Trójmiasto po Fryderyki

Autor: 
Marta Jundziłł
Zdjęcie: 

Trójmiejska fala zalewa całą Polskę. Aż pięć nominacji do Fryderyków dla artystów związanych z trójmiejską sceną to piękny wynik. O przyznanych przez Akademię Fonograficzną nagrodach dowiemy się na początku marca. Tymczasem przyjrzyjmy się trójmiejskim nominowanym.

Akademia fonograficzna do Fryderyków 2019 w kategorii jazzowy album roku nominowała pięć albumów: „Circlesongs” – Tomasz Chyła Quintet, „Inside” – Dawid Lubowicz Quartet, „Live” – Marcin Wasilewski Trio, „Product Placement” – Kamil Piotrowicz Sextet, „Ulotne” – Anna Maria Jopek. Dwa z nominowanych zespołów od lat skrupulatnie budują renomę trójmiejskiej sceny jazzowej: Kamil Piotrowicz Sextet i Tomasz Chyła Quintet. Oba albumy przez cały styczeń przewijały się w jazzowych podsumowaniach ubiegłego roku. Naprzemiennie okrzykiwane najlepszymi albumami 2018 niosą ze sobą dawkę świeżej, improwizowanej siły. W przypadku „Product Placement” mamy do czynienia z muzyką pogranicza współczesności i kosmosu, bogatymi ilustracyjnymi instrumentacjami oraz kierunkowym planowaniem kompozycyjnego napięcia. „Circle Songs” to z kolei improwizowane szaleństwo, zabawa formą i zwodzenie motywami, z których aż kipi energia spójnego brzmienia.

W kategorii jazzowy debiut roku spośród piątki nominowanych dwóch artystów tworzy na co dzień w Trójmieście: Emil Miszk i Dominik Kisiel. Panowie w tym roku wydali świetnie przyjęte albumy: Emil Miszk and The Sonic Syndicate „Don’t Hesitate!” oraz Dominik Kisiel Exploration Quartet – „Exploration”.  Obaj „debiutanci” sygnowani są niezależną trójmiejską wytwórnią Alpaka Records, którą założył nie kto inny jak trójmiejscy muzycy zainteresowani sceną improwizowaną. Cieszy fakt, że artyści z Alpaka Records potrafią wspólnie działać nie tylko na scenie, a swoją kreatywność i zaangażowanie przekuwają w zorganizowaną i świetnie prosperującą machinę wydawniczą. „Don’t Hesitate!” to album wydany w dużym, oktetowym składzie. Kompozycyjna skrupulatność i monumentalne, momentami orkiestrowe brzmienie stanowią tu świetną bazę dla przenikliwych skomponowanych motywów i spontanicznych intensyfikacji. Zupełnie inny charakter ma wydany przez kwartet Dominika Kisiela album „Exploration”. Nowoczesna opowieść kreowana za pomocą melodyjnych fraz saksofonu (Michał Ciesielski) i fortepianu (Dominik Kisiel) to eksploracja bardziej do wewnątrz. Dialogowanie pomiędzy muzykami osiąga tu wręcz tęskny wymiar. Exploration Quartet operuje prostymi minimalistycznymi zabiegami: bawi się zapętlonymi motywami a melodie opiera zaledwie na kilku dźwiękach, uzyskując przy tym bardzo intymny brzmieniowo charakter.

Jazzowy artysta, to nagroda za aktywność twórczą w trakcie całego roku 2018. Wśród nominowanych obok takich wyjadaczy jak Marcin Wasilewski, Nikola Kołodziejczyk czy Atom String Quartet znalazł się trójmiejski skrzypek i kompozytor, lider formacji Tomasz Chyła Quintet – Tomek Chyła.

Co roku, rozdaniu Fryderyków towarzyszą spore emocje. Choć tak naprawdę statuetka nie za wiele wnosi a jedyne co gwarantuje to chwilowy rozgłos i filmik na youtube z wręczania nagrody, każdy artysta chciałby mieć Fryderyka na swojej półce. Wątpliwości wzbudza forma nominowania i wyłaniania laureatów, bowiem w akademii fonograficznej zasiadają głównie artyści dotychczas nominowani. Nie dziwota więc, że zazwyczaj statuetki przypadają w udziale dobrze znanym w środowisku wyjadaczom pokroju Tomasza Stańki, który jest statuetkowym rekordzistą. Oczywiście, są wyjątki od tej reguły, którą często potwierdza kategoria Jazzowy Debiut. Na przykład, w zeszłym roku nagroda powędrowała do Kuby Więcka. Głosowanie odbywa się tajnie poprzez oddanie elektronicznego głosu. W przypadku nominowania – maksymalnie na trzech artystów, w przypadku głównego rozstrzygnięcia – jednego. Jazzowa sekcja fonograficzna obecnie liczy niewiele ponad 100 osób.

W tym roku Fryderyki już po raz 25. powędrują do najbardziej zasłużonych artystów na polskiej scenie.  Gala po raz pierwszy odbędzie się w Katowicach – ośrodku bardzo mocno związanym z muzycznym rozwojem, nie tylko jazzu. Gala Muzyki Jazzowej połączona będzie z Galą Muzyki Rozrywkowej i odbędzie się 9. marca w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Będzie transmitowana przez telewizję TVN.