Maciej Obara debiutuje w ECM. Album „Unloved” od 3 listopada w sklepach

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Albumem Unloved, Maciej Obara zalicza imponujący debiut w szeregach prestiżowej wytwórni ECM. Krążek ten zadziwia różnorodnością ekspresji. Znajdziemy tu zarówno łagodną liryczność, jak i ognistą, nieokiełznaną pasję. Oprócz utworu tytułowego – napisanego przez Krzysztofa Komedę na potrzeby filmu Niekochana Janusza Nasfetera, wszystkie utwory są autorstwa Obary.

Razem tworzą one, jak mówi sam artysta, “opowieść o bardzo ważnych dla mnie ludziach oraz o miejscach, które mnie inspirują.” Obara podkreśla jednak, że jego tematy są jedynie “inspiracją, zarysem, który uwalnia nasze brzmienie…”. Każdy z muzyków kwartetu był bardzo zaangażowany w proces powstawania albumu, każdy jest w pewnym sensie liderem tego projektu. Premiera albumu jest zwieńczeniem pięciu lat pracy kwartetu.
„Moi przyjaciele są niesamowitymi improwizatorami. Uwielbiam ich umiejętność swobodnego poruszania się po otwartych przestrzeniach. Uwielbiam sposób, w jaki nadają kształt i kolor pomysłom, które rodzą się w mojej głowie…” -  Maciej Obara
Maciej Obara i pianista Dominik Wania nawiązali współpracę dziesięć lat temu, kiedy spotkali się w zespole Tomasz Stańki. Muzyków połączyło podobne wyczucie formy i wspólna idea muzycznej swobody. Początkowo kwartet Obary uzupełniali doskonale znani z łamów Jazzarium Maciej Garbowski – kontrabas i Krzysztof Gradziuk. Wspólnie nagrali nawet płytę Equilibrium” (przyp. redakcji). Z czasem polską sekcję rytmiczną zastąpili muzycy skandynawscy Ole Morten Vågan i Gard Nilssen. Choć artystów inspirują rozmaite rzeczy, wszyscy doskonale odnajdują się w przestrzeni między tym, co zapisane w nutach, a tym, co zupełnie dowolne.

Tomasz Stańko opisał Macieja Obarę jako “wspaniałego muzyka, którego twórczość jest przejmująca, dojrzała, głęboka, pełna uroku i piękna, także dlatego, że naprawdę należy do niego.” Brzmienie Obary oraz jego podejście do tworzenia zawsze cechowały się dużą indywidualnością. Artysta – podobnie jak przed laty Stańko – ćwiczył swoje zdolności improwizacyjne po obu stronach Atlantyku. Będąc w Nowym Jorku, Obara współpracował z Nasheetem Waitsem, Markiem Heliasem oraz Ralphem Alessim (który chwalił saksofonistę za “wielką wrażliwość podczas improwizacji”.) W swojej recenzji występu kwartetu Obary na Molde Festival, związany z All About Jazz krytyk John Kelman napisał.: “Obara był rewelacyjny, zdolny do próbowania wszystkiego, lecz także stale przysłuchujący się otaczającej go muzyce, co umożliwiało mu głęboką i świadomą relację z pozostałymi muzykami.”

Pianista Dominik Wania z wyróżnieniem ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie, zdobywając też stypendium na bostońskim New England Conservatory. Jego improwizacje charakteryzują się niebywałą techniką – czego przykładem może być utwór “Echoes”. Solowy dorobek Wani to między innymi album Ravel, zawierający jego opracowanie utworu Miroirs na trio jazzowe.

Basista Ole Morten Vågan jest dyrektorem artystycznym Trondheim Jazz Orchestra, dzięki której na szerokie wody wypłynął trębacz Mathias Eick. Grę Vågana usłyszymy na wydanym przez ECM albumie Time Is A Blind Guide Thomasa Strønena. Basista jest też znany z zespołu Generator X, współtworzonym z  Audunem Kleivem i Christianem Wallumrødem.

Gard Nilssen jest liderem tria Acoustic Unity, w którym występują także saksofonista André Roligheten i basista Petter Eldh. Gard gra również w power-rockowym/jazzowym trio Bushman’s Revenge. Jego perkusję usłyszymy na wydanym przez ECM albumie Skala Matthiasa Eicka. Nilssen, były uczeń Jona Christensena, stał się jednym z najbardziej rozchwytywanych perkusistów w Europie. Współpracował z wieloma wybitnymi artystami ze świata jazzu. Minionego lata, pojawił się na Molde International Jazz Festival jako część tria, w którego skład weszli też Arild Andersen i Pat Metheny. 
Album Unloved został nagrany w Rainbow Studio w Oslo w styczniu 2017 roku, a wyprodukował go Manfred Eicher. Jest to pierwszy międzynarodowy krążek, a zarazem pierwszy studyjny album kwartetu. Do tej pory, muzycy nagrali trzy płyty koncertowe, wydane przez polską firmę For Tune: Komeda: Absolutely Live, Live at Manggha oraz Live In Minsk Mazowiecki.
Album Unloved zostanie oficjalnie zaprezentowany 17 listopada podczas wrocławskiego Jazztopad Festival. Następnie, Maciej Obara Quartet wyruszą w trasę po Niemczech, Hiszpanii, Norwegii i Polsce.

Spis utworów:

1. Ula
2. One For
3. Joli Bord
4. Unloved
5. Sleepwalker
6. Echoes
7. Storyteller
 

Tagi: