Ucz się od najlepszych! - Warsztatowa platforma INTL podczas Letniej Akademii Jazzu
Wakacje w Polsce zaczęły się pełną parą. Jedni spędzają je za parawanem nad Bałtykiem, inni na pieszych wycieczkach w Bieszczadach. Ale nie wszyscy oddają się typowym urlopowym rozrywkom. Dla młodych muzyków wakacje to gorący okres wyczekiwanych koncertów, konkursów i przede wszystkim festiwali oraz warsztatów. W tej kategorii mocno wyróżnia się Łódzka Wytwórnia, która już po raz 10. organizuje Letnią Akademię Jazzu. Przestrzeń festiwalowa oferuje nie tylko świetne koncerty znanych na całym świecie artystów, ale również warsztaty dla jazzowych adeptów. To doskonała okazja, by sprawdzić swoje umiejętności poza akademickimi murami, znaleźć nowe inspiracje i grać pod okiem najlepszych europejskich wyjadaczy takich jak Maciej Obara, John Escreet czy Thomas Stronen.
Platforma warsztatowa Letniej Akademii Jazzu to cztery dni intensywnych warsztatów pod okiem czołowych instrumentalistów z całej Europy. W tym roku są to: Tom Arthurs, John Escreet, Andreas Lang, Maciej Obara, Thomas Stronen. W ramach warsztatów odbędzie się również mistrzowski koncert współpracującej z Buggiem Wesseltoftem wokalistki – Sidsel Endresen. Warszaty odbywają się w dniach 31.07 – 03.08, w Łodzi. Udział we wszystkich zajęciach jest całkowicie bezpłatny. Uczestnicy pokrywają jedynie koszty zakwaterowania, wyżywienia i ewentualnego dojazdu do Łodzi.
Choć główną grupą docelową Platformy warsztatowej są uczniowie Szkół Muzycznych i studenci Akademii Muzycznych, w regulaminie nie ma ani słowa o formalnym wykształceniu uczestników. Aplikować może więc każdy, kto ma aspiracje do współtworzenia muzyki jazzowej. Dotyczy to zarówno instrumentalistów, jak i wokalistów. W warsztatach chodzi o twórczą atmosferę, wymianę nowoczesnej myśli jazzowej i muzycznych doświadczeń, a nie konkurs świadectw. Jedyny formalny warunek, jaki trzeba spełniać, by wziąć udział w Platformie to pełnoletniość i dobra znajomość języka angielskiego (ze względu na międzynarodową kadrę i uczestników). Do wypełnionego po angielsku formularza zgłoszeniowego należy dołączyć plik mp3 z rejestracją swoich umiejętności muzyczno-improwizacyjnych. Zgłoszenie należy wysłać drogą elektroniczną do 9 lipca br. Na podstawie nadesłanych zgłoszeń, kadra Platformy Warsztatowej wraz z organizatorami Letniej Akademii Jazzu wybierze 40 osób, które zostaną zaproszone do udziału w warsztatach.
Warto zainteresować się uczestnictwem w Platformie Warsztatowej Letniej Akademii Jazzu. W programie warsztatów są wszelkie możliwe formy zajęć: indywidualne, grupowe dla danej sekcji instrumentów, a także grupowe dla wszystkich instrumentów (jazzowe comba). Co ciekawsze i z pewnością bardziej wartościowe dla młodych muzyków, podczas Platformy istnieje możliwość skonfrontowania się ze sceną podczas jam sessions. Najważniejszym elementem warsztatów jest jednak luźna, nieformalna atmosfera pomiędzy kadrą a uczestnikami; rzeczywisty transfer muzycznej myśli między aktywnymi zawodowo muzykami, a jazzowymi adeptami. Zetknięcie się z muzykami z różnych zakątków Europy to również świetna okazja do zredefiniowania swojego podejścia do współtworzenia muzyki. W tak mobilizujących warunkach łatwo o nowe inspiracje i stymulację do twórczej pracy nie tylko nad rzemieślniczą grą, ale również nad własnym materiałem.
Dokładny program warsztatów zostanie ogłoszony już wkrótce. Szczegółów można wypatrywać na oficjalnej strony Letniej Akademii Jazzu, w zakładce INTL Jazz Platform: http://www.letniaakademiajazzu.pl/index.php?pg=workshops
- Aby wysyłać odpowiedzi, należy się zalogować.