Jesteś tutaj
Nowy Wiek Awangardy 2013 - znamy już program!
Fred Lonberg-Holm, Dave Rempis, Paal Nilssen-Love, Mats Gustafsson, Per-Åke Holmlander, Ken Vandermark, Mikołaj Trzaska, Łukasz Rychlicki i Adam Gołębiowski - to tylko część muzyków jaka zagości w najbliższych miesiącach w Poznaniu w ramach wybornego cyklu koncertowego Nowy Wiek Awangardy.
Jak piszą organizatorzy, Festiwal NOWY WIEK AWANGARDY narodził się z naszej wspólnej fascynacji muzyką improwizowaną o jazzowych korzeniach. Początkowo miały to być pojedyncze koncerty realizowane w małej salce nad Dragonem, która z czasem zyskała nazwę Małego Domu Kultury. W roku 2010 roku koncertów było dość i zdecydowaliśmy się ubrać je w formę cyklu oraz wyjść poza klub realizując wraz ze SPOT.em The Ex + Brass Unbound oraz Peter Brötzmann Chicago Tentet, by w tym roku przybrać formę "festiwalu kroczącego". Pragniemy prezentować muzykę otwartą, trudną do zaszufladkowania, której wspólnym mianownikiem jest improwizacja, a źródłem inspiracji - często i punktem odniesienia - pozostaje jazzowa tradycja.
Tegoroczną edycję cyklu zainauguruje 25 stycznia Mikołaj Trzaska w duecie z gitarzystą Łukaszem Rychlickim. Jak mawia jeden z najbardziej cenionych jazzowych krytyków muzycznych - Paweł Baranowski - prawdziwym sprawdzianem dla improwizującego muzyka jest duet. Tu nic nie da się ukryć, każda chwilka dekoncentracji, twórcza pustka widoczna jest najpełniej. Jaki będzie więc duet Mikołaja Trzaski, najbardziej cenionego z Polskich saksofonistów i klarnecistów free jazzowych z jednym z najbardziej otwartych na improwizację rockowych muzyków w naszym kraju - Łukaszem Rychlickim? Przekonamy się 25 stycznia.
3 lutego zawita do Małego Domu Kultury znakomity wiolonczelista Fred Lonberg-Holm. Zagra on duet z polskim perkusistą, improwizatorem i performerem Adamem Gołębiewskim.
Muzycy ci współpracowali ze sobą już kilka razy, ale nigdy jeszcze nie zdarzyło się im spotkać w duecie. W tej konfiguracji będzie to premiera i skład nie bardzo często spotykany - wiolonczela + perkusja. Lonberg-Holm jest uczniem Mortona Feldmana i Anthony'ego Braxtona, i łatwiej doprawdy wymienić tych improwizatorów z którymi nie koncertował i nagrywał, niż tych, z którymi już spotykał się na scenie. Członek Peter Brötzmann Chicago Tentet i kwintetu Kena Vandermarka, lider własnych zespołów, w tym rewelacyjnych i stricte jazzowych Valentine's Trio oraz Seval powróci na scenę Dragona po raz kolejny, i w tym miesiącu niejedyny.
Nie mają przygotowanych komponowanych tematów czy też wybranych standardów, muzyka będzie pewną syntezą - wrażliwości i dorobku, doświadczeń, ale i indywidualnie wypracowanego brzmienia, sięgającego korzeni jazzu, free improvu i muzyki konkretnej z elementami współczesnej elektroniki.
Na scenie dołączy do nich klarnecista Piotr Mełech i pianista Witold Oleszak.
Pod koniec lutego Lonberg-Holm powróci do Poznania wraz z triem Ballister, czyli Davem Rempisem (saksofony) i Paalem Nilssen-Love’m (perkusja). Sami muzycy określają ten projekt mianem “free-wheeling trio", nie precyzując jednak, co miałoby to oznaczać. Może to być więc zwrócenie szczególnej uwagi na sam akt kreacji, osadzony owszem w jazzowej tradycji, ale równocześnie uwolniony od czysto stylistycznych ograniczeń.
Samo brzmienie zespołu jest potężne. Jego motorem jest, a jakże, norweski perkusista, który pewnie zapędził by w kozi róg większość rockowych bębniarzy, nadając muzyce groove i moc, nasycając ją głęboką energią. Dave Rempis gra nieco inaczej niż w czasach Vandermark 5 - mniej u niego odwołań wprost do bebopu i hardbopu (chociaż w potoczystej zmienności jego frazy wciąż pobrzmiewa miłość do muzyki Charlie Parkera). Więcej jest za to zgrzytów i harkotów rodem raczej z free improv-u. Jego gra jest jednak najbliższa jazzowej tradycji i wprowadza coś na kształt melodii. Lonberg-Holm ma nieco inne zadania - nie daje się o tu poznać od lirycznej strony, raczej odpowiada za drapieżną, chrapliwą stronę muzyki odwołując się do noise'u i sięgając po elektroniczne preparacje. Rzadko jednak buduje z nich dźwiękową ścianę - najczęściej jego frazy są pełne zawieszeń, porwane i zmienne. Poszczególne utwory nie mają z góry ustalonej formy - mamy tu do czynienia z zupełnie nieskrępowaną improwizacją. Możemy mieć zatem serię krótkich, zwartych form lub też set wypełni się jednym, długim pełnym solowych i duetów popisów, otwartych na najróżniejsze stylistyczne wpływy.
Marzec przyniesie nam koncert kwartetu Switchback, w skład którego wchodzą amerykanie: saksofonista Mars Williams i kontrabasista Hilliard Greene, niemiecki perkusista Klaus Kugel oraz doskonale znany Czytelnikom Jazzarium.pl klarnecista Wacław Zimpel.
Kwiecień to powrót do Poznania znakomitej formacji Matsa Gustafssona: Swedish Azz. Na maj zapowiedziany jest już koncert europejskiego kwintetu Kena Vandermarka RARA AVIS w składzie Ken Vandermark / Stefano Ferrian / Luca Pissavini / Simone Quatrana / Mimmo Sec_.
NOWY WIEK AWANGARDY 2013
styczeń 2013
25. Mikołaj Trzaska / Łukasz Rychlicki
luty 2013
03. Fred Lonberg-Holm / Adam Gołębiewski
22. Ballister [Dave Rempis / Fred Lonberg-Holm / Paal Nilssen-Love]
24. Ken Vandermark / Christof Kurzmann / Martin Brandlmayr trio
marzec 2013
07. Switchback [Mars Williams / Wacław Zimpel / Hilliard Greene / Klaus Kugel]
kwiecień 2013
09. Swedish Azz [Mats Gustafsson / Per-Åke Holmlander / Kjell Nordeson / Dieb 13 / Erik Carlsson]
maj 2013
05. RARA AVIS with Ken Vandermark [Ken Vandermark / Stefano Ferrian / Luca Pissavini / Simone Quatrana / Mimmo Sec_]
15. Ken Vandermark solo
więcej:
www.nowywiekawangardy.pl
- Aby wysyłać odpowiedzi, należy się zalogować.