Hidros 8 Heal
Nie każda z części cyklu „Hidros” doczekała się dokumentacji w postaci oficjalnego wydawnictwa płytowego. Na szczęście odsłona ósma, opatrzona podtytułem „Heal” została wydana pod koniec listopada 2022 roku i śmiało można zasiąść do jej odsłuchu w domowym zaciszu,
Mats Gustafsson, będący zarazem kompozytorem, autorem warstwy lirycznej, dyrygentem oraz wykonawcą – na tę okazję skompletował nowy skład towarzyszącej mu grupy Nu Ensemble. W międzynarodowej obsadzie znalazło się miejsce dla przodujących artystek i artystów europejskiej sceny muzyki improwizowanej, co przy okazji unaocznia (wybaczą Państwo małą dygresję), że wśród twórców ukierunkowanych na eksperyment kobiety traktowane są dużo bardziej poważnie niż w głównym nurcie jazzu. Kluczowe role w wykonaniu rozległej, trwającej trzy kwadranse kompozycji odegrały bowiem: Susana Santos Silva, Anna Högberg oraz Hedvig Mollestad.
Gustafsson zdążył przyzwyczaić słuchaczy, że utwory z serii „Hidros” to rozbudowane, wielowątkowe konstrukcje, w których muzycy poruszają się na granicy improwizacji, współczesnej kameralistyki, eksperymentu dźwiękowego, a zdarza się że także innych gatunków i stylistyk. Nie inaczej jest tym razem. Gustafsson nakreślił ramy, w których znalazło się miejsce dla elektronicznego szumu, gitarowych dronów, potężnych pochodów gitary basowej oraz brawurowych akcji pokaźnej sekcji dętej, obejmujących swoim zakresem i nowoorleańskie źródła jazzu i swobodną improwizację.
Z podobnych materiałów niejednokrotnie szył już i sam Gustafsson i wielu innych artystów, ale przecież chodzi nie tylko o to co legło u źródeł dzieła, ale też w jaki sposób zostało ułożone i wykonane.
O sile „Hidros 8 Heal” stanowi balans, który udało się wypracować pomiędzy założoną odgórnie strukturą kompozycji, a wplecioną w nią swobodą improwizatorów. Utwór ma dwa kulminacyjne momenty, w których do ataku przystępuje Massimo Pupillo. Miażdżące sekwencje wygrywane na gitarze basowej stanowią idealny podkład dla wzmożonej aktywności gitarzystki i sekcji dętej, a wszystko co dzieje się przed, pomiędzy i po owych dwóch kulminacjach może uchodzić za niemal wzorcowy przykład budowania dramaturgii i stopniowania napięcia. Tym samym „Hidros 8 Heal” wydaje się jedną z najciekawszych propozycji spośród wydawnictw Matsa Gustafssona z ostatnich kilku lat.
Hidros 8 Heal Part I, Hidros 8 Heal Part II
- Aby wysyłać odpowiedzi, należy się zalogować.