Złota Platyna
Sytuacja, w której nazwisko Mikołaja Trzaski na płycie wydanej przez Kilogram Records znajduje się dopiero wśród gości specjalnych jest wyjątkowa. Ale tym razem wyjątkowy jest też projekt, który został na tej płycie zarejestrowany. Odpowiedzialny za niego jest zespół o wdzięcznej nazwie Remont Pomp.
Remont Pomp działa przy gdańskim kole Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym (PSOUU). Od 2004 roku grają w nim uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej, wolontariusze oraz współpracujący ze stowarzyszeniem muzycy. W ciągu ośmiu lat zespół przeszedł daleką drogę artystyczną wiodącą od muzyki etnicznej poprzez awangardę do wolnej improwizacji. „Złota Platyna” jest dla nich uwieńczeniem pewnego okresu i zapewne otwarciem kolejnego. Album jest co prawda debiutem wydawniczym Remontu Pomp, ale jest to debiut w pełni „na serio”, nie potrzebujący ze strony słuchacza żadnej taryfy ulgowej, którą często się przyjmuje w odniesieniu do podobnych projektów. „Złota Platyna” broni się samą muzyką.
Pierwszą cechą, która narzuca się przy kontakcie z muzyką Remontu Pomp jest pełniący przewodnią rolę, dominujący i zaraźliwy rytm. Trans wytwarzany 13osobowego składu grającego zarówno na klasycznych (bębny basowe, djembe) jak i zgoła oryginalnych (min. rury PCV, stół i beczki) perkusjonaliach. Efekt możnaby określić mianem quasi-etnicznego trash music. To on jest siłą kompozycji takich jak otwierający album „Kokon”, „Rury Kury Top Top Utop” czy „Papa Zawsze” i to jemu dają się porwać zaproszeni na nagrania australijski kontrabasista Mike Majkowski oraz Mikołaj Trzaska.
Chociaż rytm jest tu dużo bardziej jednostajny niż w przypadku nagrań typowo free jazzowych, obydwaj goście specjalni przyjmują to wyzwanie i odnajdują w nim swoją przestrzeń do swobodnego eksperymentowania. Dawno nie słyszałem Mikołaja Trzaski w ten sposób współpracującego z perkusjonaliami. Mocno postawione pojedyncze dźwięki jego saksofonów, wzmacniające głos bębnów stanowią dla niego asumpt do tworzenia niesfornej, ale i lirycznej nadprzestrzeni, która rozwija się jakby sama z siebie – brzmienie całości w ten sposób uzyskanej każe cofnąć się do czasów „Danziger Strassenmusik” i nagrań Trzaski z braćmi Oleś. Jednak siła napędowa tworzona przez Remont Pomp ma tu nieco inny, mniej kameralny charakter. Jest na tyle duża, że zaproszeni do współpracy muzycy mogą z pełnym zaufaniem w jej działanie po prostu swobodnie płynąć.
„Po raz pierwszy nie muszę mieć żadnego pomysłu, mogę po prostu być” - wyznał Mikołaj Trzaska w jednym z wywiadów. W związku z tym Mikołaj oraz Mike Majkowski są daleko bardziej współuczestnikami niż współtwórcami projektu (nawet mimo iż obydwaj mają autorski wkład w kilka kompozycji na płycie). Remont Pomp jest energią, która potrafi podjąć swoich gości. A goście potrafią się zrewanżować dodając swoją własną, równie czystą jak moc Remontu Pomp – czystą jak szlachetna „Złota Platyna”.
Album dostępny jest w wersji mp3 do legalnego, darmowego pobrania pod adresem http://www.psouu.gda.pl/zlotaplatyna
1. Kokon (J. Marciszewski); 2. Szumi Fala w Pępku (J. Marciszewski); 3. W Głowę (komp. wspólna); 4. Rury Kury Top Top Utop (J. Marciszewski); 5. Spotkanie Leniwców (M. Trzaska); 6. Marsz Afryka, Marsz Polonia (komp.wspólna); 7. O Mój Boże! (T. Antonowicz); 8. Papa Zawsze (T. Antonowicz); 9. Modlitwa w Hotelu California (komp.wspólna); 10. Dubeltówka i Batonik (M. Majkowski); 11. Ciemna Laguna (J. Marciszewski); 12. Raz Dwa Wazon Bas (T. Antonowicz)
- Aby wysyłać odpowiedzi, należy się zalogować.