Grupa Black Bombain z Peterem Brötzmannem oraz Steve Lehman z projektem Sélébéyone na Jazz Jantar 2017
Autor:
Redakcja, mat. pras.
5 listopada, w gdańskim klubie Żak, w ramach 20. festiwalu Jazz Jantar wystąpi grupa Black Bombain, której towarzyszyć będzie sam Peter Brötzmann. Po nich, na scenę wyjdzie Steve Lehman & Sélébéyone.
To spotkanie zapisane w psychodelicznym niebie. Wszystko wydawało się zmierzać do tego, aby stoner rockowy Black Bombaim połączył siły z jednym z najbardziej uznanych reprezentantów free-jazzu, Peterem Brötzmannem. Muzyka zespołu już nie raz splatała się z brzmieniem saksofonu, chociażby poprzez udział jednej z najważniejszych postaci na portugalskiej scenie, Rodrigo Amado. Z kolei Brotzmann wielokrotnie miał możliwość łączenia swojej twórczości z wpływami muzyki rockowej, grając z takimi artystami jak Last Exit, Sonny Sharrock, Bill Laswell i Ronald Shannon Jackson, Full Blast, Marino Pliakas i Michael Wertmüller, ale też ze swoim synem Casparem, Fushitsusha czy Keiji Haino. Ciekawostką w tej współpracy, jest to, że potężnie brzmiące trio nigdy nie schodzi ze swojej ścieżki, żeby spotkać Brötzmanna w pół drogi, nie ma tu miejsca na kompromisy. Ich wspólna gra nie jest próbą łączenia rocka i jazzu, ale to owoc współpracy, wspólna sesja i otwarte podejście do wolności twórczej.
Łączenie gatunków nie może nikogo zaskakiwać w 2017 roku. Na warsztat brane były już niemal wszystkie konfiguracje i niemal każda doczekała się przynajmniej jednego wybitnego albumu. Informacja o tym, że Steve Lehman, nowojorski saksofonista o wyjątkowo imponujących umiejętnościach technicznych, postawił na romans z hip-hopem nie powinna więc nikogo dziwić. Niespodziewane jest natomiast to, co można usłyszeć na materiale zatytułowanym Sélébéyone
Nazwisko Lehmana najczęściej pojawia się jako pierwsze w kontekście tego projektu, niemniej w jego składzie znajduje się aż siedem osób i niemal każda wywodzi się z innego środowiska, o czym świadczyć ma zresztą nazwa sélébéyone, która w używanym w Senegalu języku wolof oznacza skrzyżowanie. Dlaczego akurat ten język? To rodzima mowa Gastona Bandimica, jednego z dwóch raperów udzielających się w zespole. Drugim jest Hprizm (wcześniej podpisujący się jako High Priest) znany z Antipop Consortium, a także ze współpracy z innymi jazzmanami – Matthew Shippem i Williamem Parkerem, z którymi nagrał zachwalane przez krytyków Antipop Vs. Matthew Shipp.
CO? – 20. Jazz Jantar: Black Bombain & Peter Brötzmann / Steve Lehman & Sélébéyone KTO? – Black Bombain & Peter Brötzmann: Tojo Rodrigues, Paulo Gonçalves, Ricardo Miranda, Peter Brötzmann / Steve Lehman & Sélébéyone: Steve Lehman, Hprizm, Gastom Bandimic, Maciek Lasserre, Carlos Homs, Drew Gress, Jacob Richards GDZIE? – Klub Żak, Gdańsk KIEDY? – 05/11/2017, 20:00 BILETY? – 80 pln / 70 pln / 60 pln KARNET? - 300 pln / 200 pln