Marcin Masecki i Wacław Zimpel oraz Bastarda na Muzyce Wiary - Muzyce Pokoju

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

22 paździerika na 3. festiwalu z Muzyka Wiary - Muzyka Pokoju czekają nas dwa specjalne projekty festiwalowe. Marcin Masecki i Wacław Zimpel i "Z Katalogu Ptaków” oraz grupa Bastarda z projektem „Nigunim”.

Wybitny, francuski kompozytor, organista i pedagog Olivier Messiaen był jednym z największych awangardzistów, nowatorów i poszukiwaczy w muzyce współczesnej. Jego bogatą i różnorodną twórczość wypełnia wyjątkowa mistyka nasycona pierwiastkiem sacrum. „Nie ma prawdziwej muzyki świeckiej, ani prawdziwej muzyki sakralnej, lecz jedynie rzeczywistość widziana z dwóch różnych stron” – powiedział kiedyś Messiaen i ta kwestia doskonale definiuje muzykę Mistrza, wyraża jego duchowe widzenie świata, z całą złożonością prawd i emocji, w zgodzie z naturą. Sam siebie uważał za ucznia natury, co na pewno miało wpływ na jego fascynację śpiewem ptaków. W 1952 roku napisał eksperymentalny utwór Le Merle Nor / Czarny Kos, który bazował na śpiewie kosa. Z czasem Messiaen włączał śpiew ptaków do większości swoich kompozycji, powoli stawał się on ich najważniejszym elementem. Zaowocowało to wydanym w 1958 roku zbiorem 13 utworów, wyszukanych poematów dźwiękowych, któremu Messiaen nadał tytuł Katalog Ptaków / Catalogue d’oiseaux.

Po „ptasie” kompozycje Messiaena, sięgnęło dwóch gigantów naszej muzyki improwizowanej, Marcin Masecki i Wacław Zimpel. To jedni z najbardziej oryginalnych i wszechstronnych muzyków. Ich twórcza aktywność obejmuje bardzo szerokie spektrum stylistyczne, a mistrzowskie łączenie gatunków stało się znakiem rozpoznawczym. Obaj są wybitnymi instrumentalistami: Masecki gra na wszelkich instrumentach klawiszowych, a Zimpel, rozpoczynając karierę jako klarnecista obecnie jest wszechstronnym multiinstrumentalistą. Obaj są doskonałymi, wyrafinowanymi aranżerami i kompozytorami o nieokiełznanej wyobraźni.

Przygotowując specjalnie na Festiwal projekt „z Katalogu Ptaków” artyści odczytują Messiaena absolutnie po swojemu, z ogromną wrażliwością i na miarę muzyki XXI wieku. 

Bastarda Trio powołał do życia, ponad dwa lata temu, niezwykły twórca, klarnecista, improwizator i kompozytor Paweł Szamburski. Towarzyszą mu wybitni instrumentaliści – wiolonczelista barokowy Tomasz Pokrzywiński oraz Michał Górczyński na klarnecie kontrabasowym. Artyści tworzą współczesne i bardzo osobiste wizje kompozycji z minionych wieków. Improwizując wokół archaicznych melodii budują pomost łączący odległe w czasie światy muzyki, docierając do jej uniwersalnego, mistycznego wymiaru. Po zjawiskowej interpretacji utworów Petrusa z Grudziądza, po doskonałym, wydanym wiosną tego roku, albumie „Ars Moriendi” z kompozytorskimi perłami renesansowych twórców, Bastarda zabiera nas w kolejną, magiczną wyprawę. Muzycy sięgają tym razem ku religijnym żydowskim pieśniom bez słów – chasydzkim nigunom. Niguny to wyjątkowe modlitwy, za pomocą których, w zbiorowym śpiewie i tańcu, w euforycznym uniesieniu, chasydzi docierają do „komnaty Boga”. Bastarda, odkrywając piękno tych ekstatycznych pieśni, opracowuje je w charakterystyczny dla siebie sposób, filtrując przez unikalny i doskonale ukształtowany już muzyczny język zespołu. Powstające od XVIII wieku melodyjne, sylabiczne pieśni chasydów pozwalają artystom na swobodną improwizację i bardzo osobistą, wręcz intymną formę wypowiedzi. Bardzo inspirująca stała się także dla Bastardy muzyczna siła narracyjna nigunów. Bez słów opowiadają one o radości i smutku, stanowiąc niejako istotę chasydyzmu, który oscylował między oczekiwaniem na koniec świata, a radosną afirmacją życia. Mistyczne chasydzkie kompozycje tworzą przestrzeń, w której artyści poruszają się z ogromną swobodą, wielką klasą, wiedzą i wrażliwością, tworząc nowatorskie, wybitne dzieło o niezwykłej urodzie.

Projekt „Nigunim” został przygotowany specjalnie na Festiwal Muzyka Wiary Muzyka Pokoju.

CO? – 3. Muzyka Wiary - Muzyka Pokoju: Marcin Masecki & Wacław Zimpel / Bastarda
KTO? – Marcin Masecki, Wacław Zimpel / Bastarda: Paweł Szamburski, Tomasz Pokrzywiński, Michał Górczyński
GDZIE? – Studio Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, Warszawa
KIEDY? – 22/10/2019; 19:30
BILETY? – bezpłatne wejściówki, po uprzedniej rezerwacji

Tagi: