Return From The Center Of The Earth
Przy całym zaangażowaniu wielkim Mikołaja Trzaski i mnogości projektów, w których bierze czynny udział, kwartet Inner Ear pozostawał dotychczas zawsze gdzieś w drugim szeregu. Powstał jako efekt uboczny pierwszej fali działań Resonance Ensemble'u Kena Vandermarka, zaś jego pierwsza płyta, Breathing Steam, w natłoku innych wydawnictw przeszła bez większego echa. Także teraz, min. przy wzmożonej aktywności tria Shofar istnieje pewna obawa, że Return From The Center Of The Earth zostanie innymi inicjatywami niejako „przykryty”. A szkoda byłoby, gdyby jeden z oryginalniejszych składów których częścią jest gdański saksofonista uszedł uwadze słuchaczy po raz kolejny.
Co mianowicie decyduje o wyjątkowości owego kwartetu i jakości jego muzyki? Na pewno doświadczenie we współpracy ludzi, którzy w zaciszu studiów nagraniowych z pewną regularnością spotykają się, by tworzyć muzykę filmową – to za ich właśnie sprawą powstają dźwięki pogłębiające tę dziwną, obecną w filmach Wojciecha Smarzowskiego, atmosferę – jak też ich indywidualny i kolektywny dorobek sceniczny. Ogromną rolę gra również nietypowe, blaszane instrumentarium: free-jazzowych puzonistów o takim jak Steve Swell dorobku policzyć można na palcach jednej ręki, zaś Per-Åke Holmlander jest chyba jeden na całym świecie. Po przeciwnej zaś stronie tej pogłębiającej brzmienie zespołu dwójki stoją etatowy perkusista improwizującego świata miasta Chicago – Tim Daisy oraz nieutulony jak i nieujarzmiony Mikołaj Trzaska na saksofonach i basklarnecie. Razem ta czwórka potrafi wygenerować rzecz wielowątkową i interesującą, instrumenty blaszane i drewniane to ze sobą korespondują, to znów – pozostawiają lub kreują jeden drugiemu przestrzeń dla nieskrępowanej wypowiedzi. Rytmem podszarpują Tim Daisy oraz Per-Åke Holmlander, który naturalnie działa na dalszym planie, choć wypuszczony z otchłani potrafi sporowokować kolegów narzucającym się podkładem lub z samych podmuchów i sobie właściwych pomruków stworzyć bazę dla niepokojącego, z lekka mrocznego utworu.
Return From The Center Of The Earth jest płytą spójną i konkretnym postawieniem sprawy. Trwa około trzydziestu minut, toteż nie ma tu zbędnego rozgadania, które czasami podobne płyty zanadto rozmywa. Zamiast kilkunastu miniaturek, mamy tu trzy porządne, rozbudowane formy, które dokumentują półtoraroczny rozwój zespołu (nagrania powstały w marcu 2011 i sierpniu 2012) który, miejmy nadzieję – nie raz jeszcze na klubowych scenach się pojawi. Ucho wewnętrzne musi pozostać aktywne, a ukazanie się tej płyty jest pewnego rodzaju dowodem, że tak właśnie się stanie.
1. A Night Without Sleep; 2. The Long Full Compartment; 3. Citizens Of The Night Trains;
- Aby wysyłać odpowiedzi, należy się zalogować.