Jesteś tutaj
Startuje 52. Jazz nad Odrą
26-go kwietnia startuje 52. edycja festiwalu Jazz nad Odrą. We wrocławskim CEntrum Kultury Impart zainauguruje go laureaci zeszłorocznego Grand Prix Jazzu nad Odrą, grupa Vehemence Quartet, którym towarzysyzć będzie Leszek Możdżer. Następnie na scenie pojawią się Gerald Clayton Trio, a po nich Archie Shepp Quartet z gościnnym udziałem Piotra Wojtasika. Jako ostatni tego wieczoru wystąpi Joris Teepe Quartet.
Vehemence Quartet - czwórka młodych i piekielnie zdolnych muzyków ma wszelkie atrybuty, aby w niedalekiej przyszłości stać się czołowymi postaciami krajowej sceny jazzowej. Spośród 8 zespołów jury 51 Jazzu nad Odrą pod przewodnictwem Lee Konitza przyznało Vehemence Quartet Grand Prix podkreślając świetne brzmienie, współpracę frontmanów przy solidnym fundamencie sekcji rytmicznej. Zespół zgodnie ze swą nazwą oznaczającą „gwałtowność” atakuje publiczność z niespotykaną furią, pasją i precyzją. Kwartet tworzą muzycy młodego pokolenia, a ich talenty improwizatorskie dostrzegli zapraszając do współpracy, tacy koryfeusze jazzu, jak: Randy Brecker, Eddie Henderson, Janusz Muniak, Piotr Wojtasik. Każdy z muzyków był już nagradzany na międzynarodowych konkursach: Mateusz Śliwa na Jazz Hoeilaart w Belgii, Alan Wykpisz na BassCopenhagen 2012, a Wojciech Lichtański i Szymon Madej są laureatami Grand Prix Bielskiej Zadymki. W zeszłym roku, nakładem wytwórni ForTune ukazał się ich debiutancki album Anomalia
Na inauguracyjnym koncercie festiwalu gościem specjalnym zespołu będzie Leszek Możdżer.
Urodzony (1984) w Holandii, ale wychowany w Kalifornii, Gerald Clayton odebrał pierwsze lekcje fortepianu na długo przed swoimi 7 urodzinami, wspierany przez ojca, uznanego basistę Johna Claytona. W ciągu 8 lat, dzięki 3 albumom nagranym w roli leadera, kilku projektom, gdzie grał jako muzyk sesyjny (Diana Krall, Ambrose Akinmusire, Terri Lyne Carrington) wyrobił sobie markę wiodącego przedstawiciela wschodzącej generacji artystów jazzowych.
W 2006 otrzymał II nagrodę w prestiżowym Jazz Piano Competition organizowanym przez Thelonious Monk Institute Perkusista Henry Cole jest w awangardzie rosnącej fali innowacji w jazzie. Jego elastyczność, gracja i czysta siła, z jaką gra na perkusji sprawiły, że stał się niezastąpiony dla uznanych na świecie grup jazzowych, w tym nominowanego do Grammy Miguel Zenón Quartet , zdobywcy Grammy Davida Sáncheza i złożonego z gwiazd kwartetu „90 Miles” składającego się Sáncheza, Stefona Harrisa i Nicholasa Paytona. Henry jest również leaderem Afro-Beat Collective.
Kontrabasista Harish Raghavan współpracował m.in. z Kurtem Ellingiem, Vijay Iyerem, Ambrose Akinmusire (z nim zagrał na 50 JnO). W roku 2009 dotarł do półfinału International Jazz Bass Competition. (T. Monk Institute)
Saksofonista, kompozytor, pianista, wokalista, politycznie zaangażowany poeta, dramaturg, Archie Shepp (1937) to muzyk legenda.
Zanim ostatecznie wybrał saksofon tenorowy grał wcześniej na klarnecie i saksofonie altowym. Karierę profesjonalnego muzyka rozpoczął w 1960, gdy dołączył do grupy awangardowego pianisty Cecila Taylora. W 1964 nagrał płytę: Four for Trane, którą wypełniały nowe wersje kompozycji Coltrane’a z jego albumu Giant Steps.. Z Coltrane’m Shepp pracował przy nagrywaniu kolejnej płyty Ascension, a potwierdzeniem faktu, że Archie stanął w pierwszym szeregu jazzowej awangardy, była płyta New Thing at Newport (1965) podzielona pomiędzy dwóch muzyków Coltrane’a i Sheppa. Współpracował z raperami i muzykami hip-hopowymi, m.in. wziął udział w nagraniu płyty francuskiego rapera Rocè Identité en crescendo. W 2009 Uniwersytet w Liège przyznał mu doktorat honoris causa. W roku 1984 wystąpił na 21 Jazzie nad Odrą. Wówczas w jego kwartecie zagrali: David Burrel-p, Wilbur Little-db, Kong Mock-dr.
Piotr Wojtasik – absolwent i wykładowca wrocławskiej AM. Współpracował z wybitnymi muzykami światowej sceny jazzowej, jako sideman oraz lider własnych zespołów. Te drugie koncentrują się na tworzeniu specjalnych projektów np. Lonely Town z udziałem orkiestry smyczkowej. Twórczość Piotra Wojtasika to szereg pomnikowych płyt dla polskiego jazzu. Jedną z ostatnich jest nagrana w kwartecie „Amazing Twelve” (2014)
Joris Teepe pochodzi z Amsterdamu, ale od 1992 roku mieszka w Nowym Jorku . Współpracował i nadal współpracuje z wieloma legendami i gwiazdami jazzu jak Barry Harris, Tom Harrell, Chris Potter, Billy Hart i Randy Brecker. Najdłużej bo przez 9 lat koncertował z Rashiedem Ali (ostatnim perkusistą Johna Coltrane'a), z którym nagrał 4 płyty. Przez 25 lat prowadził swoje własne zespoły i jako lider nagrał 12 płyt. Jest autorem ponad 100 kompozycji , w tym również utworów na orkiestrę symfoniczną z combo jazzowym oraz na orkiestrę symfoniczną z big bandem i chórem. Prowadzi w Nowym Jorku własny big band, również często występuje jako solista z miejscowymi big bandami grając przeważnie własne kompozycje ( ma ich przecież ponad setkę!), natomiast w kwartetach często grywa z Vincentem Herringiem lub Benny Golsonem. Dał się poznać również jako producent muzyczny i pedagog jazzowy (Queens College NY i dyrektor Wydziału Jazzu w Groningen).
CO? – 52. Jazz nad Odrą: Vehemence Quartet & Leszek Możdżer / Gerald Clayton Trio / Archie Shepp Quartet & Piotr Wojtasik / Joris Teepe Quartet
KTO? – Leszek Możdżer, Vehemence Quartet: Wojciech Lichtański, Mateusz Śliwa, Alan Wykpisz, Szymon Madej / Gerald Clayton Trio: Gerald Clayton, Harish Raghavan, Henry Cole / Piotr Wojtasik, Archie Shepp Quartet: Archie Shepp, Tom McClung, Wayne Dockery, Steve McCraven/ Joris Teepe Quartet: Joris Teepe, Johannes Enders, Orrin Evans, Howard Curtis
GDZIE? – Impart, Wrocław
KIEDY? – 26/04/2016, 18:30
BILETY? – 120 zł / 100 zł / 70 zł
- Aby wysyłać odpowiedzi, należy się zalogować.