Jesteś tutaj
Za tydzień, 14 października rozpoczyna się festiwal Ad Libitum 2021
Czas zacząć odliczanie i rezerwować sobie czas w przyszłym tygodniu. 14 października rozpocznie się szestanasta edycja warszawskiego festiwalu muzyki improwizowanej Ad Libitum.
Tym razem pod tytułem – FREE DRUMS! – organizatorzy pragą zaprezentować niezwykle bogaty świat muzyki tworzonej na instrumentach perkusyjnych przez najwybitniejszych wirtuozów tej dziedziny. W centrum uwagi- czytamy w materiałach prasowych - stawiamy także fortepian – muzyka XX w. pokazała, jak fascynującym może być instrumentem perkusyjnym. Spektrum stylów i koncepcji twórczych będzie szerokie – począwszy od swobodnej improwizacji, poprzez muzykę wywodzącą się z jazzu, inspiracje rockowe, performans z elementami wideo, na muzyce współczesnej skończywszy.
Wśród zapraszanych gości znajdą się tej miary artyści, jak Gerry Hemingway, Zygmunt Krauze, Ramón López, Núria Andorrà oraz zespół Kwadrofonik z improwizującymi kompozytorami – Pawłem Romańczukiem i Arturem Zagajewskim. Artystą rezydentem festiwalu będzie Gerry Hemingway – legendarny perkusista, filar najsłynniejszego kwartetu Anthony’ego Braxtona. Hemingway poprowadzi warsztaty i koncert specjalnie na festiwal stworzonego zespołu młodych polskich artystów (Julianna Kamila Siedler, Ola Rzepka, Mikołaj „Miki” Wielecki, Leszek Lorent), wystąpi także w trio z pianistką Izumi Kimura i kontrabasistą wielokrotnie goszczącym na festiwalu – Barrym Guy’em.
Obejrzymy instalację dźwiękową z warstwą wideo Ramóna Lópeza (jednej z najwybitniejszych postaci europejskiego nowoczesnego jazzu i muzyki improwizowanej). Do programu włączamy koncert-reinterpretację dzieł, które w sposób istotny przyczyniły się do odkrycia w fortepianie pełnoprawnego instrumentu perkusyjnego, zapraszając na festiwal Zygmunta Krauzego. W koncercie negującym kontinuum czasoprzestrzenne Krauze będzie dialogować ze sobą samym z przeszłości. Kompozytor zaimprowizuje na żywo do nagrań swoich wczesnych utworów fortepianowych, m.in. Gloves Music oraz Stone Music z 1972 r., a także późniejszych Commencement, Rivière souterraine.
Recital ten wpisze się w sposób nieoczywisty w perkusyjną edycję Ad Libitum. Podobnie występ jednego z wiodących zespołów muzyki nowej i improwizowanej – Kwadrofonik (Bartłomiej Wąsik, Emilia Sitarz – fortepiany, Piotr Maślanka, Magdalena Kordylasińska – instrumenty perkusyjne). W centrum zespołu znajdzie się instrumentarium Pawła Romańczuka (Małe Instrumenty), przeznaczone do improwizacji. Wraz z muzykami Kwadrofonik wystąpią Paweł Romańczuk i Artur Zagajewski.
Duet Katarzyna Podpora / Max Kohyt to jedna z najciekawszych formacji na trójmiejskiej scenie muzyki improwizowanej, ich album Nights are numbered (Bocian Records, 2020) spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem i wprowadził na polską scenę improwizacji oddech szerokiej palety drobnych zdarzeń dźwiękowych spod znaku wiedeńskiej sceny improwizacji. Do duetu dołączy Wojtek Kurek, jeden z najciekawszych perkusistów młodego pokolenia na scenie niezależnej.
A oto pełny program festiwalu:
14.10.2021 godz. 19.00
- Núria Andorrà, perkusja / Krzysztof Knittel, elektronika / Sławek Janicki, kontrabas
- Kwadrofonik (Bartłomiej Wąsik, fortepian / Emilia Sitarz, fortepian / Piotr Maślanka, perkusja / Magdalena Kordylasińska, perkusja) + obiekty + Paweł Romańczuk, Artur Zagajewski, kompozytorzy, improwizatorzy
15.10.2021 godź 19.00
- Katarzyna Podpora, obiekty / Max Kohyt, elektryczny kontrabas, elektronika / Wojtek Kurek, perkusja, elektronika
- Ramón López – performance
- Gerry Hemingway + grupa warsztatowa (Julianna Kamila Siedler, Ola Rzepka, Mikołaj „Miki” Wielecki, Leszek Lorent)
16.10 godz. 19.00
- Spotkanie autorskie z Zygmuntem Krauze i Michałem Mendykiem wokół książki Wywiad o niczym (PWM) oraz Zygmunt Krauze – recital, re-improwizacje
- Gerry Hemingway, perkusja / Izumi Kimura, fortepian / Barry Guy, kontrabas
- Aby wysyłać odpowiedzi, należy się zalogować.