Ostatni dzień JazzArt Festivalu 2013 i ostatni odcinek konkursu z zaproszeniami.

Autor: 
Redakcja

Koncerty Jana Garbarka i The Hilliard Ensemble oraz duetu Burnt Friedmann & Jaki Liebezeit zwieńczą dzisiejszego wieczora drugą edycję JazzArt Festivalu.

Drogi The Hilliard Ensemble i Jana Garbarka skrzyżowały się po raz pierwszy w 1993 roku. Wynikiem tego spotkania był wspólny album pod tytułem „Officium”. Zarejestrowana na nim muzyka nie znajduje odpowiednika w dostępnej dotąd literaturze. Hilliardzi wykonują przecież na co dzień średniowieczne pieśni liturgiczne, w tym chorały gregoriańskie. W tym przypadku wykonują ją wsparci udziałem Jana Garbarka, który ze swoim saksofonem jest piątym głosem w tym chórze.

Jan Garbarek norweski saksofonista uważany jest za jednego z najważniejszych współczesnych saksofonistów jazzowych i za ojca skandynawskiej sceny jazzowej. Grę na saksofonie rozpoczął w wieku lat czternastu, po usłyszeniu w radiu muzyki Johna Coltrane’a. Od tamtej pory występowała na wielu jazzowych estradach niemal wszystkich kontynentów. W swoim przebogatym dorobku posiada płyty nagrane z wybitnymi postaciami świata jazzu, jak choćby Keithem Jarrettem, Terjem Rypdalem, Palle Danielssonem, Manu Katche czy Kennym Wheelerem, by wymienić tylko tych najbardziej znanych. Od lat ’80 XX wieku daje się zauważyć w twórczości Garbarka wzrost zainteresowania muzyką etniczną z różnych stron świata. Z tego okresu pochodzi wiele ciekawych nagrań, jak choćby z Lakshminarayana Shankarem.

The Hilliard Ensemble brytyjski kwartet wokalny wykonujący utwory muzyki dawnej. Zespół powstał w 1974 roku, nazwa pochodzi od nazwiska Nicholasa Hilliarda, elżbietańskiego miniaturzysty. Obok muzyki dawnej, zespół wykonuje również muzykę barokową (Heinrich Schütz, Jan Sebastian Bach, Henry Purcell). Współpracuje także z kompozytorami współczesnymi, m.in.: Arvo Pärtem i Heinzem Hollingerem oraz z najlepszymi orkiestrami symfonicznymi, jak np. BBC Symphony Orchestra, London Philharmonic Orchestra i Philadelphia Orchestra. Uważany jest przez znawców za jeden z najwybitniejszych na świecie zespołów tego typu. Obecnie zespół występuje w składzie: David James (kontratenor), Rogers Covey-Crump (tenor), Steven Harrold (tenor), Gordon Jones (baryton).

Burnt Friedmann & Jaki Liebezeit to duet znakomitych niemieckich muzyków, związanych ze sceną awangardowego rocka oraz nowoczesnego jazzu. Od dwóch dekad z okładem wywierają nieprzerwanie wielki wpływ na różne gatunki muzyki improwizowanej oraz wprowadzają jazzowe pomysły do muzyki elektronicznej i rockowej.

Liderem duetu jest Burnt (właściwie Bernd) Friedmann (1965), niemiecki muzyk i producent, grający muzykę nie pozwalającą się jednoznacznie sklasyfikować. W jego grze słychać jazz, dub i muzykę elektroniczną. Chętnie posługuje się instrumentami własnej konstrukcji. W skład jego „instrumentarium” obok konwencjonalnych instrumentów akustycznych i elektronicznych wchodzą między innymi miejski zgiełk, gwar odległych rozmów, industrialne odgłosy i szmery- zwykły, trudny do zidentyfikowania ale towarzyszący nam nieustannie codzienny hałas i szum. Występował w legendarnych już dziś formacjach – m. in. Drome, Flanger czy Nonplace Urban Field.

Jaki Liebezeit (1938) to jeden z najlepszych perkusistów, jakiego Niemcy dały światu. Przez kilka lat związany był z kultowym, krautrockowym zespołem Can, nagrywał i występował z najznamienitszymi postaciami jazzu – np. z Chetem Bakerem czy Jah Wobblem. Współpracował również z takimi formacjami jak m.in. Eurythmics czy Depeche Mode. Jego gra jest rozpoznawalna nawet przez mało wyrobionych muzycznie słuchaczy gdyż wykształcił własny, charakterystyczny styl gry na perkusji, wyróżniający się specyficznym, ciężkim, metalicznie pobrzmiewającym, monotonnym rytmem. Używa specjalnej, przez siebie zaprojektowanej perkusji bezpedałowej.

Ci dwaj gentlemani, wielkie osobowości, przedstawiciele odległych generacji, spotkali się w 2002 roku. Połączyli swoje doświadczenia i artystyczne wizje by stworzyć projekt muzyczny z pogranicza jazzu, rocka, dubu i elektroniki. Efektem był album Secret Rhythms. Od tamtej pory spotykają się co jakiś czas by nagrywać kolejne albumy. Obecnie ukazało się już pięć albumów z tej serii. Każdy z albumów z tej niecodziennej serii zaskakuje ale i zachwyca innowacyjnością, wybiegając poza granice znanych stylistyk i przełamując utarte kanony estetyczne. Ten materiał artyści zaprezentują na festiwalowej estradzie w klubie Hipnoza.

Na koncert duetu Burnt Friedmann & Jaki Liebezeit z przyjemnością rozdamy dwa podwójne zaproszenia dla osób, któRe jako pierwsze odpowiedzą na pytanie:

Który z muzyków pojawił się na jednym z albumów Depeche Mode?

Odpowiedzi wraz z imieniem i nazwiskiem prosimy przysyłać na adres jazzarium@jazzarium.pl

Kościół św. apostołów Piotra i Pawła, g.20.30

Jan Garbarek & The Hilliard Ensemble

Jazzclub Hipnoza, g. 22:00

Burnt Friedman & Jaki Liebezeit (Non place)