Dziś finał majowej edycji Jazz Jantar

Majowa edycja festiwalu Jazza Jantar 2021 dobiega konca, przed nami jej finałowy dzień, który rozpocznie się od prezentacji ostatniej premiery koncertowej majowego cyklu festiealowego.

Na scenie Klubu Żak usłyszymy „Non-Simultaneous Double Squeeze” przygotowaną przez pianistę Mateusza Gawędę i perkusistę Łukasza Stworzewicza. Materiały prsowe festiwalu, w ślad za Adamem Baruchem tak opisują zdarzenia na płycie: Muzyka na tym albumie jest (dla mnie) reakcją na przytłaczający hałas, w którym wszyscy toniemy, tworzony przez globalne media (zarówno korporacyjne jak i społeczne). Kameralna formuła duetu, która staje się drogą ucieczki dla wielu przedstawicieli młodego pokolenia polskich twórców muzyki, oraz intymność i nieodłączny minimalizm takiej muzyki są wyrazem protestu przeciwko temu nieznośnemu zgiełkowi, który nas nieuchronnie otacza.

A na zakończenie wieczoru koncert Diomede Feat. Hubert Zemler z programem z albumu „Przyśpiewki”. I tutaj znów organizator odwołuje się do głosu recenzenckiego, tym razem siegając po fragment tekstu  Bartka Chacińskiego pierwotnie opublikowanego na blogu Polifonia: przetwarzany temat ludowy się pojawia – choćby w finale płyty w partiach saksofonu, to podany jest na tacy nowocześnie brzmiącej muzyki, która nie boi się powtarzalności, a nawet prostoty, gra barwą, fakturą i dynamiką.  

Poza tym – żadnych łzawych powrotów, wierzb rosochatych ani pól rzepaku. Przeciwnie. Już promujące album Leje jest Polish jazzem w wersji nowoczesnej, rymującym się nie z twórczością Namysłowskiego, tylko z ostatnim albumem Kuby Więcka. I podobnie przebojowym. Granym z pianistyczną energią i nerwem charakterystycznym bardziej dla Maseckiego niż Możdżera. 

W skład Diomede wchodzą:

Tomasz Markanicz - saksofonista, kompozytor, założyciel kwartetu jazzowego STAFF, zajmuje się szeroko pojętą muzyką improwizowaną. Porusza się w wielu stylach muzycznych, często występuje jako muzyk sesyjny. Komponuje muzykę do filmu, teatru a także na specjalne okazje.
Grzegorz Tarwid - pianista i kompozytor. Zebrał doświadczenie od mistrzów polskiej pianistyki: Wojciecha Kamińskiego, Andrzeja Jagodzińskiego i Michała Tokaja, by przenieść się na studia do Kopenhagi i inspirować się duńską sceną improwizowaną. Ma na swoim koncie koncerty m.in. ze Zbigniewem Namysłowskim, Maciejem Obarą, ale też Janem Młynarskim czy Marcinem Maseckim. Współtworzy: trio Sundial z Wojciechem Jachną i Krzysztofem Szmańdą, duet Diomede z Tomaszem Markaniczem, projekt Alfons Slik z Szymonem „Pimponem” Gąsiorkiem oraz sekstet Franciszka Pospieszalskiego. 
Hubert Zemler - perkusista, kompozytor i improwizator swobodnie przemieszczający się
pomiędzy muzycznymi kategoriami. Ceniony interpretator muzyki nowej, perkusista jazzowy, autor albumów solowych z pogranicza awangardy, elektroniki i muzyki etnicznej oraz
twórca ścieżek dźwiękowych do filmów i animacji. Współpracował między innymi z Felixem Kubinem (tworzą wspólnie duet CEL), Toddem Bartonem, Jonem Gibsonem, Evanem  Ziporynem, Wacławem Zimplem (trio LAM), Piotrem Kurkiem (Piętnastka), Kamilem Szuszkiewiczem (Zebry a Mit, Istina, Zvanai).

Tagi: