Komeda: Muzyczne ścieżki życia

Autor: 
Redakcja
Autor zdjęcia: 
mat. organizatora

Komedowego życia filmowa odsłona kolejna. Tym razem w reżyserii Claudii Buthenhoff-Duffy. Tak zachęcają nas do obejrzenia filmu organizatorzy.

"Wzruszająca opowieść o życiu wybitnego polskiego pianisty, kompozytora, twórcy znanych w świecie standardów jazzowych, lekarza – Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego. Komeda był wzorem godnym do naśladowania dla wielu ówczesnych artystów, tworzących w latach 1950-tych i 1960-tych. Karty, z rozpisanymi nutami tworzącymi linię melodyczną jego utworów, traktowały o burzliwych kolejach losu oraz trudnych momentach i wyborach, z którymi musiał zmierzyć się w życiu. Zmarł tragicznie w wieku 37 lat, pozostawiając po sobie znakomity dorobek – m. in. skomponował muzykę do filmów Romana Polańskiego „Dziecko Rosemary"" i „Nóż w wodzie"".

Ten epicki esej stał się przyczynkiem do dyskusji o przemianach społecznych, kulturowych w tamtym czasie. Smutna była rzeczywistość na one lata. Artyści byli nieustannie śledzeni oraz inwigilowani, a każde ich dzieło rozdzierane przez cenzurę. Młodzi, utalentowani, często tworzyli sztukę zgodnie z dyrektywami władz, a każdy wyraz ich sprzeciwu był natychmiast tłumiony.

Obraz życia kompozytora wraz z rozbrzmiewającymi w tle dźwiękami jego muzyki wspaniale uzupełniają się dając niezwykły portret człowieka, który stał w opozycji do panującego wówczas systemu."

Organizatorzy: Międzynarodowe Stowarzyszenie PRZYSZŁOŚĆ MEDIÓW, Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki

5 lutego, godz. 19.00

Kino Elektor

Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki

Bilety: 10 zł, dostępne w siedzibie MCKiS (pn.-pt. w godz. 10.00-19.00). Informacje: 22 586 42 59, 783 708 380

www.kinoelektor.pl, www.sztukadokumentu.pl