Wywiad rzeka z Adamem Makowiczem oraz biografia... saksofonu - nowe książki PWM

Autor: 
Redakcja

Nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego ukazały się przed tygodniem dwie bardzo jazzowe książki - "My saksofon" Jacka Delonga oraz wywiad rzeka Marka Strasza z Adamem Makowiczem "Grać pierwszy fortepian". Obu tytułom mamy przyjemność patronować. Polecamy!

My, saksofon

Instrument dęty drewniany lub naukowo – aerofon piszczałkowy, strojony na siedem sposobów, o brzmieniu delikatnym, słodkim, ciepłym, rzewnym, chropowatym, czy piskliwym, w niezmienionym kształcie od momentu, kiedy został skonstruowany przez Adolfa Saksa. Oto saksofon i jego ponad 160-letnia historia opowiedziana przez Jacka Delonga – ma się rozumieć: saksofonistę!

My SaksofonAutor publikacji, która ukazała się nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego 3 października, zabiera czytelników w niezwykłą podróż w czasie śladami tego instrumentu. Czytelnicy książki Jacka Delonga stają się świadkami burzliwego rozwoju saksofonu. Każdy może zobaczyć, jak instrument ten wymyka się z wojskowych koszar, by oderwać się od marszowego tempa i potańczyć w pobliskiej spelunce. Ten nieprzyzwoity występek prawie przekreśla jego karierę. Z czasem jednak udaje mu się zrehabilitować i uzyskać nawet pozwolenie na grę w orkiestrze symfonicznej. Poza tym trafia też do szkół muzycznych wszystkich szczebli. Mimo to, jego dwoisty charakter nie przestaje budzić emocji. Dowodem jest przywoływany przez autora spór „klasyków” z „jazzmanami”.

Kresem wyprawy jest rok 2011, w którym to artyści jazzowi nie są już samoukami, a muzycy klasyczni zrywają ze swoimi sztywnymi regułami. Wciąż jednak istnieje jeszcze wiele nieprzebytych dróg, bo do tej pory żadnemu saksofoniście nie udało się całkowicie wykorzystać wszechstronności tego instrumentu.

Tytuł: My, saksofon

Autor: Jacek Delong

Cena: 49 zł

 

Grać pierwszy fortepian. Rozmowy z Adamem Makowiczem

Adam Makowicz – bohater nowej książki, która ukazała się tydzień temu w serii Ludzie Świata Muzyki – ujawnia swoją burzliwą biografię w rozmowie-rzece, jaką przeprowadził z nim jego menedżer Marek Strasz.

Grać pierwszy fortepianTa niesamowicie motywująca książka udowadnia, że jeśli czegoś bardzo pragniemy, możemy osiągnąć cel, pokonując nawet największe przeszkody. Adam Makowicz komentuje to w następujący sposób: „Ja zawsze wiedziałem, czego chcę. Zawsze walczyłem ze wszystkimi dookoła, którzy uważali, że są ważniejsze rzeczy do zrobienia. Uważałem, że najważniejsza rzecz jest jedna, czyli muzyka i praca nad tą muzyką. I wszystko temu podporządkowywałem”.

Do obcowania z muzyką przyzwyczajała Go matka, następnie była szkoła dla dzieci muzycznie uzdolnionych i liceum muzyczne, w którym edukację zakłócił jazz. Adam Makowicz, pianista jazzowy, choć miało być inaczej.

Makowicz został pianistą jazzowym na przekór rodzicom, nauczycielom i tym, dla których jazz był niechcianą muzyką wykonywaną przez ludzi marginesu, wręcz kakofonią, która może powodować zmanierowanie, a nawet wpływać negatywnie na psychikę. Nie zraził się faktem, że nikt wtedy nie uczył jazzu, a on sam nie miał dostępu do profesjonalnych materiałów.

Był „Helicon”, „Jazz Darings”, współpraca m.in. z Tomaszem Stańką, Michałem Urbaniakiem, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Zbigniewem Namysłowskim i innymi najbardziej rozpoznawalnymi przedstawicielami polskiej sceny jazzowej. W latach ’70 wyjazd do USA, zawrotna kariera i uznanie dla warsztatu i umiejętności kompozytorskich oraz wykonawczych.

Pianista w gawędziarskim stylu odpowiada na pytania związane ze swoimi polskimi i zagranicznymi występami. Wspomina również współpracę z różnymi artystami, m.in. Leszkiem Możdżerem, Andrzejem Kurylewiczem, Zbigniewem Namysłowskim oraz Wojciechem Młynarskim. Walorem tej publikacji są też wzbogacające ją wypowiedzi osób, które znają Makowicza. Należą do nich np.: Urszula Dudziak, Michał Urbaniak, Piotr Paleczny czy Janusz Muniak.

Tytuł: Grać pierwszy fortepian. Rozmowy z Adamem Makowiczem

Autor: Marek Strasz

Cena: 29 zł

 

Tagi: