Koncert Kazuhisa Uchihashi w Powiększeniu

Autor: 
Redakcja

W najbliżsżą niedzielę o godzinie 20:00 w Powiększeniu Kazuhisa Uchihashi wystąpi z uczestnikami warsztatów, wśród których rozpoznacie z pewnością kilka znanych postaci warszawskiej (i nie tylko) sceny alternatywnej oraz improv/jazz. Kazuhisa Uchihashi przyjeżdża do Polski po raz kolejny, tym razem aby wyłonić obsadę drugiej edycji Festiwalu Nowej Muzyki Polskiej, która odbędzie się w Tokio i Osace w dniach 23 – 26 października 2013. Uchihashi jest kuratorem kilkudniowej prezentacji a jej organizatorem jest Instytut Adama Mickiewicza. Poprzednia edycja miała miejsce w Tokio w listopadzie 2011 z udziałem m.in. grupy polskich muzyków - Macia Morettiego, Piotra Zabrodzkiego, Jacka Kochana, Michała Górczyńskiego, Patryka Zakrockiego, Gerarda Lebika, Pawła Szamburskiego i Artura Majewskiego z zespołami Mikrokolektyw, Slug Duo, LXMP, SzaZa.

Kazuhisa Uchihashi jest jednym z najważniejszych gitarzystów improwizatorów na świecie, jednym z filarów niezwykle płodnej i inspirującej japońskiej awangardy obok takich postaci jak Otomo Yoshihide, Keiji Haino, Hoppy Kamiyama czy Tatsuya Yoshida. Urodzony w 1959 roku w Osace w Japonii naukę gry na gitarze rozpoczął w dwunastym roku życia. Od 1983 roku całkowicie poświęcił się muzyce improwizowanej. Eksperymentuje z wieloma różnymi urządzeniami i przystawkami dźwiękowymi by wzmocnić ekspresję brzmienia gitary. Komponuje muzykę do filmów, spektakli teatralnych, słuchowisk radiowych i reklamówek telewizyjnych. Popularność w Japonii i na świecie zdobył po koncertach z tuzami muzyki improwizowanej jak Hans Reichel, Tom Cora, Butch Morris, Ned Rothenberg, Barre Phillips, Kan Tae Hwan, Peter Brotzmann, Derek Bailey, Sam Bennett, Steve Beresford, Zeena Parkins, Elliott Sharp i wieloma innymi. Ma na koncie także współpracę z Fredem Frithem, Johnem Zornem, Otomo Yoshihide, Eugenem Chadbournem, Shelley Hirsch. W latach 94-97 współtworzył legendarną formację Ground Zero. W ostatnich latach często występował i nagrywał w towarzystwie muzyków kultowego japońskiego duetu Ruins. Od 1990 roku jest liderem niezwykłego, rockowo-impowizacyjnego tria Altered States. Trio, odczuwając ograniczenia klubowej japońskiej sceny jazzowej stopniowo rozszerzyło swą działalność na scenę rockową, łącząc wiele typów muzyki, m. in. blues, funk, country czy noise i skutecznie udowadniając, że podziały i bariery w muzyce nie istnieją. Równolegle Uchihashi współpracuje z japońskim teatrem multimedialnym Ishinha oraz kontynuuje twórczość solową. W latach 1995 – 2005 był organizatorem "New Music Action Workshop" – comiesięcznych warsztatów dla młodych twórców w Kobe i Londynie, a od 1996 roku współtworzył najważniejszy japoński festiwal muzyki improwizowanej "Beyond Innocence". Był także animatorem klubu The Bridge w Osace. Od 12 lat prowadzi własną wytwórnię płytową Innocent Records realizując konsekwentnie ambitne, niskonakładowe serie wydawnicze. Innocent Records stała się pretekstem i platformą niezliczonych kolaboracji muzyków różnej proweniencji.

 


Uchihashi jest świetnie znany polskiej publiczności. Po raz pierwszy gościł w Polsce z grupą Altered States podczas festiwalu Warsaw Summer Jazz Days 2001, następnie powracał dwukrotnie na solowe, żywiołowo przyjęte koncerty. Uzbrojony jedynie w gitarę, zestaw efektów oraz osobliwy instrument o nazwie daxofon (wynalazek Hansa Reichela) wywoływał owacje, pomimo dość radykalnych dźwięków jakimi raczył publiczność. W roku 2004 Uchihashi odbył trasę po Polsce w towarzystwie Tatsuya Yoshidy (perkusisty grupy Ruins), uwieńczoną wydaniem koncertowej płyty Uchihashi/Yoshida „Herkules Icy Club” (Tone Industria 2005). Kolejny rok to kolejna wizyta, tym razem w towarzystwie kilkudziesięcioosobowej Shibusashirazu Orchestra na festiwalu Era Nowe Horyzonty w Cieszynie. Rok 2006 to polska trasa, sesja nagraniowa i płyta w towarzystwie Franza Hautzingera (AT) i Jacka Kochana jako trio KUH . W roku 2007 Uchihashi ponownie przybył do Polski na serię solowych koncertów, występując również w towarzystwie Piotra Zabrodzkiego i Jacka Kochana. W 2008 roku na pierwszej edycji Avant Music Festival ma miejsce premiera płyty KUH „Ruth, Send a SMS” (Tone Industria 2008). W 2010 roku Uchihashi ponownie intensywnie koncertował w Polsce wraz z dwoma duetami Slug Duo (Kuba Suchar i Gerard Lebik) oraz LXMP (Macio Moretti i Piotr Zabrodzki). Rok 2011 oprócz udziału Kazu we wrocławskim w festiwalu Art Of Improvisation wraz ze Slug Duo, koncertów i działań warsztatowych we wrocławskim OPT i warszawskim Powiększeniu przyniósł bezprecedensowy Festiwal Nowej Muzyki Polskiej w Tokyo, którego Uchihashi jest kuratorem i organizatorem. Polską scenę improv reprezentowali tam po raz pierwszy w historii muzycy Mikrokolektywu, LXMP, Slug Duo, SzaZa, oraz Jacek Kochan i Michał Górczyński. We wspólnych projektach towarzyszyli im: Tatsuya Yoshida, Koichi Makigami, Akira Satoyama oraz Kazuhisa Uchihashi. Ostatni rok minął pod znakiem intensywnej warsztatowo – koncertowo - wydawniczej kolaboracji Uchihashi`ego z polskimi muzykami w Polsce i Austrii. Dość wspomnieć wspólny projekt z Kubą Sucharem i Robem Mazurkiem Forest Underground, wspólną płytę LXMP i Uchihashi`ego „Broken Strings” (Lado ABC 2012), czy wspólne koncerty w ramach wiedeńskiego cyklu Melomaniac Corner, w których udział brali Michał Górczynski, Paweł Szamburski, Wacław Zimpel, Anna Stachowska, Patryk Zakrocki, Dominik Wania, Maciej Trifonidis Bielawski, Rafał Mazur, Adam Żuchowski, Jacek Kochan, Hubert Zemler.
Bieżący rok już przyniósł wspólną płytę i trasę koncertowa z Michałem Górczyńskim (Innocent Records 2013) a na jesień zapowiadana jest druga edycja Festiwalu Nowej Muzyki Polskiej w Tokio i Osace.
Improwizacja w muzyce znajduje wg Uchihashi`ego ucieleśnienie jako najwyższa forma komunikacji, ale nie jako forma muzyczna sensu stricte. Jak sam twierdzi, jego muzyka staje się "przestarzała" już w chwilę po jej wygenerowaniu.
www.innocentrecord.com/kazuhisa_uchihashi/english_profile.html

www.innocentrecord.com/kazuhisa_uchihashi/polish_festival.html

www.klubpowiekszenie.pl