Jamie Baum - opowieści z podróży na albumie "In This Life"
Flecistka i kompozytorka Jamie Baum realizuje pasję pisząc utwory dla swojego istniejącego już 14 lat Septetu+. Niebawem ukaże się jej okrzyknięty najbardziej natchnionym dziełem album “In This Live”. Płyta dostępna będzie od 8 października 2013 w katalogu Sunnyside Records.
Jamie Baum, nowojorska flecistka, eksperymentatorka w dziedzinie kameralistyki jazzowej, sięga po nowe rozwiązania fakturalne i komponuje przełomowe dzieło życia. Album “In This Life” ma swoje źródła w jej podróży po Południowej Azji i wykonawstwu pakistańskiego wokalisty Nusrat Fateh Ali Kahn, który śpiewał Qawwali czyli pieśni z gatunku muzycznego związane z mistycznym odłamem islamu – sufizmem.
Suita „In This Life” na jej Septet + (który ewaluował przez wiele lat i oto mamy jego nową odsłonę) to nagranie ekscytujące, czarujące, godne zapamiętania, świeże, wirtuozowskie i wielowarstwowe. Jest to jedno z tych cennych nagrań, które odsłania coraz więcej głębi z każdym kolejnym przesłuchaniem.
Podczas 14 lat komponowania na jej mały big-band Jamie Baum przepróbowała wiele stylów muzycznych. Albumem “In This Life” daje dowód, że jest w stanie stworzyć zespół, który może zrealizować jej wizję jako kompozytorki i połączyć pojedyncze głosy w unikalny miks. Jej band jest zróżnicowany pod względem wykształcenia, doświadczeń, wieku. Jest przekrojem nowojorskiej sceny muzycznej.
Amir ElSaffar (pochodzenia Iracko-Amerykańskiego gra na trąbce mikrotonami) i Taylor Haskins (weteran big-bandów, muzyk sesyjny, producent) stanowią brylanty sekcji dętej. Gitarzysta Brad Shepik (znany ze współpracy z Tiny Bell Trio i Pachora) oraz pianista John Escreet (niedawno dołączył do nowojorskiej sceny z Londynu, wyraźnie dąży do osiągnięcia oryginalnego głosu na klawiaturze) są od niedawna w zespole Jamie Baum. Pozostali członkowie Septetu to: Douglas Yates (saksofon altowy oraz wirtuozowskie partie klarnetu basowego), perkusista Jeff Hirshfield oraz Chris Komer (waltornia) wraz z sekcją rytmiczną: basistą Zack'iem Lober'em, Dan'em Weiss'em (tutaj grającym na tabli) i rozchwytywanym perkusjonistą Samuel'em Torres'em (na kongach).
Sama Jamie mówi o swoich trasach koncertowych w Południowej Azji tymi słowami: “Byłam poruszona brzmieniem tabli, fletu Bansuri i muzyki wokalnej, jak również wieloma okazjami do występowania z topowymi indyjskimi ikonami”.
"In This Life" to zwycięstwo osobowości artystki, nie muzyka stworzona aby uczcić kogoś lub coś. “Podeszłam z ogromnym szacunkiem dla tradycji i rozległego języka muzycznego tych krajów, bez pogrążania się w dogłębne studia, moim celem bowiem nie było grać czy komponować w ich stylu, lecz odbyć moją własną podróż oraz podążać nowymi ścieżkami w komponowaniu i improwizowaniu. Zdaję sobie sprawę, że ten projekt jest najlepiej odzwierciedlającym połączenie wielu różnych wpływów I doświadczenień ostatnich 10 lat”.
- Aby wysyłać odpowiedzi, należy się zalogować.