Bang on a Can All-Stars wykona kompozycje Marcina Stańczyka na Sacrum Profanum

Autor: 
Redakcja
Autor zdjęcia: 
Stephanie Berger

Formacja Bang on a Can All-Stars wystąpi 11 września w ramach festiwalu Sacrum Profanum w koncercie monograficznym Marcina Stańczyka. Podczas koncertu zostanie zaprezentowanych pięć utworów, z których większość zostanie wykonana po raz pierwszy w Polsce. Na szczególną uwagę zasługuje światowa premiera nowej wersji utworu Geysir  we współpracy z producentem muzycznym Envee. 

W programie koncertu znajdzie się m.in. utwór Mosaique – nowa kompozycja na wiolonczelę solo z elektroniką live, w której Marcin Stańczyk sięgnął po ortofonię, Afterimages – utwór na konrabas solo z elektroniką live, Laterna na klarnet, fortepian, 2 perkusistów i taśmę oraz Nibiru, którego prawykonanie w nowej wersji nastąpiło w Nowym Jorku podczas 25th Bang on a Can Marathon.

Założony w 1992 roku podczas Bang on a Can Festival w Nowym Jorku zespół Bang on a Can All-Stars jest znany na całym świecie z ultradynamicznych koncertów oraz nagrań nowatorskiego repertuaru muzycznego. Swobodnie przekraczająca granice między klasyką, jazzem, rockiem, world music, a także muzyką eksperymentalną „elektrycznie wzmocniona" grupa złożona z sześciu muzyków konsekwentnie kształtuje swoją odrębną muzyczną tożsamość i poszerza możliwości muzyki o nowe, niezbadane terytoria. Jej występy w Stanach Zjednoczonych i poza ich granicami postawiły pod znakiem zapytania definicję tego czym jest dzisiaj koncert na żywo.

Najnowszy projekt formacji będzie mieć swoją premierę na przełomie marca i kwietnia w Barbican Centre w Londynie i Lincoln Center w Nowym Jorku. Jest to trwający pełny wieczór koncert zawierający materiał filmowy, tzw. found sounds, nagrania audio i video utworów nowej muzyki zamawianych specjalnie na tę okazję oraz projekcje autorstwa najwnikliwszych współczesnych muzycznych myślicieli - ze świata indie popu, ze świata sztuki, elektroniki i klasyki eksperymentalnej.  Do najważniejszych wydarzeń w aktualnej działalności koncertowej grupy należą mi.in. światowa premiera, wykonania i nagranie 2x5 Steve'a Reicha, w tym koncert w Carnegie Hall, liczne występy w Chinach na Beijing Music Festival oraz Hong Kong Arts Festival Obszerną część repertuaru All-Stars stanowią utwory napisane specjalnie dla ich zespołu o charakterystycznym składzie i sposobie bycia na scenie, dzięki czemu stanowi on sam w sobie pewną muzyczną jakość. All-Stars nagrywają dla Cantaloupe Music, wcześniej także dla Sony, Universal i Nonesuch.

Kompozycje Marcina Stańczyka były wykonywane w Polsce i za granicą m.in. w Rotterdamie, Amsterdamie, Belgradzie, Rzymie, Mediolanie, Paryżu, a także w Chinach i Stanach Zjednoczonych przez takie zespoły jak: Neue Vocalsolisten Stuttgart, Ensemble Linea, Oslo Sinfonietta, Ensemble Nikel, Algoritmo Ensemble, Divertimento Ensemble, Bang on a Can All-Stars, orkest de ereprijs, Orkiestra Muzyki Nowej. Jako kompozytor brał udział m.in. w  Gaudeamus Musik Week (2007), III Festiwalu Prawykonań NOSPR (2009), festiwalu Bang on a Can w MasMoCa w Nowym Jorku (2009), festiwalu Warszawska Jesień (2010), 19th Review of Composers (2010) w Belgradzie. Jest laureatem kilkunastu międzynarodowych konkursów kompozytorskich w Polsce, Rumunii, Niemczech, Włoszech, Holandii, Japonii, Chinach i Stanach Zjednoczonych, stypendystą m.in. programu Młoda Polska 2007, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Rządu Włoskiego, Stowarzyszenia Autorów ZAIKS, Marszałka Województwa Łódzkiego, Internationales Musikinstitut Darmstadt. Uczestniczył w programie opieki nad młodymi kompozytorami Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego (2007-2010). Pracuje w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Łodzi oraz w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina. Wykłada współczesne techniki kompozytorskie oraz historię muzyki elektronicznej w Akademii Muzycznej w Łodzi. W roku 2011 otrzymał prestiżowe stypendium im. Witolda Lutosławskiego.