Jesteś tutaj
Shofar w Stacji Falenica - 72 rocznica likwidacji getta w Otwocku
28 sierpnia 2014 o godz. 19.00, z okazji 72 rocznicy likwidacji getta w Otwocku, Rembertowie, Mińsku Mazowieckim i Karczewie KINOkawiarnia Stacja Falenica zaprasza na akcję artystyczną połączoną z koncertem znakomitej grupy Shofar. Koncert uświetnią „MetaMemory - intymne wizualizacje czasu i przestrzeni", Falenica 2014, opracowane przez artystów nowych mediów Klarę Kopcińską & Józefa Żuka Piwkowskiego. Wizualizacje są wynikiem działań warsztatowych "Oko i ucho". Powstały w ten sposób osobisty, intymny portret dzielnicy pozwala zarówno uczestnikom jak i widzom spojrzeć z innego punktu widzenia na swoje miejsce zamieszkania, miejscowość, dostrzec jej walory, tworzyć lokalną więź.
72 lata temu, w cieniu zagłady Żydów Warszawy, dokonała się tragedia żydowskich mieszkańców pasa osiedli położonych na wschód od centrum stolicy. 20 sierpnia 1942 r., w dzień po inicjującej zbrodnicze dzieło likwidacji getta w Otwocku, hitlerowcy uczynili to samo z gettem w Falenicy. Sześć i pół tysiąca jego mieszkańców załadowano do wysypanych niegaszonym wapnem bydlęcych wagonów i wywieziono do obozu zagłady w Treblince. Razem z nimi pojechało na śmierć w komorach gazowych półtora tysiąca Żydów z getta w Rembertowie, których tego samego dnia przepędzono na rampę kolejową w Falenicy. Trasa piętnastokilometrowego marszu znaczona była ciałami tych, co nie nadążali. Dzień później w podobny sposób zlikwidowano getto w Mińsku Mazowieckim. 26 sierpnia hitlerowcy przystąpili do mordowania żydowskich więźniów obozu pracy w Karczewie. Akcja dobijania resztek Żydów linii otwockiej trwała aż do wiosny. W maju 1943 r. wysadzono w powietrze barak w tartaku Najwera, z uwięzionymi w nim ostatnimi Żydami falenickimi. Tak znikła z naszych miejscowości społeczność żydowska, lokalna społeczność obywateli Rzeczypospolitej.
Akcja artystyczna w dniu 28 sierpnia 2014 w dyskretny sposób ma przypomnieć tragiczne karty historii dzielnicy Wawer i upamiętnić 72 rocznicę zagłady ok. 6500 żydów mieszkających przed II wojną światową w Falenicy i okolicy.
Grupa Shofar, której lider Raphael Rogiński wraz ze świetnymi muzykami Maciem Morettim i Mikołajem Trzaską, od wielu lat poszukują wspólnego mianownika dla muzyki chasydzkiej i free jazzu. Zespół od kilku lat dostrzega potrzebę innego spojrzenia na kulturę żydowską niż prezentowane na wielu festiwalach i koncertach. Szuka więzi z przeszłością poprzez jej twórcze przetworzenie. Eksperymenty muzyczne zespołu nawiązują do zanikającej coraz szybciej wschodnioeuropejskiej kultury żydowskiej, a nie do amerykańskiej – ludycznej i cepeliowskiej, co dzieje się powszechnie. Muzycy starają się pokazywać tę kulturę w sposób interesujący, mówić o różnych gatunkach muzyki żydowskiej, by nie nazywano wszystkiego błędnie muzyką klezmerską i nie spoglądano na tradycję żydowską jako na relikt przeszłości, coś co odeszło i z czego możemy jedynie odtwarzać powstałe kiedyś dzieła.
Akcja artystyczna jest inspiracją do wymiany myśli i energii uczestników i odbiorców oraz jednocześnie próbą współczesnego spojrzenia na tradycję żydowską, otrząśnięcia jej z przytłoczenia śmiercią, nawet jeśli kultura żydowska zawsze naznaczona będzie tragediami z przeszłości.
Tajemnicę i nowatorstwo tej reinterpretacji kultury będziemy mogli poznać w KinoKawiarni Stacja Falenica w dniu 28 sierpnia 2014 roku godz. 19.00.
Wstęp wolny. W związku z prognozowanym dużym zainteresowaniem koncertem grupy SHOFAR, bardzo prosimy o wcześniejszą rezerwację miejsc. Wstęp jest darmowy, ale pierwszeństwo wejścia będą miały osoby z listy. Wejściówki rezerwować można pod nr telefonu: 530 882 809 mail: info@stacjafalenica.pl.
Koncert wspierają finansowo: Urząd Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy, Fundacja Europejski Instytut Kultury, KINOkawiarnia Stacja Falenica, Fundacja NER-TAMID Wieczne Światło
…………………………………
SHOFAR – trio składające się z wybitnych improwizatorów - Raphael Rogiński, Macio Moretti, Mikołaj Trzaska - posługujących się różnymi instrumentami oprócz gitary, perkusji i saksofonu. Takie instrumentarium buduje wprost unikalną barwę.
Raphael Rogiński - charyzmatyczny i niezwykle kreatywny muzyk i kompozytor z Warszawy, Urodził się we Frankfurcie nad Menem. Od 13 roku życia gra na gitarze elektrycznej. Wykształcony jazzowo i klasycznie, edukację uzupełniał o muzykologię i etnomuzykologię. Od samych początków działalności twórczej skupiony jest przede wszystkim na improwizacji wynikającej z jazzu oraz na muzyce etnicznej i ludowej. Miks tych dwóch dróg jest wyznacznikiem w jego twórczości.
Działa na rzecz odnowienia muzyki i kultury żydowskiej w Polsce, gra muzykę łączącą elementy bluesa, free jazzu, swingu i muzyki żydowskiej. Z tych poszukiwań wynikają dwa projekty, których jest liderem, jest to Shofar i Cukunft.
Jest także dyrektorem artystycznym festiwali przedstawiających nową kulturę żydowską, takich jak Tikkun, Varshe, Mizrach,oraz konsultantem w ramach projektów z nią związanych.
Gra także muzykę turecką, beduińską, afrykańską, lapońską, perską, ormiańską i inne wykonując je z muzykami z tych miejsc. Prymitywna muzyka ameryki, blues i rock lat 60, to następna znacząca część inspiracji Rogińskiego. Dogłębne analizowanie technik gitarowych, klasycznych gitarzystów bluesowych i znajomość instrumentarium lat 50 i 60 jest podstawą jego brzmienia. Z inspiracji muzyką eksperymentalną ameryki (Harry Partch, Henry Cowell i inni) powstał zespół Spinalonga, a bluesową - Wovoka.
Równolegle muzyk jest zaangażowany w projekty związane ze światową sceną nowego jazzu. Jego kompozycje, improwizacje lub interpretacje często ilustrują wydarzenia artystyczne – filmy dokumentalne i rysunkowe, jak i bajki animowane (np. Man Ray, Viking Elling, Lidia Skvorcova), performances (np. J. Kalina), teatr tradycyjny i multimedialny (min. ”Lothe Lachmann videoteatr “Poza”, Paweł Miśkiewicz, Piotr Cieplak, Michał Walczak, Maja Korczakowska ) oraz słowo (np. Tadeusz Różewicz, Mieczysław Myśliwski, Mieczysław Abramowicz, Andrzej Stasiuk).
Współpracował z Noelem Akchote, Frederic Blondy, Joe Giardullo, Axel Dorner, Thomas Lehn, Andrew Sharpley, John Edwards, John Tilbury, Brigit Ulher, Yale Strom. Muzyka Polska (m.in.Emiter, Macio Moretti, Patryk Zakrocki, Tomasz Gwinciński, Daniel Piwoński, Konstanty Usenko, Vadim O.Pavluk, Ryszard Latecki.
Macio Moretti (właściwie Maciej Moruś) – polski muzyk, kompozytor, wokalista, autor tekstów i multiinstrumentalista, a także projektant graficzny, współzałożyciel wytwórni płytowej Lado ABC.
Perkusista zespołu Starzy Singers, muzyk newjazzowej formacji Mitch & Mitch, jak również wielu innych zespołów: ParisTetris, Baaba, Baaba Kulka, Mołr Drammaz, Bassisters Orchestra, Shofar, Królowie Życia.
Pracował jako grafik w Przekroju, projektuje okładki płyt m.in. dla Hey (Fryderyki za Echosystem i Miłość! Uwaga! Ratunku! Pomocy!) czy Voo Voo.
Laureat nagród Fenomen Przekroju 2010 i Paszport Polityki 2010 w kategorii Muzyka Popularna.
Mikołaj Trzaska -kompozytor, saksofonista, klarnecista basowy. Studiował na ASP w Gdańsku na wydziale malarstwa. Zafascynowany jazzem lat sześćdziesiątych, szczególnie muzyką Johna Coltrane'a i Ornette'a Colemana, porzucił uczelnię i całkowicie poświęcił się muzyce. Współzałożyciel grupy Miłość, jeden z głównych filarów tzw. sceny yassowej, lider Łoskotu. Współpracował m.in. z Lesterem Bowiem, Peterem Brötzmannem, Jochnem Tchicaiem, Tomaszem Stańką, Noelem Akchoté oraz Joe Giardullo. Brał udział w nagraniu kilkudziesięciu płyt. Współpracował z duetem instrumentalno-kompozytorskim - Marcinem i Bartłomiejem Olesiami. Obecnie głównie koncertuje i nagrywa za granicą, tworząc międzynarodowe projekty, szczególnie z muzykami z USA, Niemiec i Skandynawii.
Klara Kopcińska, filmowiec, animator kultury, artystka multimedialna. Prezes Stowarzyszenia Edukacji i Postępu STEP, redaktor czasopisma o sztuce „tytuł roboczy”, autorka i realizator wielu projektów animacji kulturalnej na terenie całej Polski. Wykładowca na wydziale grafiki WSISiZ. Dwukrotna stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Józef Żuk Piwkowski, filmowiec, animator kultury, artysta badający możliwości nowych mediów. Wiceprezes STEP, twórca wielu inicjatyw Stowarzyszenia, założyciel Galerii 2b i „tytułu roboczego”, kurator wystaw w Polsce i zagranicą. Wykładowca w PWSFTviT w Łodzi.
- Aby wysyłać odpowiedzi, należy się zalogować.