Jazz Jantar: Immortal Onion, Red Trio & Axel Dörner & Mattias Stahl oraz Atom String Quartet

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

11 listopada, w klubie Żak, w ramach 20. festiwalu Jazz Jantar czekają nas trzy koncerty. Pierwsze na scenie pojawi się tio Immortal Onion, po którym usłyszymy Red Trio & Axel Dörner & Mattias Stahl. Na zakończenie wieczoru Atom String Quartet zaprezenmtuje materiał ze swojej ostatniej płyty "Seifert".

Immortal Onion powstało wiosną 2016 roku, a ich inspiracjami są artyści tacy jak: Esbjörn Svensson, Hiromi Uehara, czy Tigran Hamasyan. W ich utworach słychać wpływy jazzu, muzyki filmowej, minimalizmu, fusion, muzyki elektronicznej, a nawet progresywnego metalu. Mimo tak dużej rozbieżności stylistyk, w których się obracają, udało im się stworzyć własny rozpoznawalny język.

Swoje charakterystyczne brzmienie zawdzięczają umiejętnemu łączeniu energicznych i skomplikowanych rytmicznie fragmentów z minimalistycznymi, transowymi motywami i lirycznymi tematami. Mimo iż Immortal Onion istnieje od niedawna, młode trio występowało na wielu festiwalach m.in. na 41. Festiwalu Filmowym w Gdyni, oraz z autorską ścieżką dźwiękową do dwóch filmów: na II Festiwalu Filmów Animowanych w Gdańsku i na 17. Festiwalu Kina Niemego w Kinie Pod Baranami w Krakowie. Jako laureaci VI edycji programu ,,Jazzowy debiut fonograficzny”, organizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca, wydali w tym roku swoją pierwszą płytę ,,Ocelot of Salvation”, której premiera miała miejsce na Festiwalu Warsaw Summer Jazz Days 2017

Red to zespół trzech lizbońskich muzyków: Hernani Faustino, Rodrigo Pinherio i Gabriel Ferrandini. Ta trójka to reprezentacja czołówki niezwykle silnej portugalskiej sceny muzyki improwizowanej. Dźwięki tworzone przez Red Trio nazywane są free jazzem, jednak sami muzycy starają się uciekać od szufladkowych definicji własnej sztuki. Formacja eksploruje najbardziej płodne zestawienie jazzowego tria, czyli połączenie fortepianu, kontrabasu i perkusji. Jednak idea z reguły uprzywilejowanego fortepianu obsługiwanego przez sekcję, ustępuje tu miejsca trzem graczom będącym na równych pozycjach, którzy podejmują próbę symbiotycznej i interaktywnej improwizacji pomiędzy sobą, kreując przestrzeń, w której barwa i rytm spajają się w całość. Red Trio nagrywa dla renomowanych wytwórni płytowych, takich jak Clean Feed i No Business, koncertując na całym świecie, będąc gościem prestiżowych festiwali i sal koncertowych. Zespół ma na swoim koncie docenione przez krytyków z całego globu nagrania (m.in. z Natem Wooleyem i Johnem Butcherem). Album „Empire” nagrany z Johnem Butcherem otrzymał tytuł Płyty Roku (Album Of The Year) według najbardziej opiniotwórczego światowego portalu jazzowego (All About Jazz).

Podczas festiwalu Jazz Jantar będziemy z zespołem świętować ich piętnastolecie podczas specjalnego koncertu w którym do muzyków dołączy trębacz Axel Dörner i wibrafonista Mattias Stahl.

Axel Dörner to niemiecki trębacz i kompozytor, wirtuoz i innowator, znany ze swoich fenomenalnych występów na żywo. Jego szerokie spektrum działań muzycznych oscyluje zarówno wokół bebopu, free jazzu, free improv, jak i muzyki elektronicznej, przybierając nawet performance. W późnych latach 90-tych, podobnie jak Radu Malfatti, John Butcher oraz Franz Hautzinger, rozwinął odmienny “język” swojego instrumentu, skupiając się na brzmieniu własnego oddechu. Jest laureatem prestiżowej nagrody jazzowej SWR-Jazzpreis, inicjatorem i członkiem wielu znaczących międzynarodowych projektów muzycznych. Współpracuje z wieloma wybitnymi artystami, m.in. z Chicago (Ken Vandermark, Fred Lonberg-Holm, Michael Zerang), Tokio (Otomo Yoshihide, Sashiko M, Nakamura Toshimaru), Sidney (Jim Denley), Berlina (Sven-Ake Johansson, Alexander von Schlippenbach).

Mattias Stahl od 15 lat koncertuje na  scenach Szwecji i całego świata, koncentrując się na jazzie i muzyce improwizowanej. Wydał dwa albumy z nieistniejącym juz zespołem Ståhls blå, z czego druga otrzymała nagrodę Szwedzkiego Radia dla Nowej Twarzy za 2012 rok. Jako sideman współtworzył wiele zespołów - grał z Griegiem Riedlem, Lonely Dear czy grupą Angles Martina Küchena. Grał w zespole elektronicznym Koop a także w formacji Jet Set Sweden och Sven Berggrens Alea.

Zbigniew Seifert w powszechnej świadomości wielbicieli jazzu funkcjonuje głównie jako skrzypek–wirtuoz. Niewiele uwagi poświęca się jego kompozycjom, które w równym stopniu, co mistrzowska gra na instrumencie, stanowią o charakterystycznym „seifertowskim” stylu. Muzycy kwartetu postanowili przypomnieć utwory mistrza, które w pierwotnym założeniu miały być wykonywane przez jazzowe combo. Zostały one przefiltrowane przez język muzyczny jazzowego kwartetu smyczkowego, co wydaje się być bliskie wartościom wyznawanym przez kompozytora. Zarówno w sposobie gry Seiferta, jak i w kompozycjach widać, jak ważne było dla niego wprowadzanie elementów charakterystycznych dla muzyki jazzowej na grunt klasycznego aparatu wykonawczego.

CO? – 20. Jazz Jantar: Immortal Onion / Red Trio & Axel Dörner & Mattias Stahl / Atom String Quartet
KTO? – Immortal Onion: Ziemowit Klimek, Tomir Śpiołek, Wojtek Warmijak Hernani Faustino, Gabriel Ferrandini, Rodrigo Pinheiro, Axel Dörner, Mattias Stahl / Atom String Quartet: Dawid Lubowicz, Mateusz Smoczyński, Michał Zaborski, Krzysztof Lenczowski 
GDZIE? – Klub Żak, Gdańsk
KIEDY? – 11/11/2017, 20:00
BILETY? – 60 pln / 50 pln / 40 pln
KARNET? - 300 pln / 200 pln

Tagi: