Klub Żak

Jazz Jantar 2024: Na finał festiwalu: MOb i Zenel

W odróżnieniu od wielu innych europejskich państw, w Grecji nigdy nie nastał szał na punkcie jazzu. Zespoły pokroju Lakis Zois Trio albo Sphinx osiągały umiarkowane sukcesy, ale lokalna scena nie rozwijała się tak prężnie, jak w Skandynawii, w Niemczech czy w Polsce. Pochodzący z Aten MOb dowodzi jednak, że w kolebce zachodniej cywilizacji nie brakuje muzyków, którzy nie tylko doskonale czują jazz, ale też wiedzą, jak posługiwać się nim, by przedstawić coś własnego i świeżego.

Jazz Jantar 2024: James Brandon Lewis i Hely

Drugi dzień na Jazz Jantar będzie wyglądał tak: Hely to szwajcarski duet stworzony przez pianistę Lucca Friesa (Ikarus) i perkusistę Jonasa Ruthera (m.in. Lucerne Jazz Orchestra, FrancePorter, Simon Spiess Quiet Tree, Sniff, Straymonk, Woodlander). Debiutowali w 2011 roku płytą „Rapture”, a łącznie mają na koncie cztery wydawnictwa, z czego najnowsze „Plode” ukazało się wiosną 2023 roku nakładem Ronin Rhythm Records.

Druga odsłona jesiennej edycji Jazz Jantar 2024: Mateusz Gawęda Trio i Soojin Suh Coloris

Od jutra zaczyna się druga odsłona jesiennej edycji Jazz Jantar. Na poczatek Mateusz Gawęda i jego trio będą obchodzic 10 urodziny powstania zespołu. A potem goście z Korei, Soojin Suh Coloris.

Jazz Jantar 2024: Drugiego dnia wystąpi Rosa Brunello i Cartunes.

Drugiego dnia jesiennej edycji Jazz Jantar na scenie Sali Suwnicowej pojawi się Rosa Brunello i Cartunes

Jazz Jantar 2024: Tomasz Chyła Quintet z gościnnym udziałem Kebbiego Williamsa

Tomasz Chyła Quintet ostatnio w Żaku wystąpił w listopadzie ubiegłego roku prezentując materiał  albumu „Music We Like To Dance To”, który został uznany za płytę roku 2023 w ankiecie JAZZ TOP 2023 magazynu Jazz Forum. Teraz otworzy jesienną edycję festiwalu.

Projekt z gościnnym udziałem zdobywcy nagrody Grammy, saksofonisty i flecisty Kebbiego Williamsa, to pierwsza międzynarodowa kooperacja zespołu.

Nie lubię szufladkowania muzyki i przypisywania jej nazw takich jak fusion czy jazz - Rafał Sarnecki rozmawia z pianistą Davidem Kikoskim

Pochodzący z Milltown w stanie New Jersey Dave Kikoski jest niewątpliwie jednym z najważniejszych pianistów jazzowych swojego pokolenia. Lista gwiazd, z którymi współpracował jest długa: Roy Haynes, Randy Brecker, Michael Brecker, Marcus Miller, Bob Berg, John Scofield, Dave Holland, Mike Stern, Jack Dehohnette, Pat Martino, Toots Thielmans, Tom Harrell, Ravi Coltrane, Chris Potter i wielu innych. Wielokrotnie występował w Polsce. Z Davem spotkałem się przy okazji jego koncertu z The Mingus Big Band w nowojorskim klubie Jazz Standard.

Klub Żak zaprasza na letnią odsłonę 27. edycji Festiwalu Jazz Jantar

Za nami już piętnaście koncertów spod szyldu 27. Festiwalu Jazz Jantar, które odbyły się w lutym, marcu i maju. Gościliśmy przede wszystkim artystki i artystów z Polski, ale także z Wielkiej Brytanii, Norwegii, Niemiec, Holandii i Stanów Zjednoczonych. Latem będziemy kontynuować wątek brytyjski i niemiecki, ale w Sali Suwnicowej pojawią się także muzycy z Serbii i nie zabraknie oczywiście młodych twórców z Polski.

Brytyjska fala

Klub Żak zaprasza na majową odsłonę 27. edycji Festiwalu Jazz Jantar

Za nami pierwszy marcowy blok koncertów spod szyldu 27. Festiwalu Jazz Jantar, w którym skupiliśmy się przede wszystkim na polskich zespołach, a także na scenie brytyjskiej, teraz czas na majową odsłonę zaplanowaną na od 8 do 12 maja. Będzie to prezentacja sceny europejskiej (w tym polskiej, niemieckiej i norweskiej), a także nowojorskiej. W ciągu pięciu dni odbędzie się osiem koncertów, które - jak w pigułce - pokażą osiem odmiennych spojrzeń na to, czym jest dzisiaj jazz.

 

Scena nowojorska

Hear The Light Singing

W świecie muzyki improwizowanej tak zwane supergrupy czasami wydają się być niemal na porządku dziennym. W końcu jest tak wielu niezwykłych artystów w tej przestrzeni i, co zrozumiałe, często chcą zesobą z różnych powodów współpracować.

Hear The Light Singing

W świecie muzyki improwizowanej tak zwane supergrupy czasami wydają się być niemal na porządku dziennym. W końcu jest tak wielu niezwykłych artystów w tej przestrzeni i, co zrozumiałe, często chcą zesobą z różnych powodów współpracować. Nie wydaje się więc zaskakujące, że tak uznana pianistka i kompozytorka, laureatka stypendiów MacArthura i Guggenheima jak Myra Melford, zdecydowała się sięgnąć do tej sprawdzonej formuły.

Strony