Addis Through The Looking Glass

Autor: 
Kajetan Prochyra
Dub Collosus
Wydawca: 
RealWorld Records
Dystrybutor: 
Mystic Production
Ocena: 
3
Average: 3 (1 vote)
Skład: 
Sintayehu 'Mimi' Zenebe - głos, Tsedenia Gebremarkos - głos, Feleke Hailu - saksofony, Samuel Yirga - fortepian, Teremage Woretaw, azmari, głos, Nick Page - gitary, programowanie, mix

Fusion, fuzja to słowo, które paść musi, gdy mowa o grupie Dub Colossus. Gitarzysta i producent Nick Page, znany jako Dubulah, wybrał się na muzyczne poszukiwania do stolicy Etiopii - Addis Abeby. Szukał i znalazł - stare brzmienia, nową muzykę i znakomitych wykonawców. Niedawno nagrali razem czwartą płytę. 

Kiedy włożyłem tę płytę do odtwarzacza, nie uwiodła mnie od pierwszej nuty. Otwierający, być może najbardziej jazzowy temat wydaje się blady, trochę kawiarniany, windowy. Potem na płycie jazzu jest coraz mniej, ale głowa zaczyna się kiwać coraz rytmiczniej, a usta wykrzywiać w uśmiechu. Pretekstem do tańca, zabawy i radości płynącej z głośników są tutaj brzmienia Etiopii - Ethiojazz lat 70tych, tamtejszy pop lat 60tych i powiew jamajskiego reggae i dubu. 

Page wybrał najzdolniejszych artystów, jakich spotkał na swej drodzę: Sintayehu 'Mimi' Zenebe zwana jest etiopską Edith Piaf, młody pianista Samuel Yiriga (poniżej fragment jego możliwości) czy weteran  tamtejszej sceny - saksofonista Feleke Hailu. 

Gdy światło dzienne ujrzała ich pierwsza płyta "A Town Called Addis" szybko okazało się, że takiej muzyki potrzebowały zarówno kluby Londynu, jak i plenerowe sceny festwiali world music i nie tylko. 
Muzyka korzeniami sięgająca "Cesarza" zyskała nowe życie i wiele późniejszych reinkarnacji. Płyty Dub Colossus stały się dobrym magteriałem dla remixów, takich jak ten: 

czy, też diametralnie innych, jak np. ten: 

I choć może wciąż nie jest to mój ulubiony zespół z katalogu RealWorld Records, w pewnym sensie w ich muzyce zawarta jest esencja koncepcji Petra Gabriela na muzykę świata: Prawdziwi artyści, grający oryginalną muzykę spoza panaglojęzycznego kręgu pop, bez ludowej stylizacji, w możliwie naturalnej formie łączą siły z nowoczesnymi brzmieniami, w których może odnaleźć się transatlantycki słuchacz. Z jednej strony muzycy z Etiopii, Senegalu, Mali czy Turkmenistanu stają się częścią gigantycznego muzycznego koktajlu, z drugiej zachowują własną autentyczność, ucząc słuchaczy Londynu, Paryża czy Warszawy jak bogate jest życie muzyczne po drugiej stronie Ziemi i jak wiele możemy na wzajem od siebie czerpać. 

1. Addis Through The Looking Glass 2. Dub Will Tear Us Apart 3. Wey Fikir 4. Yeh Shimbraw Tir Tir 5. Tringo Dub 6. Satta Massagana 7. Kuratu 8. Feqer Aydelem Wey 9. Guragigna (Album) 10. Yezema Meseret 11. Yigermel 12. Wehgene 13. Uptown Top Ranking (Album) 14. Gubeliye