Międzynarodowy Dzień Jazzu

Autor: 
Milena Fabicka
Zdjęcie: 

Czy wujek Google przybierze dziś specjalne szaty, a logo najsłynniejszej wyszukiwarki zmieni się dziś we Flugelhorn a jego tło będzie jakby Kind of Blue? Czy na twitterze trendować będzie dziś #jazzday? Oto świętujemy dziś po raz pierwszy Międzynarodowy Dzień Jazzu!

KTO?

Inicjatorem Międzynarodowego Dnia Jazzu jest UNESCO, które stosownął uchwałę podjęło w listopadzie 2011. Pierwsze skrzypce grać więc powinna dziś Irina Bokova, dyrektor generalna UNESCO. Ten zaszczyt jednak oddała komuś chyba nieco bardziej odpowiedniemu - pianiście, kompozytorowi, producentowi, jazzowej legendzie, a także ambasadorowi dobrej woli - Herbie’mu Hancockowi. To wskaże on jak dziś mało kto tak intensywnie działa on na polu współpracy muzyków różnych kultur oraz ich dialogu, co również jest jedną z głównych idei założenia, efektu starań możemy chociażby posłuchać na ostatniej jego płycie - The Imagine Project.

Do Herbiego oczywiście dołączą dziś jego przyjaciele-muzycy. Wśród nich m.in. Tony Bennett, Terence Blanchard, Richard Bona, Dee Dee Bridgewater, Candido, Ron Carter, Chaka Khan, Angelique Kidjo, Joe Lovano, Wynton Marsalis, Christian McBride, Tineke Postma, Dianne Reeves, Wayne Shorter, Esperanza Spalding i rzecz jasna jeszcze długi łańcuszek innych znanych nazwisk, którego prześledzenie zajęłoby następny kwadrans.

GDZIE?
Główne ośrodki, w których eventowa sieć utkana jest najgęściej to Nowy Orlean, Nowy York oraz Paryż i to w tę stronę zwróconych będzie zapewne najwięcej par oczu. Jednak nie poddawajmy się hegemoni amerykańsko-europejskiej, gdyż Międzynarodowy Dzień Jazzu to projekt na skalę całego globu. Tym samym, jazz wyleje się na ulice miast  również takich krajów jak Sri Lanka, Filipiny, Uganda czy Tanzania i wiele innych mniej lub bardziej egzotycznych miejsc. Miliony fanów  będą miały okazję świętować zarówno lokalnie jak i przez video przekaz na żywo, który będzie można oglądać  na stronie jazzday.com

Walka o promocję jazzu toczy się także w internecie. Przez cały dzień na twitterze wszyscy, którzy do Międzynarodowego Dnia Jazzu, czy jazzu  w ogóle chcieliby się odnieść proszeni są o dodanie #jazzday lub #jazz, tak aby temat ten trafił do dziennego topu najważniejszych spraw, trendów, dyskutowanych na twtterze.

CO?
Z samego rana, jak na kolebkę jazzu przystało, w Nowym Orleanie odbędzie się Sunrise Concert.  Hancockowi na scenie będzie towarzyszyło gros artystów, zaś co ciekawe, co-hostami będą Robert De Niro, Michael Douglas, Morgan Freeman and Quincy Jones.
Od świtu do nocy, i to dosłownie, świętować będziemy MDJ, gdyż zamykać będzie go z Sunset Concert. Co w międzyczasie? Rzecz jasna nie samymi koncertami jazzfan żyje, zatem w programie przewidziana jest również cała masa warsztatów, debat, prezentacji, dyskusji, wystaw (np. plakatów, jak to mam miejsce w Polsce) , belgijscy studenci z kolei planują flash mob w bibliotekach i ASP. Kto będzie miał ochotę, będzie mógł też zagrać słynnego "Watermelonamana" w towarzystwie samego Herbiego grającego na żywo prosto z Congo Square.

Pełen rozkład wydarzeń związanych z International Jazz Day dostępny jest na stronach UNESCO

SPRAWA POLSKA?
Od  15-tej będziemy mogli oglądać "Najpiękniejsze plakaty i okładki jazzowe" w Muzeum Plakatu w Wilanowie, gdzie również usłyszymy trąbkę Marka Shepherda oraz wieczorem udać się na koncert Artur Dutkiewicz Trio w Pałacu Szustra. Przy okazji jazzowej wiosny, która nastała z Zakopanem również znajdzie się okazja do świętowania MDJ - Atom String Quartet oraz Shaggy Vulvas zaprezentują się na scenie. Sesje z powidłami na terenie całego kraju zapewne będą trwały tego dnia do samego rana, a jeśli wolimy posiedzieć w domu - na pewno warto włączyć program drugi polskiego radia, który przygotował specjalną ramówkę. (Radiowa Dwójka będzie dziś z resztą pełna autorów związanych z Jazzarium.pl - od 16:15 specjalne pasmo poprowadzi Maciej Karłowski, o 18:00 w audycji Tomasza Szachowskiego jednym z gości będzie Kajetan Prochyra a po 19:00 gościem Przemysława Psikuty będzie Mariusz Adamiak, który zaprezentuje archiwalne nagrarnia z Klubu Akwarium.)