Karuna
Historia współpracy poszczególnych członków tria Karuna, które dopiero w 2018 roku zalicza debiut fonograficzny, liczy sobie aż 50 lat. Wszystko zaczyna się w 1969 roku, kiedy to Hamid Drake i Adam Rudolph spotykają się w Chicago w sklepie z instrumentami perkusyjnymi. Potem zaczynają razem studiować i tworzyć muzykę. Koncertują między innymi z Donem Cherrym, Fredem Andersonem czy Pharoah Sandersem. W połowie lat 70. Adam Rudolph poznaje z kolei Ralpha M. Jonesa, by podjąć z nim wieloletnią współpracę między innymi u boku Yusefa Lateefa. Ta historia robi wrażenie i jest w ciekawy sposób przedstawiona na stronie internetowej wytwórni Meta Records. Warto się z nią bliżej zapoznać, a ja jeszcze tytułem wstępu dodam tylko, że w 1997 roku Drake, Jones i Rudolph rozpoczynają wspólne granie z dużym składzie Moving Pictures. Dwadzieścia lat później zakładają trio, które prezentuje oryginalny pomysł na muzykę.
Z zawartości “Karuna” szczególnie zadowoleni powinni być fani muzyki etnicznej. Wpływy daleko, bliskowschodnie i afrykańskie są prawdziwą studnią bez dna inspiracji dla tego tria. Wrażenie robi już zresztą sam dobór instrumentów, na których Drake, Jones i Rudolph grają. Mamy więc między innymi nigeryjskie udu, bongosy, djembe, czy gongi. Artyści sięgają też po instrumenty elektroniczne. Keyboard i sample wzbogacają brzmienie tria oraz sprawiają, że wszelkie etniczne nawiązania nie są oczywiste i mają nowoczesny sznyt. Na dalszy plan schodzi improwizacja jazzowa, ale i na “Karuna” jest ona obecna. Szczególnie jest ona słyszalna w grze Ralpha M. Jonesa i jego saksofonowych partiach solowych.
Hamid Drake i Adam Rudolph dbają przede wszystkim o to, by nadać utworom odpowiedni bieg. Momentami wytwarzają prawdziwie uzależniający groove, który jest wspomagany elektroniką, okazjonalną melorecytacją Ralpha M. Jonesa oraz wirtuozerią poszczególnych artystów. “Karuna” to jeden z najbardziej oryginalnych zeszłorocznych albumów i już tego powodu warto po niego sięgnąć, by wyrobić sobie opinię na temat jego zawartości.
1. Watergoddess Blues; 2. Myth Science; 3. Etymologies; 4. Visions of Beyond; 5. Himma; 6. Entropic Entities; 7. Journeys; 8. Water Voices; 9. Mosaics; 10. Two in Three; 11. Ancient, Future, Now; 12. Cry of the Bamboo Flute;
- Aby wysyłać odpowiedzi, należy się zalogować.