W Darłowie jest Jazz!

Autor: 
Redakcja

Formacja FUSK z klarnecistą Rudi Mahallem zagra 15 marca w Jazz Club Bagatella w Darłowie. Przed miłośnikami talentu tego niemieckiego duńskiego zespołu i entuzjastów gry Mahalla jest niemało kilometrów do pokonania. A oto kilka słów, które na temat tej formacji  napisał Marek Lubner.

Lider zespołu, kompozytor, perkusista Kasper Tom Christiansen, ukończył Carl Nielsen Academy of Musik Denmark. Od 2006 r. prowadzi własne zespoły, w których grali tacy muzycy, jak Rudi Mahall, Marek Kądziela i Mads La Cour.  Nagrywał dla wytwórni Stunt (Mads la Cour ), Gateway (Kran) , Why Play Jazz (Fusk, Quartz). W latach 2007-2010, mieszkając w Berlinie, aktywnie uczestniczył w tamtejszej scenie nowej muzyki improwizowanej. Widoczny był także na duńskiej scenie jazzowej. Współpracował również z polskimi muzykami jak wspomniany Kądziela i trębacz Tomasz Dąbrowski (Hunger Pangs). Odbywał trasy koncertowe m.in. po Danii, Niemczech, Polsce i Stanach Zjednoczonych. Koncertował na prestiżowych festiwalach, takich jak Copenhagen Jazz Festival, Leverkusener Jazz Tage, Jazz nad Odrą. Grał ze znakomitościami europejskiej sceny jazzowej, takich jak choćby saksofonista Tobias Delius, pianiści Håvard Wiik, Jacob Anderskov, trębacze Axel Dörner i Kasper Tranberg.

Basista, kompozytor Andreas Lang muzyk aktywny na duńskiej i niemieckiej scenie jazzowej koncertował  i nagrywał płyty z tak znakomitymi muzykami jak  Kresten Osgood, Christian Lillinger, Oliver Steidle, Anders Mogensen, Wanja Slavin, Gunter Hampel czy Carsten Daerr. Urzeka precyzją i techniką gry, witalnym brzmieniem i głębokim tonem swojego instrumentu.

Saksofonista, kompozytor Philipp Gropper, urodzony w Berlinie, gra na saksofonie od ósmego roku życia. W latach 2000-2005 studiował grę na saksofonie pod kierunkiem Petera Wenigera (Universität der Künste Berlin), w latach 2000-2002 był członkiem Orkiestry Narodowej Niemiec jazzowej młodzieży, Jazz Orchester Bundes (BuJazzo) puzonisty i kompozytora Petera Herbolzheimera. W 1999r. zdobył nagrodę „Jugend Jazz”. W 2004 r. zdobył nagrodę publiczności na szczecińskim konkursie „Zmagania Jazzowe”. Płyta trębacza Madsa La Cour nagrana z jego udziałem w 2009 r. otrzymała duńskie Grammy. Lista muzyków, z którymi miał przyjemność współpracować, jest stylistycznie różnorodna i imponująca. Byli to m.in: Ralph Towner, Bobby McFerrin, Manfred Schoof, Günter Baby Sommer, Paulo Cardoso, Mathias Schriefl, Dietmar Fuhr, Eric Schaefer, Tobias Delius, Oliver Steidle, Tom Arthurs, James Knapp, Carsten Daerr, Kalle Kalima, Peter Herbolzheimer, Kresten Osgood, Maria Joao, Rudi Mahal, Vania Fernandes i John Schröder. Od 2003 r. współtworzy i nagrywa z jednym z najciekawszych zespołów nowej muzyki improwizowanej  - trio Hyperactive Kid, ze zjawiskowym perkusistą Christianem Lillingerem i gitarzystą Ronnym Graupe. Ostatnia płyta tego zespołu Mit dir sind vier  (2010 Jazzwerkstatt) zdobyła aplauz jazzowej krytyki na całym świecie. Inne zespoły saksofonisty to Wanja Slavin Quartet, Johannes Haages Party of Five, Pierre Borell Septet. Uwe Steinmetz Stream Ensemble oraz Axis of God.

Klarnecista basowy, kompozytor Rudi Mahall urodził się w 1966 r. w Nürnberg w Niemczech. W trakcie studiów podążył w kierunku muzyki współczesnej, improwizacji i jazzu. To prawdziwa gwiazda tego kwartetu, jeden z najznamienitszych współczesnych klarnecistów basowych na świecie. Od 1995 współpracuje i nagrywa muzykę z pianistką Aki Takase. Do tej pory ten duet wykonywał m.in. muzykę Erica Dolphy’ego  (Duet for Eric Dolphy Enja Records 1997), który, jak się wydaje, jest nieustającym źródłem inspiracji dla Mahalla. Innym ważnym nagraniem z jego udziałem jest „Monk’s Casino” zespołu Alexandra von Schlippenbacha (Intakt Records 2005):  w składzie: lider na fortepianie, Axel Dörner: na trąbce,  Rudi Mahall na klarnecie basowym, Jan Roder na basie, Uli Jennessen na bębnach. Na 3-płytowy album składają się kompozycje Theloniousa Monka zaaranżowane przez Alexandra von Schlippenbacha, Rudiego Mahalla i Axela Dörnera. Mahall jest ponadto członkiem słynnej, działającej od ponad 40 lat Globe Unity Orchestra, gdzie grywają lub grywali m.in.  tacy twórcy, jak Kenny Wheeler, George Lewis, Evan Parker, Paul Rutherford, Jeb Bishop, Paul Lovens czy Paul Lytton.  Inną ważną formacją tego muzyka jest założona w 1992 r. grupa Der Rote Bereich. Skład tej grupy przez lata ewoluował, jednak trzon jej przez cały okres działania tworzył  Rudi Mahall i gitarzysta Frank Möbus. Do tej pory grupa wydała 6 albumów i cieszy się znaczną popularnością , a jej ostatnia płyta to zapis koncertu z festiwalu w szwajcarskim Montreux.

Mahall polskiej publiczności znany jest przede wszystkim ze wpsółpracy z grupą Contemporary Quartet w składzie: Mircea Tiberian - fortepian, Marcin Oleś - kontrabas i Bartłomiej Oleś - perkusja. Ich działania zostały wydane na płycie przez krakowskie wydawnictwo Not Two.

Fusk jest debiutem płytowym jako lidera perkusisty Kaspera Toma Christiansena. Płyta została bardzo dobrze przyjęta przez tak opiniotwórcze portale jazzowe, jak All About jazz, Gapplegate Music review, Bjarne Søltoft, Jazz Special Magazine, www.jazzstjerner.dk, Thomas Bjørnsten, Aarhus Stiftstidende oraz Ostseeblog. Była również prezentowana na antenie radiowej m.in. Contemporary Jazz Radio on Cambridge 105. Muzyka na płycie to witalna, pełna energii, uczucia, fantazji i abstrakcji muzyka jazzowa, mogąca mieć swoje źródło w jazzie z lat 60-tych w muzyce Erica Dolphy’ego, Ornette’a Colemana. Jest znakomicie skomponowana, zaopatrzona w melodyjne motoryczne tematy, jak w Ein Kopff Kaffe, Bitte. Witalne brzmienie klarnetu basowego i pewna figlarność gry Mahalla to rarytas, a cudowny nowoczesny drive sekcji rytmicznej, znakomita rejestracja i brzmienie poszczególnych instrumentalistów sprawiają, że zacieram ręce i z nadzieją czekam na koncert, w trakcie którego muzycy uwolnią spore emocje, gdyż ta muzyka jest tego znakomitą  i obiecującą zapowiedzią.

Grupa przyjedzie na jedynyny koncert w Polsce w składzie:

Philipp Gropper (saksofon)
Rudi Mahall (klarnet basowy)
Andreas Lang (kontrabas)
Kasper Tom Christiansen (perkusja)