Quincy Jones po raz pierwszy w Polsce w projekcie Stańko+ !

Autor: 
Redakcja

Quincy Jones, Tomasz Stańko, Stanisław Sojka, Richard Bona to tylko część gwiazd, które pojawią się na scenie plenerowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej 11 sierpnia podczas trzeciej edycji festiwalu Solidarity of Arts 2012 w projekcie Stańko +.

Niewątpliwie największą atrakcją projektu Stańko + będzie udział Quincy’ego Jonesa, który do Polski zawita po raz pierwszy. Stańko+ to wyjątkowy punkt programu Solidarity of Arts 2012, wielkie święto polskiego jazzu i wyjątkowy sposób na uczczenie 70. urodzin najbardziej rozpoznawalnego polskiego jazzmana w Stanach Zjednoczonych, światowej klasy trębacza Tomasza Stańki.

Format "+", czyli największe w Polsce widowisko jazzowe na wolnym powietrzu, co roku przyciąga do Gdańska wybitnych muzyków. W roku 2010 odbył się koncert Możdżer+,  a w roku ubiegłym zaprezentowano projekt Marcus+.

Obok gospodarza i największej gwiazdy publiczność będzie miała okazję podziwiać jedną z najlepszych orkiestr jazzowych Europy, Bigband Radia Północnych Niemiec. Pozostali wykonawcy to także klasa światowa: Stanisław Sojka, wspaniały kameruński basista Richard Bona, Chaka Khan, wybitna polska sopranistka Aleksandra Kurzak, Kayah, Monika Brodka, Mika Urbaniak, a także R.U.T.A. Beat. 

Quincy Jones muzyk, kompozytor, producent w najszerszym i najbardziej kreatywnym znaczeniu słowa oraz dyrygent Quincy Jones urodził się w Chicago w 1933 roku. Dzieciństwo spędził w Seattle, gdzie jako gimnazjalista zaczął grać na trąbce i śpiewać w kwartecie gospelowym. Edukację muzyczną kontynuował na stypendium Schillinger House (dawna nazwa Berklee College of Music) w Bostonie, ale już jako 18-latek przeprowadził się do Nowego Jorku. W krótkim czasie wypracował reputację świetnego aranżera oraz muzyka studyjnego: w połowie lat 1950-tych pracował z takimi artystami jak Sarah Vaughan, Ray Charles, Duke Ellington czy Dinah Washington.

Quincy Jones jest laureatem 27 nagród i 79 nominacji do Grammy. Obie liczby to rekordy wszech czasów wśród żyjących artystów. Pierwszą statuetkę zdobył w 1964 roku, ostatnią w 2002. W 1990 roku został odznaczony francuskim Orderem Legii Honorowej, w 1994 prestiżową szwedzką Polar Music Award, a w 2010 amerykańskim National Medal of Arts. Posiada tytuły doktorskie Honoris Causa takich uczelni jak Howard University, Berklee College of Music, Seattle University, University of Connecticut, Harvard University, New York University, University of Miami i The American Film Institute. Ponadto ma w swoim dorobku nagrodę Emmy za muzykę do kultowego serialu telewizyjnego Roots, i wspomniane 7 nominacji do Oskara. Skala wpływu twórczości Jonesa na muzykę współczesną jest trudna do opisania. W ostatnich latach laureaci Grammy notorycznie samplują piosenki napisane przez niego kilka dekad temu.

11.08.2012, Gdańsk

Scena plenerowa Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, godz. 21:00

wstęp wolny

mat. organizatora