Dzisiaj premiera albumu „World Orchestra“ Grzecha Piotrowskiego
„World Orchestra“ Grzecha Piotrowskiego ma dzisiaj swoją premierę. Materiał na płytę powstał w studio PR w Olsztynie. 18 lat przygotowań, kompletowanie składu, praca nad muzyką, koncertami i logistyką, wreszcie pierwsza trasa koncertowa po Polsce i Rosji, która odbyła się w 2010, występ na festiwalu “Krakowska noc jazzu” oraz na Słowenii z okazji prezydentury Polski w UE.
World Orchestra Grzecha Piotrowskiego sięga do korzeni muzyki. Do muzyki świata, prastarej improwizacji z czasów gdy nie było zapisu nutowego. Kiedy ojcowie przekazywali wiedzę swoich ojców synom, kontynuując wielopokoleniowe muzyczne tradycje. Mimo rozwoju cywilizacji muzyka jest jedynym uniwersalnym językiem na ziemi. To język duszy, który podświadomie wszyscy znamy. Jej piękno jest w stanie poruszyć każdego, niezależnie od wieku, religii, kontynentu czy majętności.
Wyjątkowe jest już samo instrumentarium World Orchestry . Muzycy grają na "zapomnianych" instrumentach . Brzmienie symfonicznej orkiestry ozdabiają: ormiański duduk, bułgarski kaval, mołdawskie tsymbały, kurai z Bashkirii, lira, harfa, fińska kantela, cytra, tunezyjski oud czy udu. Techniki wokalne stosowane przez np. Ruth Wilhelmine Meyer, Bulgarian Voices Angelite, Sainkho Namtchylak czy Sinikkę Langeland sięgają wokalnych tradycji, jakich używali antyczni śpiewacy z Bułgarii (biały śpiew), Laponi (joik), Tuwy, Mongolii, Japonii, Norwegii (troath singing). Ciekawostką na skalę światową są instrumenty norweskiego perkusisty Terje Isungseta, który zasłynął z gry na instrumentach z lodu (icemusic). Natomiast w WO gra na ręcznie zrobionych perkusjonaliach z drewna i kamieni. W tej orkiestrze nawet popularny saksofon (Grzecha Piotrowskiego) to rzadko spotykana odmiana "zakręconego" sopranu z 1918 roku.
Skład orkiestry tworzą:
Grzech Piotrowski (sax),
Theodosii Spassov z Bułkarii (kaval),
Ruth Wilhelmine Meyer z Norwegii (wokal)
Terje Isungstet z Norwegii (wokal, intr. perkusyjne z drzewa, kamieni, twórca ice-music),
Azat Bikchurin z Baszkirii / Ural (kurai),
Marcel Comendant z Mołdawii (mołdawskie cymbały),
Bram Stadhouders z Holandii (elekt. gitara),
Marcin Wasilewski (fortepian),
Michał Barański (kontrabas),
Jak Pilch (intr. perkusyjne),
Robert Luty (perkusja),
Sandra Kopijkowska (harfa)
oraz ALCHEMIK STRING ORCHESTRA.
- Aby wysyłać odpowiedzi, należy się zalogować.