Jesteś tutaj
Kaluza/Majewski/Mazur/Suchar w Clean Feed!
Z radością możemy powiedzieć: wiedzieliśmy, że tak będzie! Artur Majewski i Kuba Suchar do spółki z Anną Kaluzą i Rafałem Mazurem są pierwszymi polskimi artystami w katalogu równie prestiżowej, co muzycznie zwariowanej, portugalskiej oficyny Clean Feed!
A skąd wiedzieliśmy, że tak będzie? 2 lata temu na festiwalu z Saalfelden rozmawialiśmy chwilę z Pedro Costą - szefem wydawnictwa Clean Feed. Skromny młody Portugalczyk zdawał się być zdziwiony, że „jaramy się” a przede wszystkim, że znamy płyty z jego katalogu. Zapytaliśmy czy zna jacyś muzycy „from a far country” przykuli jego uwagę. Wymienił wtedy właśnie członków duetu Mikrokolektyw.
Nie jest to szczególnie zaskakujący wybór, wszak panowie Artur Majewski (trąbka) i Kuba Suchar (perkusja) już dawno wyszli z wrocławskiej piwnicy, nagrywając choćby dla znakomitej chicagowskiej oficyny Delmark („Absent Minded” a wcześniej „Revisit” a także dvd „Dew Point”).
Teraz jednak w Clean Feedzie, pod numerem katalogowym 285 znalazła się płyta większej formacji.
Na krążku zatytułowanym „Tone Hunting” do Majewskiego i Suchara dołączyli znakomity krakowski basista, improwizator i muzycznych poszukiwacz Rafał Mazur oraz wykształcona w Berlinie, Wiedniu, Koloni i Londynie saksofonistka altowa - członkini m.in. London Improvisers Orchestra a także rozlicznych międzynarodowych projektów improwizatorskich - Anna Kaluza.
Oto co pisze o tym projekcie portugalski wydawca:
To nagranie jest potwierdzeniem wszystkiego, co mogliście słyszeć o niezwykłej dynamice i bogactwie polskiej muzyki jazzowej i improwizowanej - coraz bardziej rywalizującej z tak dobrze znanymi scenami Skandynawii czy Portugalii. Niemiecka alcistka Anna Kaluza spotkała się we Wrocławiu z trzema, być może najważniejszymi muzykami w okolicy podczas niezwykłej sesji nagraniowej abstrakcyjnego jazzu. Efektem ich pracy jest piękny album „Tone Hunting”. Saksofonistka, wywodząca się m.in. ze środowiska London Improvisers Orchestra a także twórczyni Berlin Improvisers Orchestra nie mogła znaleźć sobie lepszych partnerów.
Artur Majewski jest na najlepszej drodze by stać się jednym z najbardziej intrygujących trębaczy w Europie - wystarczy posłuchać jego duetu z Kubą Sucharem: Mikrokolektyw, czy ich wspólnego kwartetu Foton. Rafał Mazur jest wirtuozem akustycznej gitary basowej. W swojej praktyce rozwinął własne techniki gry oraz autorskie podejście emancypacji tego instrumentu. Perkusista, a także szeroko znany artysta intermedialny od dawna swoją twórczością przekracza granice, także te terytorialne, współpracując m.in. z Robem Mazurkiem, Nicole Mitchell, Keithem Rowem, Kevinem Drumme czy Mattem Bauderem.
Kwartet w rzeczy samej poluje na tony (ang. Tone Hunting) - posłuchajcie co się stanie, gdy je wreszcie ustrzeli.
Clean Feed to portugalskie wydawnictwo muzyczne, które w swoim katalogu ma nagrania najważniejszych muzyków sceny improwizowanej po obu stronach atlantyku. To jedna z bardzo nielicznych europejskich oficyn rozpoznawalnych, cenionych i komentowanych w USA. Wśród artystów nagrywających dla Clean Feed są m.in. Tim Berne, Mostly Other People Do The Killing, Ken Vandermark, Wadada Leo Smith, Angelica Sanchez, Joe McPhee czy Anthony Braxton.
- Aby wysyłać odpowiedzi, należy się zalogować.