Żydowskie Granie - premierowo!

Autor: 
Redakcja

Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie zaprasza na „Żydowskie Granie”, czyli dwa wieczory ze współczesną muzyką żydowską. Dwa wieczory, wielu wspaniałych muzyków i aż dwie muzyczne premiery. Mikołaj Trzaska, Marcin Malinowski & NeoQuartet oraz Nor Cold Quartet w zabytkowej Synagodze im. Nożyków już 17 i 18 listopada.

"Żydowskie Granie"- wyjątkowy zestaw muzycznych premier. W sobotę 17 listopada po raz pierwszy całkowicie polskie wykonanie zjawiskowej i mistycznej kompozycji "The Dreams & Prayersof Isaac the Blind" Osvaldo Golijova. Przedstawi ją znakomity klarnecista Marcin Malinowski, towarzyszyć mu będzie kwartet smyczkowy Neo Quartet - będzie to zarazem koncert promocyjny wydanej kilkanaście tygodni temu płyty z utworem Golijova. W drugiej części sobotniego wieczoru, wybitny kompozytor, saksofonista i klarnecista, jeden z filarów polskiej współczesnej sceny muzyki polskiej Mikołaj Trzaska zagra solowy projekt "Codziennie spotykam prawdziwych Żydów". W niedzielę wystąpi zaś polsko-izraelsko-belgijski skład Nor Cold Quartet!

Sobota 17 listopada - koncert 2-częściowy

Część I

Marcin Malinowski & Neo Quartet  -
"The Dreams & Prayers of Isaac the Blind" Osvaldo Golijova

Marcin Malinowski
Klarnecista i kompozytor urodzony w 1986 roku w Rzeszowie. Od 2006 roku związany ze środowiskiem muzycznym Trójmiasta. Założyciel zespołów Rzeszów Klezmer Band (2004), Meadow Quartet (2009) oraz inicjator projektu Hear The Dybbuk (2011). Inspiracje od lat czerpie z tradycyjnej muzyki żydowskiej podejmując owocne próby wykorzystania jej na wielu płaszczyznach od klasyki, przez jazz, aż po muzykę elektroniczną. Współpracuje przy projektach zakładających interakcję dźwięku
i obrazu. Ukończył Akademię Muzyczną w Gdańsku w klasie prof. dr. hab. Bogdana Ocieszaka. Swoje umiejętności doskonalił również w klasie prof. Jean-Marca Fessarda w Conservatoire Royal de Bruxelles.

NeoQuartet
Kwartet smyczkowy złożony z absolwentów Akademii Muzycznych w Gdańsku, Warszawie i Lucernie. Tworzą go: Karolina Piątkowska-Nowicka (1 skrzypce), Paweł Kapica (2 skrzypce), Michał Markiewicz (altówka) i Krzysztof Pawłowski (wiolonczela).
Zespół specjalizuje się w wykonywaniu muzyki najnowszej, za swój cel stawia sobie promocję twórczości głównie młodych kompozytorów. Członkowie Neo Quartet to pasjonaci sztuki współczesnej, otwarci na nowatorskie poszukiwania, współpracę
z najbardziej wymagającymi artystami. Muzycy łączą wiele dziedzin sztuki, takich jak muzyka, wizualizacje, elektronika czy taniec.
NeoQuartet ma w swoim repertuarze utwory m.in. Reicha, Crumba, Schnittke’go, Pendereckiego, posiada także w swoim dorobku artystycznym wiele prawykonań utworów kompozytorów młodego pokolenia (m.in. Stulgińska, Czerniewicz, Kościów).
 

 

Część II

Mikołaj Trzaska   -   „Dziś spotykam prawdziwych Żydów”
Koncert solowy  (saksofon, klarnet)

Mikołaj Trzaska

Kompozytor, saksofonista, klarnecista i lider lub współlider, zespołów Miłość, Łoskot, The Users, NRD, Gdańskie Słoniki, Masło i wielu innych. Autor muzyki do spektakli teatralnych oraz filmów dokumentalnych i fabularnych (m.in. „Róża” i „Dom zły”). Znany jest z bardzo swobodnego podejścia do schematów i stylów muzycznych. Chętnie eksperymentuje z różnymi dźwiękami i nie boi się nowych wyzwań. Oprócz znakomitej gry na saksofonie altowym, gra także na takich instrumentach jak klarnet basowy, harmonijka ustna, saksofon sopranowy i saksofon barytonowy.

Historia tej kompozycji odnosi się do pewnej przygody mojej jedenastoletniej córki Basi, która miała ostatnio lekcję z historii – nauczyciel prosił, by dzieci napisały coś od siebie, same poszukały informacji na temat historii Żydów w naszym mieście. Kiedy dzieci przedstawiły swoje prace, nauczyciel bardzo im podziękował, po czym dodał: „Ale któż z Was ma dziś okazję spotykać prawdziwych Żydów?”. Ile w tym pytaniu różnych wiązek niejednoznacznych myśli i emocji? Gdyby było wypowiedziane przez kogoś innego, myślałbym, że Żydzi to naród baśniowy, pochodzący bardziej z księgi „Tysiąca i jednej nocy”. Grając muzykę żydowską dziś odpowiadam sobie na pytanie: kim jestem? Grając koncert solo, chcę się z Wami spotkać twarzą w twarz. Chcę, aby mój koncert był filozoficzną podróżą w głąb siebie, bez względu na nasze pochodzenie, stan posiadania, czy wiek."

 

Niedziela 18 listopada

Nor Cold Quartet   -  "Melas Chole"

 

Olgierd Dokalski
Trębacz i cybernetyk, urodzony w Warszawie. Obecnie prowadzi kwintet Daktari (ciepło przyjęta przez krytykę i słuchaczy płyta „This is the last song I wrote about Jews. Vol. 1”), współtworzy trio kIRk (który debiutował albumem „Msza Święta w Brąswałdzie” LP&CD, Innergun 2011/12), antropologiczno-muzyczny duet Altona i trio Jan Czapla. W 2012 roku założył kwartet Nor Cold (Pol/Isr/Be), z którym przygotował projekt Melas Chole na zamówienie festiwalu Nowa Muzyka Żydowska w Warszawie. Tworzy muzykę do spektakli i przedstawień teatralnych. Aktywna postać na warszawskiej scenie improwizowanej.

Wojciech Kwapisiński
Muzyk, gitarzysta, kompozytor. Absolwent filologii polskiej, student filozofii. Jego działalność muzyczna oscyluje przede wszystkim wokół muzyki improwizowanej i muzyki klezmerskiej. W kręgu jego twórczych zainteresowań leży także free jazz i muzyka etniczna. Jest współtwórcą projektów Gamid Group, Altona, Gaamera, Wojtek Byczkowski i członkiem zespołu Zwichnięci Dandysi. Współpracował z Teatrem Mufmi, Anną Nowicką i Justinem Kennedym, tworząc oprawę muzyczną do spektakli i performance'ów. Uczył się od Krzysztofa Knittla, Tadeusza Wieleckiego, Ryszarda Lateckiego, Patryka Zakrockiego, Rafała Sarneckiego. Jest członkiem nieformalnej grupy Antikonsjum.


Oori Shalev
Izraelsko-niemiecki muzyk, perkusista i artysta dźwiękowy. Urodzony w 1979 w Izraelu,  od 2006 mieszka w Berlinie. Zajmuje się przede wszystkim muzyką improwizowaną, interakcją muzyczną i świadomym słuchaniem. Jako perkusista zakorzeniony jest
w muzyce jazzowej. Mieszkał w USA i Indiach, zdobywając umiejętności gry na instrumentach z całego świata. Łączy ze sobą wpływy tradycji i muzyki Zachodu. Buduje swoje własne instrumenty, tworzy instalacje dźwiękowe, jest jedną z najważniejszych postaci berlińskiej sceny muzyki improwizowanej.

Zeger Vandenbussche
Studiował filozofię na Uniwersytecie w Gent i w Sewilli oraz saksofon w Królewskim Konserwatorium w Gent i w Nowym Jorku, gdzie uczył się od Tima Berne’a, Tony’ego Malaby’ego, Steve’a Colemana, Raviego Coltrane’a i Jima Blacka. Będąc aktywnym członkiem belgijskiej i berlińskiej sceny muzyki improwizowanej odbywał trasy
w Niemczech, we Francji, Holandii, Irlandii, Grecji, we Włoszech, Hiszpanii i Portugalii. Poza swoją aktywnością na scenie muzyki improwizowanej, pracuje także jako kompozytor dla Brukselskiej grupy teatralnej Ensemble Leporello.

 

CO? Żydowskie Granie

KTO?

Mariusz Malinowski i Neo Quartet "The Dreams & Prayersof Isaac the Blind"

Mikołaj Trzaska "Codziennie spotykam prawdziwych Żydów"

Nor Cold Quartet "Melas Chole"

GDZIE? Synagoga im. Nożyków, ul. Twarda 6, Warszawa

KIEDY? 17-18 listopada, godzina 20:00

BILETY: 20 PLN - 1 dzień; 30 - karnet dwudniowy

Sprzedaż prowadzi Biuro Kultury i Edukacji, ul. Twarda 6,

w dniach 12-15 listopada (pon-czw),
godz. 14.00-18.00 oraz na dwie godziny przed koncertami (17 i 18 listopada) w synagodze;
tel. 22 620 58 37.

Tagi: