KACZMARCZYK/SKOLIAS DIRECTIONS IN MUSIC: RAY CHARLES

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Harris Piano Jazz Bar, Kraków
Data: 
04.05.2012

KACZMARCZYK/SKOLIAS DIRECTIONS IN MUSIC: RAY CHARLES

Jorgos Skolias – vocal

Paweł Kaczmarczyk – piano

Maciej Adamczak – double bass

Dawid Fortuna – drums

JORGOS SKOLIAS – wokalista niesforny. Jego rodzice byli greckimi uchodźcami politycznymi. Wychowywał się w wielonarodowym bardzo kulturowo zróżnicowanym środowisku młodzieżowym. Uczestniczył w imprezach mniejszości greckiej, ale próbował również śpiewać rocka i blues. W latach siedemdziesiątych rozpoczął współpracę z bardzo aktywnym i interesującym wówczas środowiskiem rockowo-bluesowym Wrocławia. Współpracował z zespołami "Nurt", "Grupa 1111", "Spisek Sześciu". Zawodową pracę rozpoczął w 1982 roku od jazz rockowej formacji "KRZAK" i stał się przedmiotem zainteresowania wielu poszukujących i nowatorskich muzyków, którzy proponowali mu współpracę zarówno koncertową, jak i w przygotowaniu nagrań. Przez ponad rok współpracował z grupą "Osjan". Od roku 1988 do 1991 był stałym wokalistą formacji "Young Power", skupiającej młodych i nieortodoksyjnych artystów. Była to bardzo istotna demonstracja nowatorskiego podejścia do jazzu. Zajmował się nowymi wizjami muzyki pracując z Radosławem Nowakowskim (perkusjonista zespołu "'Osjan"), zespołami "Tie Break", "Pick Up", "Free Cooperation", Tomaszem Stańko, Terje Rypdalem, Nikosem Touliatosem, Bronisławem Dużym, Tomaszem Szukalskim ,Zbigniewem Namysłowskim. Przez pięć sezonów brał udział w inscenizacji „Dziadów” w teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie. Uczestniczył w wielu nagraniach muzyki teatralnej i filmowej. Jorgos Skolias jest muzykiem poszukującym, nie tylko indywidualnej formuły na zastosowanie głosu ludzkiego w muzyce, ale również inspiracji nie tylko w domenie bluesa, jazzu i rocka, ale również w muzyce etnicznej, od Grecji poprzez Afrykę do Indii. Studiuje starodawne techniki wokalne w rezultacie, czego opanował technikę śpiewania harmonicznego (równoległe prowadzenie trzech głosów).

PAWEŁ KACZMARCZYK - Jeden z najwybitniejszych pianistów młodego pokolenia, kompozytor, solista i sideman. Nazywany objawieniem polskiego i europejskiego rynku jazzowego; ceniony przede wszystkim za wirtuozerię, kreatywność i niezwykle dojrzałą technikę. Jeszcze jako licealista zaczął wraz ze swym zespołem brać udział w festiwalach jazzowych, zdobywając pierwsze wyróżnienia i nagrody. W roku 2000 rozpoczął nieformalną edukację pod egidą legendarnego jazzmana Janusza Muniaka, w którego zespole gra gościnnie po dziś dzień. Wielokrotnie wybierany „Nową Nadzieją Polskiego Jazzu” przez czytelników Jazz Forum. Zarówno jego pierwsza płyta "LIVE” (Kaczmarczyk/Barański/Dobrowolski Trio), jak i kolejna „Audiofeeling” zebrały deszcz pozytywnych recenzji, ale dopiero album „Complexity in Simplicity” wydany w 2009 roku dla prestiżowej wytwórni ACT Music otworzył pianiście drzwi do międzynarodowej kariery. Paweł Kaczmarczyk został tym samym trzecim polskim muzykiem (po Tomaszu Stańce i Marcinie Wasilewskim - ECM) nagrywającym dla tak prestiżowej wytwórni w roli lidera własnego zespołu. Płyta została „Albumem Roku” według czytelników Jazz Forum, a Paweł Kaczmarczyk „Pianistą Roku”. Obecnie artysta intensywnie koncertuje ze swoim zespołem PAWEŁ KACZMARCZYK AUDIOFEELING BAND, a także udziela się gościnnie w innych zespołach i projektach.

MACIEJ ADAMCZAK - Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej AM w Katowicach, w klasie kontrabasu Jacka Niedzieli. Jest laureatem kilku krajowych konkursów, m.in. Jazz Juniors (Marcin Żupański Quartet, I nagroda,1997), Jazz nad Odrą, Pomorska Jesień Jazzowa. Współpracował m.in. z: Quintessence Eryka Kulma, Kwartetem Krzysztofa Popka, Kwartetem Janusza Skowrona, Kwintetem Marka Bałaty, Big Bandem Zbigniewa Namysłowskiego, Trio Wojciecha Groborza, Kwartetem Piotra Barona. Obecnie mieszka w Krakowie, gdzie najczęściej występuje w klubie prowadzonym przez znakomitego polskiego saksofonistę Janusza Muniaka. Jest także wykładowcą klasy kontrabasu Katedry Muzyki Współczesnej i Jazzu krakowskiej Akademii Muzycznej.

DAWID FORTUNA - Jest absolwentem bydgoskiej szkoły muzycznej im. Artura Rubinsteina gdzie uczył się pod okiem znakomitego pedagoga Mirosława Żyty. Obecnie jest studentem Akademii Muzycznej w Krakowie na wydziale muzyki klasycznej oraz jazzowej. Jego dotychczasowe osiągnięcia to udział w konkursach m. in. na Krokus Jazz Festiwal, Bielskiej Zadymce Jazzowej, Jazz nad Odrą (wyróżnienie - 2008), zwycięstwo w Międzynarodowym Konkursie Młodych Zespołów Jazzowych Jazz Juniors 2011 z zespołem PeGaPoFo, udział w festiwalach w Polsce i zagranicą oraz przede wszystkim występy ze znakomitymi polskimi jazzmanami. Mimo młodego wieku od niedawna jest członkiem kwintetu Zbigniewa Namysłowskiego oraz zespołu New Bone. Był także członkiem kwartetu Zbigniewa Wegehaupta. Wraz z kolegami - Henrykiem Gradusem i Kubą Płużkiem współtworzą obiecującą formację - TTS Trio. Miał okazje występować m.in. z Januszem Muniakiem, Tomaszem Stańko, Leszkiem Możdżerem, Adamem Pierończykiem, Joachimem Menclem, Wojciechem Groborzem, Dominikiem Wanią, Sebastianem Bernatowiczem, Wojciechem Karolakiem, Agą Zaryan, Pawłem Kaczmarczykiem, Jerzym Małkiem.

Harris Piano Jazz Bar, godz. 20:30

Bilety w cenie 25 zł w przedsprzedaży i 40 zł w dniu koncertu do nabycia w Harris Piano Jazz Bar oraz w punktach InfoKraków