Jazz w Solcu: finisaż wystawy Marka Karewicza / koncert FEDEracja
JAZZ W SOLCU
finisaż wystawy zdjęć i projektów okładek płyt Marka Karewicza
Marek Karewicz - fotograf, któremu światową sławę przyniosły portrety ludzi jazzu. W Polsce znany jest bardziej jako autor okładek płyt. Kto ma w domu czarne płyty Anny Jantar czy Tadeusza Nalepy, ten zapewne ma i dzieła Karewicza.
Wśród ponad 30 zdjęć tworzących wystawę, znajduje się portret Milesa Davisa, który w gigantycznym formacie prezentowany był niegdyś na jednym z nowojorskich drapaczy chmur. Jest też fotografia Raya Charlesa, zrobiona podczas jego trasy po Europie. Muzyk żartował, że jest to najlepsze zdjęcie, jakie kiedykolwiek mu zrobiono.
W Solcu zobaczyć będzie można również 30 okładek płyt, wybranych przez artystę ze zbioru ponad 1500 projektów. Wśród nich - pierwsza polska okładka płytowa, stworzona przez Karewicza dla zespołu Niebiesko Czarni oraz okładka płyty Wojciecha Karolaka, która znalazła się wśród 600 najlepszych okładek płyt wszech czasów w rankingu wydawnictwa Taschen. Wystawa Marka Karewicza to wyjątkowe spotkanie z historią jazzu, rocka i ekspresji muzycznej w 60 legendarnych kadrach i grafikach.
Finisaż uświetni koncert etno- jazzowego zespołu FEDEracja o oprawę wizualną, którego zadba CineManual. Po koncercie dj’ski jazz set w wykonaniu nowozelandzkiego mistrza.
Podczas finisażu wystąpi FEDEracja, zespół tworzony przez Katarzynę Federowicz, Macieja Cierlińskiego, Marcina Olaka i Roberta Siwaka. Ektroakustyczny eksperyment na głos, instrumenty perkusyjne, gitarę i lirę korbową. Inna, dzika, transowa, liryczna, nastrojowa. Płynie. Każdy koncert FEDEracji to podróż przez gąszcz improwizacji. Czujna, podąża za tym co podpowiada jej intuicja. Pełna energii i wirtuozerii wydzierającej się spod palców i z gardeł muzyków, na co dzień zasilających szeregi najlepszych, polskich, jazzowych i folkowych zespołów.
Kasia Federowicz - wokalistka-improwizatorka, liryczna hedonistka, podróżniczka, społeczna aktywistka, kobieta zakochana. Dwa lata temu stworzyła FEDErację. Śpiewa jazz, łącząc go z miękkim, etnicznie zabarwionym frazowaniem. Dużą uwagę przywiązuje do improwizacji. Głos pełni dla niej funkcję instrumentu-przewodnika, dzięki któremu wciąż odkrywa nowe tereny wokalnej ekspresji. Współpracowała m.in. ze spektakularną Trifonisdis Orchestra i etnojazzowym Mafrik Colective.Jest organizatorką wielu imprez kulturalnych i akcji społecznych. Jej duma to Festiwal Powiślenia i pewna szkoła podstawowa w Ghanie.
Robert Siwak - absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Od 1990 roku specjalizuje się w grze na arabskich i perskich instrumentach perkusyjnych. Koncertował w całej Europie,a także w większości krajów Azji i Afryki. Nagrał ponad 20 płyt dla wytwórni polskich i zagranicznych. Wystąpił na wszystkich ważnych festiwalach muzycznych w Polsce. Jest członkiem kilkunastu formacji muzycznych. Od 1995 roku nagrywa muzykę filmową z Michałem Lorencem. Współpracuje również m. in. z Marią Pomianowską Krzesimirem Dębskim , Janem A. P. Kaczmarkiem. Jest współautorem muzyki do przedstawień teatralnych: "Sytuacje rodzinne" (Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu) i "Alina na Zachód" (Teatr Dramtyczny w Warszawie).
Marcin Olak - gra jazz na gitarze klasycznej i akustycznej, czasem sięga po gitarę elektryczną. Chętnie porusza się na pograniczu różnych stylistyk: między jazzem a muzyką współczesną, między formą zamkniętą a improwizowaną. Koncertuje i nagrywa solo i w zespołach: od formacji free-jazzowych, przez orkiestrę symfoniczną, aż do klasycznych zespołów kameralnych. Na szczególną uwagę zasługuje jego projekt, Marcin Olak Trio. Marcin to także aranżer i kompozytor, autor utworów kameralnych, tematów jazzowych i piosenek, nie stroni także od większych form. Współpracował z wieloma wybitnym artystami: m.in. z Leszkiem Potasińskim, Michałem Bajorem, Korą i Antoniną Krzysztoń. Występował z Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orkiestrą Symfoniczną Teatru Narodowego
i innymi.
Maciej Cierliński - założyciel projektu o nazwie Maćko Korba. Gra na lirze korbowej. „ Dźwięk swojej, liry przekształca, zmienia i sampluje przepuszczając przez elektroniczne przetworniki, nadając brzmieniu niesamowity wymiar i malując porywające muzyczne pejzaże." [Maciej Stempurski, Rzeczpospolita 04-02-2010]W muzyce Macieja Cierlińskiego odnaleźć można echa polskiej tradycji lirniczo-dziadowskiej. Pojawiają się również kompozycje z czasów dawniejszych, m.in.: francuskiego baroku ale także melodie bałkańskie i cygańskie. Sięgając po współczesny warsztat środków kompozytorskich (np. minimal music), tradycję ludową łączy z eksperymentalnym brzmieniem, nadając jej aktualny i przede wszystkim emocjonalny wyraz. Właśnie ten nurt jest mu szczególnie bliski i charakterystyczny w jego muzyce. Oryginalne połączenie różnych gatunków proponowane przez Maćka zachęciło do współpracy z nim innych ciekawych twórców, w tym: Hansa Van Koolwijka, konstruktora awangardowych instrumentów, Tony’ego Gatlifa, reżysera filmów (Vengo, Gadjo Dilo, Transylwania, Latcho Drom), Pekko Kappiego i Matthiasa Loibnera.
Dee-Jay LazZZy SuzZZn - artysta pochodzący z Nowej Zelandii, który po długiej tułaczce i mieszkaniu właściwie wszędzie, bo od Pekinu po Nowy Jork, obecnie rezyduje w Warszawie. Producent muzyczny z ponad dziesięcioletnim stażem. Saportował m.in. legendarną Afrika Bambata, Chicks On Speed, Peaches oraz White Stripes. Jego produkcje to wypadkowa wielowymiarowych fascynacji muzycznych i nieznającego umiaru szaleństwa. Fanatyk skate- rock- rap i roll’u, w ramach finisażu wystawy „Jazz w Solcu” zmierzy się z materią równie mu bliską..z jazzem właśnie. W iście nowojorskim stylu, klubowe wersje utworów Milesa Davisa i Elli Fitzgerald zawojują w sobotę solcowym parkietem.
Klub Solec, godz. 21:00
wstęp wolny
- Aby wysyłać odpowiedzi, należy się zalogować.