Made In Chicago za kilka godzin w Scenie Na Piętrze Corey Wilkes
Corey Wilkes - jeden z najzdolniejszych chicagowskich muzyków młodego pokolenia. Niesłychanie wszechstronny trębacz. Skala umiejętności pozwala mu wykonywać zarówno repertuar z głównego nurtu standardów, jak awangardowy jazz, czy fusion lub hip hop. Wilkes dorastał na przedmieściach Chicago, otoczony brzmieniem bluesa, R&B, soulu, funku i jazzu. I te elementy, choć stał się w miedzyczasie dorosłym twórcą są stale obecne w jego muzyce. Po trąbkę sięgnął po raz pierwszy w wieku 10 lat, uczęszczając na lekcje gry w szkolnym zespole muzycznym. Dojrzałością znacząco wyprzedzał swoje roczniki, wkrótce trafił do Illinois All State Honors Jazz Combo, będąc pierwszym w historii szkoły uczniem, któremu udało dostać się do tego zespołu.
Swoje rzemiosło doskonalił jako student Berklee College of Music w Bostonie. Studiował tam grę na trąbce pod kierunkiem Tigera Okoshimy i Charliego Lewisa Juniora. Opuścił studia, przenosząc się do Nowego Orleanu, gdzie zintegrował się z lokalną sceną muzyczną, biorąc udział w jam session i grając z wieloma różnymi zespołami.
Po powrocie do Chicago wstąpił do Association for the Advancement of Creative Musicians. Występował u boku licznych wirtuozów jazzu, takich jak m.in.: Wynton Marsalis, Roy Hargrove, James Moody, Kurt Elling, Von Freeman, Greg Osby, James Carter, Fred Anderson, Clark Terry, Harry „Sweets” Edison czy Mulgrew Miller. Grał też sety z DJ Logic. W składzie Art Ensemble of Chicago, zajął miejsce nieodżałowanego Lestera Bowie. W październiku 2003 r. zaproszono Corey'ego do udziału w tournee grupy po Zachodnim Wybrzeżu, a jego występy w ramach tournee otrzymały bardzo entuzjastyczne recenzje. Corey stał się w rezultacie formalnym członkiem Art Ensemble of Chicago. Grupa koncertuje w Stanach Zjednoczonych, Europie i na innych kontynentach. Wilkes brał udział w fantastycznych sesjach Ernesta Dawkinsa CHICAGO 12, jest członkiem nowego kwintetu Roscoe Mitchella. Wydał trzy autorskie albumy Drop It, Corey Wilkes Abstrakt Pulse oraz najnowszy Kind of Miles.
Latem tego roku, na scenie Millenium Park w Chicago, na zamówienie Jazz Institute of Chicago Corey Wilkes zaprezentował po raz pierwszy swój Improvised Soul Projekt z programem Celebrates Miles Davis and Roy Eldridge. Poznański koncert będzie pierwszą prezentacją grupy w Europie. Improvised Soul Projekt to połączenie jazzu free, soulu i „nowych brzmień”. W gwiazdorskim składzie m.in zjawiskowa turntablistka rodem z Haiti Val Jeanty, młodziutka wokalistka R&B i New Soulu Meagan McNeal, kontrabasista Junius Paul, perkusista Makaya McCraven oraz gitarzysta Fareed Haque i pianista Robert Irwing III, którego, zwłaszcza starsza publiczność pamięta, z pierwszego koncertu MIelsa Davisa w 1983 r. Na scenie pojawi się też Kahil El'Zabar, który opanował grę na różnych perkusyjnych instrumentach — od podstawowych, jak kongo, bongo, bębny afrykańskie, shekere czy trap drum — po ezoteryczne, jak balafon, marimba, sanza, kalimba czy berimbau. Na początku lat 70., w ramach AACM, utworzył własne, dziś legendarne grupy - Ethnic Heritage Ensemble – z Ernestem Dawkinsem na saksofonach oraz Ritual Trio – z udziałem wieloletniego przyjaciela, basisty Art Ensemble of Chicago Malachi Favorsa, saksonisty Ari Browna i trębacza Lestera Bowie.
- Aby wysyłać odpowiedzi, należy się zalogować.