Bjork na jazzowo na najnowszej płycie tria Latham / Egan / Carniaux

Autor: 
Redakcja
Autor zdjęcia: 
mat. promocyjne

Choć mieszka w Nowym Jorku, od co najmniej dwóch dekad kojarzony jest z europejską sceną jazzową. Karl Latham, bo o nim mowa, prezentuje nowe trio, z którym realizuje jedno ze swoich muzycznych marzeń. Wspólnie z gitarzystą basowym Markiem Eganem, znanym choćby z Pat Metheny Group, oraz nowojorskim trębaczem Ryanem Carniaux, perkusista wydał właśnie album „Constellations”, inspirowany muzyką islandzkiej gwiazdy – Björk.

Już na wstępie ciekawość podpowiada pytanie: jak też trzem nietuzinkowym improwizatorom powiedzie się proces transponowania zjawiska słowno-muzycznego, szalenie specyficznego i zgoła odmiennego w swym charakterze, od tego, z czym do tej pory mieli do czynienia amerykańscy muzycy, na język jazzu? Odpowiedzi szukać należy sięgając po płytę „Constellations”, która pojawi się w sprzedaży  już w październiku.

Niezwykle kreatywna i pozbawiona limitów wizja muzyki Björk urzekła Karla Lathama już po pierwszym odsłuchu wydanej przez islandzką wokalistkę płyty „Volta” (2007). W tym samym roku, muzyk postanowił złożyć jej hołd, interpretując utwór „Pagan Poetry”, który znalazł się na autorskim albumie bębniarza „Resonance”. Pozostało jednak poczucie niedosytu i chęć rzeczywistego oddania fascynacji muzyką Björk.

Latham podzielił się swoją koncepcją z przyjacielem, kultowym basistą Markiem Eganem, z którym wielokrotnie współpracował. W 2012 roku, obaj muzycy wzięli udział w nagraniu krążka „Magic Brewery” Wolganga Lackerschmida. Podczas pracy nad płytą poznali wschodzącą gwiazdę trąbki – nowojorczyka Ryana Carniaux, o którym od razu pomyśleli jako o trzecim ogniwie projektu mającego nawiązywać do muzyki Björk. W ten sposób uformowało się niezwykle interesujace trio, o różnorodnym doświadczeniu, rozciągajacym się od funku, rocka, avangardy poprzez fusion, po rożne odmiany jazzu.

Do pracy nad debiutanckimi nagraniami tria, Karl Latham zaprosił Nicka Rolfe’a (keybord), by – jak sam przyznaje – zrealizować wszystkie „magiczne momenty”, pociągające w muzyce islandzkiej gwiazdy.

Nagrania zrealizowano w amerykańskim studio Barbershop. Za produkcje odpowiadał Jeremy Gillespie. Dystrybucją albumu „Constellations” zajmuje się niemiecka oficyna Double Moon Records, z którą związany jest Karl Latham. Tytułowe „gwiazdozbiory” to ponad 74 minuty muzyki, opartej na szerokiej palecie inspiracji i środków, przybliżających słuchacza do wrażliwości Björk, których źródło znajduje się na styku najważniejszych momentów muzyki improwizowanej ostatnich trzech dekad.