Po raz 27ty już będziemy mieli okazję uczestniczyć w Krakowskim Festiwalu Kultury Żydowskiej. Wielotematyczne spotkania, wykłady, warsztaty, wspólne zwiedzanie Kazimierza – festiwalowa formuła pozwala doświadczyć przeróżnych aspektów zarówno żydowskiej historii jak i teraźniejszości. To samo dotyczy spotkań muzycznych w ramach Festiwalu. Koncerty w Synagodze, całonocne jam session w Alchemii aż wreszcie koncert finałowy Szalom na Szerokiej – wpisały się już na stałe w tzw. kulturalną mapę Krakowa. Chodź atrakcji okołojazzowych jest być może mniej niż to bywało w latach ubiegłych, zachęcam czytelników Jazzarium do uczestnictwa, zwłaszcza tych, których intryguję muzyczna egzotyka. Poniżej subiektywny wybór wydarzeń nadchodzącego tygodnia – zachęcam do zapoznania się całością programu festiwalowego na http://www.jewishfestival.pl.
Za nami zdarzenia z poniedziałku 26 czerwca kiedy to w Teatrze Nowym wystapił Nitai Herskovitz Time Groove. 21.00, muzyk znany ze współpracy z basistą Avishai Cohenem, którego czytelnikom Jazzarium przedstawiać raczej nie trzeba. i wczorajszy występ Dudu Tassa & The Kuwaitis w Synagodze Tempel).
Dzisiaj czas na Paulo Shapiro Shofarot Verses. 19.00 (Synagoga Tempel). Prawdopodobnie najbardziej znany z wydawnictw sygnowanych przez wydawnictwo Johna Zorna – Tzadik. Paul Shapiro łączy melodykę klezmerskich pieśni z jazzem, soulem, r’n’b. W projekcie Shofaro Verses towarzyszy mu Brandon Seabrook (gitara), Brad Jones (bas) oraz Tony Lewis (perkusja).
28 czerwca. Ori. 21.00 (Teatr Nowy). Artysta powraca do Krakowa – jego koncert sprzed kilku lat wspominam nader przyjemnie. Eteryczny głos, ambientowa, organiczna elektronika. Mieszkający na co dzień w Berlinie artysta w poruszający sposób łączy elementy popowej melodyki z fakturami brzmieniowymi alternatywnej elektroniki.
29 czerwca. Junun. 19.00 (Synagoga Tempel). Wspólny projekt pochodzącego z Izraela Shye Ben Tzur oraz grupy hinduskiej The Rajasthan Express. Dokumentacja płytowa wydana w presitżowej wytwórni Nonesuch Records i niech to starczy za rekomendacje.
29 czerwca. Gili Yalo. 22.00 (Alchemia). Coś dla fanów afrobeatu. Wokalista Gili Yalo z zespołem wykonują współcześnie brzmiące pieśni etiopskie, w których słychać zarówno rytmiczne bogactwo Afryki jak i echa współczesnej tradycji soul czy funk.
30 czerwca. Abiadi: Neta Elkayam. 18.00 (Synagoga Tempel). Neta z zespołem prezentuje współczesne oblicze sceny marokańskiej, koncert w Alchemii poświęcony zaś będzie pamięci marokańskiej pieśniarki Zohry El Fasi.
1 czerwca godzina 18.00 Szalom na Szerokiej – program koncertu jest zawsze niespodzianką aż do ostatniego dnia festiwalu, zapewne będzie można ponownie usłyszeć, któreś z zespołów z powyższej listy jak i pojawią się artyści przybyli do Krakowa specjalnie na ten wieczór. Jedno jest pewne – muzyczny maraton na ulicy Szerokiej dostarcza zawsze niezapomnianych przeżyć, podobnież jak cały tydzień festiwalowy. Obok koncertów mnóstwo okazji do tańca zapewnią DJe z Izraela i Polski (głownie klub Barka oraz Alchemia).