przed nami 9. edycja Mózg Festivalu w Bydgoszczy

Autor: 
Redakcja

W dniach 7-9 listopada w Bydgoszczy po raz dziewiąty odbędzie się święto muzyki współczesnej, sztuk wizualnych oraz performance'u czyli Mózg Festival. W tym roku impreza dla fanów tego, co w muzyce nowe i inspirujące potrwa trzy dni. Koncerty odbywać się będą tak jak w roku ubiegłym w Klubie Mózg oraz w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy.

 

Tradycyjnie podczas festiwalu w kręgu naszych zainteresowań znajdą się wszystkie formy muzyki współczesnej, sztuk wizualnych oraz performance - mówi o programie dyrektor festiwalu Sławek Janicki. Chodzi nam zarówno o formy muzyczne, które wywodzą się zarówno z muzyki klasycznej, jak i te, które mają odniesienie do takich gatunków muzycznych jak jazz, muzyka etniczna, czy muzyka rockowa. Nowoczesność, otwartość, eksperyment i improwizacja to od lat słowa klucze, za pomocą których można opisywać to, co dzieje się podczas festiwalowych koncertów. Budując ten festiwal staramy się również zacierać niepotrzebnie wyznaczaną granicę pomiędzy muzyką i sztukami wizualnymi. Od lat wszystkie dziedziny sztuki przenikają się i należy wspierać ten naturalny proces.

Pierwszy festiwalowy dzień zapowiada się bardzo interesująco: Derubare (czyli Radosław Deruba) - trójmiejski twórca wizualny wraz z Zenialem (Łukasz Szałankiewicz) - historykiem, kuratorem muzyki elektronicznej zaprezentuje projekt w 
Domu Mody Drukarnia o godz. 19.00. Następnie rozpocznie się seria koncertów w MCK-u. O godz. 20:00 zaiguruje ją zespół Kwartludium i Maciej Walczak. Nazwa zespołu pochodzi od pierwszego utworu autorstwa Bartosza Kowalskiego-Banasewicza napisanego na ten skład. Kwartludium w swoim repertuarze posiada kompozycje graficzne i intuitywne najwybitniejszych przedstawicieli muzyki najnowszej jak Karlheinz'a Stockhausen'a, Roman'a Haubenstock-Ramati'ego, Cornelius'a Cardew'a czy Dubravko Detoni'ego. Za przestrzeń wizualną odpowiedzialny będzie Maciej Walczak. Przy wykorzystaniu własnych programów oraz rzutnika stworzy audiowizualny element koncertu przetwarzając partytury graficzne na obraz. Kolejnymi wykonawcami tego wieczoru będą Aleksandra Lelek oraz Maciej Zimka - duet wiolonczelowo-akordeonowy. Na finał wieczoru w MCK-u zaplanowane zostało muzyczne i teatralne przedstawienie na kwartet smyczkowy, narrację i perkusję. Niezwykły kolaż, łączący brzmienia w wersji nagłośnionej i elektrycznie zmodyfikowanej z brzmieniami akustycznymi. Wystąpi kwartet smyczkowy w składzie: Adam Roszkowski - skrzypce, Maciej Afanasjew - skrzypce, Magdalena Małecka - altówka, Jan Roszkowski - wiolonczela. Gwiazdą wieczoru będzie nowojoski perkusista: Sean Noonan - autor muzyki do filmu „A Gambler's Hand", która w tym wypadku powstała pierwsza, a film został nakręcony specjalnie do niej.

O północy w Klubie Mózg spotkanie z Grzegorzem Pleszyńskim. Artystą, który zajmuje się takimi dziedzinami sztuki jak: performance, video art, instalacja. Z wielką pasją tworzy sztukę z ludźmi spoza kręgów artystycznych, m. in. z ludźmi skazanymi w więzieniach.

 

Piątek, 8 listopada przyniesie kolejną porcję doznań artystycznych. Od godziny 20:00 w MCK-u wystąpią znakomite formacje: Therapy czyli Kamil Pater i Rafał Gorzycki, norweskie trio Ich Bin Nintendo, które wykonuje improwizowany noise punk. A prawdziwym ukoronowaniem wieczoru będzie występ tria Medeski/Martin/Wood, jednego z najbardziej znanych zespołów minionych dekad. Ich muzyka, tworzona w pełnym skupieniu, to szalona żywiołowa improwizacja.

 

Klub Mózg o północy wypełni się fanami Roberta Curgenvena - australijskiego kompozytora i muzyka, mieszkającego w Kornwalii. Zgłębia fizyczność dźwięku i tworzy instalacje dźwiękowe. A przed pierwszą będzie można posłuchać twórczości Yae Ho Youn, z Korei Południowej - jest autorem oprogramowania, które generuje i moduluje ciężkie dźwięki pokryte warstwami breakbeat'u, noise'u i drone'ów o niskich częstotliwościach oraz cyfrowych glitch'y.

 

Ostatni dzień festiwalu to cztery koncerty w sali MCK-u, które rozpoczną się tradycyjnie o godz. 20:00. Bydgoska Orkiestra Muzyki Współczesnej najpierw, po niej Antler czyli eksperymentalny pop, hipnotyczny groove, syntezatory i proste melodie, następnie gość z Holandii: Svartvit, czerpiący inspiracje z wielu źródeł takich jak Akcjonizm wiedeński, zagadnienia społeczno-polityczne, undeground'owa muzyka punkowa, rosyjski konstruktywizm, a także od współczesnych jemu muzyków jak duet Sword Heaven, projekt The Rita oraz Prurient & Vomir. Na finał wyjątkowy kwintet: Jerzy Mazzoll / Jon Dobie / Attila Dóra / Sławek Janicki / Shoji Hano.

 

Tradycyjnie ostatni z wieczorów festiwalowych zakończy się w Klubie Mózg. Wystąpią: DJ Bass Reprodukktor Xiądz Maken (Mirosław Dzięciołowski) - pochodzący ze Zgorzelca i zamieszkały w Warszawie założyciel jednego z pierwszych polskich sound systemów reggae oraz Zion Train Sound System -  pionierski zespół future dub i pierwszy, który przywiózł do Polski tego typu brzmienia. Obok takich grup jak Dreadzone należą do pionierów i największych światowych gwiazd działających na styku reggae i nowoczesnej elektronicznej muzyki klubowej. Zion Train Sound System powstało w 1990 roku w Londynie.

Program 9. MÓZG FESTIVAL w Bydgoszczy:

7 XI / czwartek

godz. 19.00 Zenial / Derubare - instalacja audiowizualna DOM MODY DRUKARNIA

godz. 20.00 Kwartludium / Walczak MCK

godz. 21.00 Aleksandra Lelek / Maciej Zimka MCK

godz. 22.00 Sean Noonan A Gambler's Hand String Quartet MCK

godz. 24.00 Grzegorz Pleszyński - instalacja stała Klub Mózg

 

8 XI / piątek

godz. 20.00 Gorzycki / Pater Therapy MCK

godz. 21.00 Ich Bin Nintendo MCK

godz. 22.00 Medeski, Martin & Wood MCK

godz. 24.00 Robert Curgenver Klub Mózg

godz. 01:00 Jae Ho Youn

 

9 XI / sobota

godz. 20.00 Bydgoska Orkiestra Muzyki Współczesnej MCK

godz. 21.00 Antler MCK

godz. 22.00 Svartvit MCK

godz. 22.30 Jerzy Mazzoll / Jon Dobie / Atilla Dora / Shoji Hano / Sławek Janicki MCK

godz. 24.00 DJ Bass Reprodukktor Xiądz Maken Klub Mózg

godz. 00:45 Zion Train Sound System