12 października startuje 12. edycja festiwalu Ad Libitum. Pierwszego dnia w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej wystapi Barry Guy i Agusti Fernandez. Drugim koncertem wieczoru będzie występ Joëlle Léandre, której towarzyszyć będzie Krzysztof Knittel oraz muzycy z grupy warsztatowej.
W czwartek 31 sierpnia będzie miała miejsce premiera nowej płyty zespołu Zebry a Mit pt. "Laumes". Grupa zagra z tej okazji koncert na Placu Zabaw w Warszawie.
W czasach wielkiego nadmiaru coraz trudniej, a może w ogóle niemożliwym, staje się tak mocno przytrzymać rękę na pulsie by zareagować nawet na najważniejsze płyty ukazujące się co miesiąc. Idea remanentu płytowego jest więc dla recenzenta wybawieniem. Przychodzi moment, w którym zbiera się pokaźny stosik albumów, które z najróżniejszych powodach, nie zawsze chwalebnych i nie koniecznie dających się wytłumaczyć, nie zostały na czas opisane.
Podróże, także te muzyczne - kształcą. Organizatorzy Festiwalu Jazz Jantar wiedzą o tym aż nadto dobrze i w dbałości o poszerzanie horyzontów swojej publiczności szukają artystów w egzotycznych nieraz lokalizacjach, ale prezentują również i tych „stąd”, którzy podróżami inspirowani przekładają je na swój, autorski sposób. Program czwartego dnia festiwalu objął po jednym z obu rodzajów występów. W gdańskim Żaku w niedzielę zagrali Olgierd Dokalski z zespołem oraz Karkhana.
Trzeci dzień jesiennej edycji festiwalu Jazz Janrtar 2016, w Klubie Żak, otworzy Olgierd Dokalski z projektem "Mirza Tarak". Po nim na scenie pojawi się grupa Karkhana.
Od wczoraj, 26 września, dostępna jest na rynku dwunasta płyta w Katalogu Fundacji Kaisera Söze. Tym razem jest toalbum wartetu Dokalski/Cieślak/Miarczyński/Steinbrich, muzyków których łączy zainteresowanie free jazzem, muzyką improwizowaną, muzyką współczesną oraz tzw. instant composition. Płyta jest podsumowaniem projektu Jacka Steinbricha zrealizowanego w 2016 r. w ramach stypendium Prezydenta Miasta Lublin.
Z muzyką powstającą na styku różnych gatunków bywa często tak, że bardziej uwodzi mnogością odniesień, czy stylistyczną ekwilibrystyką niż samą jakością. Na szczęście nie jest to niepisaną regułą. Łącząc często bardzo odległe od siebie inspiracje, zespół kIRk wydaje się jej wręcz zaprzeczać. Paweł Bartnik (elektronika), Olgierd Dokalski (trąbka) i Filip Kalinowski (gramofon) swoim trzecim długogrającym albumem udowadniają, że można mieszać gatunki muzyczne w sposób naturalny oraz dbać o autorskie brzmienie i taką też wizję artystyczną.