Iconic Rapture

Autor: 
Piotr Wojdat
Artur Maćkowiak
Wydawca: 
wet Music Records
Dystrybutor: 
Wet Music Records (https://wetmusicrecords.bandcamp.com/album/artur-ma-kowiak-iconic-rapture-2)
Data wydania: 
06.03.2017
Ocena: 
4
Average: 4 (1 vote)
Skład: 
Artur Maćkowiak - guitars, synths.

Gdyby nie fakt, że bydgoski gitarzysta Artur Maćkowiak to ważna postać kolektywu Innercity Ensemble, nie miałbym zbyt wielu argumentów, które pozwoliłyby mi uzasadnić obecność tej recenzji na łamach serwisu muzycznego o tematyce jazzowej. Być może wybroniłbym się jeszcze jakoś przed ewentualnymi zarzutami udziałem klarnecisty Jerzego Mazzolla w dwóch utworach na “Iconic Rapture”. Wciąż jednak byłoby to nieco za mało, by taki tekst tutaj popełnić. Na szczęście kurczowe trzymanie się sztywnych ram stylistycznych nie jest czymś, co decyduje o jakości muzyki i nie jest też czymś, co stanowiłoby o sensie działania portalu Jazzarium.pl. Najnowszy solowy album Artura Maćkowiaka jest tego doskonałym przykładem i może być jednocześnie dobrą odskocznią od codziennej jazzowej bieżączki i nowinek ze świata muzyki improwizowanej. 

Niewątpliwie Artur Maćkowiak to postać, która w szczególności swoimi ostatnimi dokonaniami udowadnia, że zasługuje na znacznie większą uwagę niż ma to miejsce w tej chwili. Gdy kilka lat temu gościłem artystę w audycji radiowej, na podstawie rozmowy odniosłem wrażenie, że jest to muzyk skromny, ale i szczery w tym, co robi. Słuchając jego wcześniejszych solowych albumów, czyli tych przed wydaniem w moim przekonaniu przełomowego “If It’s Not Real”, można było mieć jednak trochę uwag do ich zawartości. Wraz z kolejnymi płytami - nagranym w duecie z perkusistą Bartkiem Kapsą “Eight Pieces” oraz tegorocznym, solowym “Iconic Rapture”, wszelkie wątpliwości zostają bardzo szybko rozwiane.

 

Co decyduje o tym, że nowy album Artura Maćkowiaka należy uznać za bardzo udany? Przede wszystkim umiejętność budowania atmosfery i dramaturgii poszczególnych kompozycji. O ile na “If It’s Not Real” dominowało instrumentalne, gitarowe brzmienie (czasami gwałtowne), o tyle “Iconic Rapture” jest już bardziej zniuansowane i syntetyczne. Mamy zatem transową motorykę, post rockowe zapętlenia oraz syntezatorowe ambientowe plamy. Pomimo eksperymentalnego charakteru poszczególnych kompozycji, dominuje prostota, pojawiają się też zalążki melodii, a gitara jest tylko jednym ze środków do osiągnięcia celu. Oprócz utworów stricte instrumentalnych mamy okazję posłuchać dwóch nagrań z wokalem Maćkowiaka. Zarówno “Taniec zagubionego dźwięku” jak i “Zostań do jutra” znacząco poszerzają i tak już szeroką paletę brzmień, które składają się na album, który przenosi słuchacza w zupełnie nową przestrzeń dźwięków niebanalnych.

 

1. Mountain of Freedom, 2. Zostań do jutra, 3. Under THe Mask, 4. Last night's dream, 5. Tsniec Zgubionego dźwięku, 6. Dream, 7. Emptiness