Jazz Jantar: Ochepovsky Project / Krzysztof Herdzin
7 lutego rozpocznie się zimowa odsłona 23. festiwalu Jazz Jantar. Tegoroczną edycję zainaugurują koncerty Ochepovsky Project i Krzysztofa Herdzina z zespołem w gdańskim klubie Żak.
Ochepovsky Project to ośmio-osobowy ensemble, na czele którego stoi mieszkający od kilku lat w Pradze rosyjski gitarzysta Igor Ochepovsky. Inspirowany brzmieniem i atmosferą Brooklynu skład gra przesycony chwytliwym groovem, nowoczesny jazz progresywny, w którym elementy pochodzące z tradycji gatunku łączą się z wpływem muzycznych kultur wschodu i zachodu Europy. W wielogatunkowej muzyce międzynarodowego oktetu, w którym grają utalentowani muzycy młodego pokolenia z Czech i Słowacji znajdują się elementy stylistyk takich jak jazz, neo-soul/urban, muzyka klubowa, klasyczna czy funk. Lider grupy, kompozytor, producent muzyczny i gitarzysta Igor Ochepovsky, którego notowania na czeskiej scenie jazzowej rosną ostatnich miesiącach coraz szybciej opowiada: „Zanim zdecydowałem się na zostanie muzykiem, inspirowały mnie bardzo różne gatunki muzyczne. Z biegiem czasu zdałem sobie sprawę że takie eklektyczne podejście odpowiada mi nie tylko w sztuce, ale również w życiu.
Moje pierwsze doświadczenie muzyczne wiąże się z lekcjami gitary klasycznej w szkole muzycznej. Później spędziłem trochę czasu na graniu rocka i muzyki etnicznej. Kiedy zdecydowałem się na przeprowadzkę do Pragi, moje zainteresowanie natychmiast skierowało się w stronę studiów w zakresie jazzu i klasycznej kompozycji, przy czym ciekawiły mnie też groove i muzyka elektroniczna. Ponieważ urodziłem się w Rosji, żyje we mnie silna tradycja naszej klasyki – wpływ twórców takich jak Prokofiew, Czajkowski i Strawiński.
Zawsze chciałem skoncentrować się na projekcie solowym, na przestrzeni którego mógłbym swobodnie tworzyć muzykę i eksplorować możliwości w zakresie kompozycji. Szczęśliwie udało mi się zebrać grupę wspaniałych muzyków, z jakimi zawsze chciałem grać.
Tytuł debiutanckiego albumu długogrającego I’m the Wind odnosi się do mojego obecnego stanu ducha: poszukiwań, eksploracji i poczucia braku zadomowienia (będąc spoza kraju muszę mierzyć się z inną mentalnością), lotu, medytacji, lekkości. W muzyce można usłyszeć wachlarz uczuć i emocji, kompozycje zaś opierają się na jazzie, groovie, muzyce klasycznej.”
W 2017 roku Ochepovsky Project zostali laureatami dedykowanego młodym grupom jazzowym konkursu Jazz Fruit Competition.
O materiale, który usłyszymy podczas lutowego koncertu w Gdańsk sam Krzysztof Herdzin mówi:
„The Book of Secrets jest dla mnie płytą bardzo szczególną. Oprócz tego, że pojawiła się jako jubileuszowa, 20 pozycja w mojej autorskiej dyskografii, nagrałem ją w bardzo ważnym momencie mojego życia. Od wielu lat intensywnie pracuję nad sobą, poszukując wewnętrznej równowagi, spokoju i dystansu do świata. Podjąłem szereg kroków, mających w efekcie finalnym pomóc mi radzić sobie z własnymi słabościami i traumami, a ludziom wokoło ułatwić budowanie ze mną dobrych relacji, opartych na uczciwych fundamentach, pełnych wzajemnego szacunku i empatii. Najpierw pojawiła się terapia, spotkania z inspirującymi psychoterapeutami, potem dziesiątki mądrych książek, analiza własnego postępowania, aż do określenia celów, jakie chcę osiągnąć i narzędzi, jakie zamierzam do tego wykorzystać. Zmieniło mnie to bardzo.
Przewartościowałem wiele rzeczy w swoim życiu, również muzycznie. Widać to na przestrzeni ostatnich lat po płytach, jakie nagrałem jako lider. (…) Mam dziś dużo więcej spokoju w sobie, łagodności i akceptacji wobec ludzi i tego, co mi przynosi los. Czuję potrzebę dzielenia się dobrem, czy to poprzez muzykę, czy zwyczajne, codzienne bycie z ludźmi. (…)
Zdaję sobie sprawę, że każdy słuchacz odnajdzie w tych dźwiękach inne elementy, moje programowe założenia z pewnością zostaną subiektywnie odebrane. Niemniej, głęboko wierzę, że każdy wrażliwy meloman usłyszy w moich kompozycjach, tak cudownie odegranych przez wybitnych, muzycznych przyjaciół, prawdę, dobrą energię i dobry przekaz, skłaniający do chwili kontemplacji. Obecność twórcy w swoim dziele jest dla mnie największą i jedyną prawdą. Cytując wielkiego Gustava Mahlera: „Jeżeli ktoś dobrze odczyta moją muzykę, to stanie mu przed oczami całe moje życie”.”
CO? – 23. Jazz Jantar: Ochepovsky Project / Krzysztof Herdzin
KTO? – Ochepovsky Project : Igor Ochepovsky, Kristýna Mihaľová, Jan Aleš, Ondřej Hauser, Petr Kalfus, Miroslav Hloucal, Šimon Marek, Michal Daněk / Krzysztof Herdzin, Marek Podkowa, Robert Kubiszyn, Cezary Konrad
GDZIE? – Klub Żak, Gdańsk
KIEDY? – 07/02/2020; 20:00
BILETY – 50 zł
- Aby wysyłać odpowiedzi, należy się zalogować.