Philipp Schmickl / Paul Lovens / Raphael Rogiński
Pardon, To Tu i Austriackie Forum Kultury zapraszają 12-go stycznia na spotkanie z autorem książek z serii THEORAL – Philippem Schmicklem, które poprowadzi Krzysztof Wójcik. Wieczór uświetni występ dwóch znakomitych muzyków, którzy po raz pierwszy spotkają się na jednej scenie. Będzie to perkusista Paul Lovens oraz jeden z najbardziej cenionych polskich gitarzystów Raphael Roginski, nominowany w tym roku przez tygodnik Polityka do nagrody Paszporty, której wyniki poznamy tego samego wieczoru.
THEORAL jest to poniekąd historia mówiona, ponieważ na takiej zasadzie powstają teksty do każdej z edycji. Artyści opowiadają czym jest dla nich muzyka, w szczególności muzyka awangardowa, improwizowana, eksperymentalna. Ich autor Philipp Schmickl urodził się w 1980 roku w Wiedniu, a dorastał w Nickelsdorfie na austriacko-węgierskiej granicy. Stał się uczniem Hansa Falba w tamtejszej Jazzgalerie, gdzie wzrastał w atmosferze jednego z najstarszych festiwali muzyki improwizowanej Konfrontationen (www.konfrontationen.at). Podróżował po wielu austriackich i międzynarodowych festiwalach, od Dala-Floda, po Szwecję, Beirut i Liban. To między innymi dzięki podróżom zapragnął studiować antropologię. Z okazji 30-tej edycji Konfrontationen zredagował festschrift, czyli okolicznościową publikację podsumowującą dokonania festiwalu, zatytułowaną "Tell no lies, claim no easy victories". Było to bodźcem aby w 2011 zacząć pracować nad THEORAL, a tworzy je wraz z ilustratorką Karin Weinhandl. Do tej pory opublikowali 11 książek (m.in. z Marco Eneidim, Paulem Lovensem, Hansem Falbem, Michaelem Zerangiem, Christofem Kurzmannem), a obecnie pracują nad 12, w której ukarzą się rozmowy z Hamidem Drakiem i Williamem Parkerem.
Paul Lovens to legenda muzyki improwizowanej, grający na bębnach już od dzieciństwa, wcześnie zaczął pracować z amatorskimi i dixielandowymi zespołami. Od lat 70. w Trio z Alexandrem von Schlippenbachem i Evanem Parkerem. Członek "Globe Unity Orchestra". Współpracował z czołówką światowej muzyki improwizowanej i free jazzowej, m.in. z Cecilem Taylorem, Aki Takase, Eugene Chadbournem, Günterem Christmannem, Matsem Gustavssonem i Joelle Leandre.
Raphael Rogiński - gitarzysta, kompozytor i wykonawca, improwizator, animator kultury, a także badacz folkloru muzycznego. Wykształcony jazzowo i klasycznie edukację poszerzył o muzykologię i etnomuzykologię. Miks tych dwóch dróg jest wyznacznikiem stylu jego twórczości pod względem kompozytorskim jak i wykonawczym. Głęboko związany z kulturą żydowską. Z tych poszukiwań wynikają dwa projekty których jest liderem: Shofar i Cukunft. Był także dyrektorem artystycznym festiwali przedstawiających nową kulturę żydowską takich jak Tikkun, Varshe, Mizrach. Gra muzykę turecką, beduińską, afrykańską, lapońską, perską, ormiańską i inne wykonując je z muzykami z tych miejsc. Muzyka Ameryki Północnej - blues i rock lat 60 to następna znacząca część inspiracji Rogińskiego. Z inspiracji muzyką eksperymentalną ameryki powstał zespół Spinalonga, oraz bluesowa Wovoka. Zgłębianie muzyki dawnej zaowocowało projektem „Rogiński gra Bacha“. Jego kompozycje, improwizacje lub interpretacje często ilustrują wydarzenia artystyczne – filmy dokumentalne i rysunkowe jak i bajki animowane, teatr tradycyjny i multimedialny. Nominowany do nagrody PASZPORTY tygodnika POLITYKA, które zostaną przyznane tego samego wieczoru.
KTO? – Philipp Schmickl / Paul Lovens / Raphael Rogiński
GDZIE? – Pardon, To Tu, Warszawa
KIEDY? – 12/01/2016, 19:30
BILETY? – 30 zł
- Aby wysyłać odpowiedzi, należy się zalogować.