Trifonidis Orchestra

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Pardon, To Tu, Warszawa
Data: 
13.05.2014
Godzina: 
20:30

Po dłuższej przerwie na sceny wraca 10-osobowa 'Trifonidis Orchestra'! Jest to dla nas zaszczyt ze ich pierwszy koncert odbędzie się właśnie w 'Pardon, To Tu' - bardzo serdecznie zapraszamy!!

Maciej Trifonidis
(ur. 24 lutego 1974 w Warszawie) - kompozytor, multiinstrumentalista, producent muzyczny, realizator dźwięku. Muzyka Trifonidisa jest różnorodna, kompozytor niczym podróżnik wędruje po świecie dźwięków, zachowując jednocześnie swój indywidualny styl i język muzyczny. Jego muzykę charakteryzuje niezwykła energia, zabawa faktur i form.

Obok wyrafinowanych jazzowych tematów w kompozycjach Trifonidisa usłyszymy odważne sonorystyczne eksperymenty i dzikie free jazzowe improwizacje, symfoniczno - filmowe nastroje. W wielowątkowych utworach odnajdziemy wpływy muzyki jazzowej, współczesnej i etnicznej.

W swojej muzyce twórca ten łączy brzmienia akustyczne z elektroniką, oscylując miedzy improwizacją a precyzyjnym zapisem utworów. Działalność kompozytorska to jedna z trzech głównych dróg artysty. Trifonidis jako multiinstrumentalista udziela się i tworzy wiele zespołów sceny jazzowej, world music i muzyki improwizowanej. A jako producent i realizator dźwięku i wydawca (slowdown records) tworzy i nagrywa muzyk we własnym studio (Trifonidis Studio).

Płyty autorskie / wspólautorskie:
Mafrik (Aye Ya) 2005, Horny Trees (Horny Trees) 2007, Tricphonix (Tricphonix) 2007, Trifonidis Orchestra (Trifonidis Orchestra) 2008, Trifonidis Free Orchestra (...be like a child...) 2009, Horny Trees (Branches Of Dirty Delight) 2009, Trifonidis Downtown Project (Downtown) 2010, Trifonidis Downtown Sextet (growl and whisper) 2010, Tricphonix (Street Band - the Dudes) 2010, Trifonidis (music illustration I,II) 2010, Trifonidis (roots) 2011, Trifonidis Downtown Solo (Inside - Outside) 2013, Maciej Trifonidis Quartet
(like a dog) wrzesień -2014


Daniel Polkowski
saksofonista, klarnecista. Udziela się w wielu projektach o różnej stylistyce, od muzyki jazzowej, fusion, funk (Trifonidis Orchestra, Tricphonix, Jazz Trio), do live act'ów z muzyką elektroniczną. Te ostatnie zaowocowały wspólnymi występami z wieloma światowej sławy producentami muzyki z gatunku House. (Yass, Jamie Lewis, Grand Nelson)

Występował na najważniejszych festiwalach muzyki elektronicznej w Polsce. (Audioriver, Open'er, Tatarak). W ostatnich latach na żywo współtworzy oprawę muzyczna podczas World B-boy Championship Seoul / Korea.

Płyty: Trifonidis Orchestra, Tricphonix, Tricphonix Street Band, Trifonidis Downtown Project.


Oliwier Andruszczenko
klarnecista. W 2012 roku ukończył Akademie Muzyczna im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Czynnie koncertuje i nagrywa w kraju i za granicą. Na swoim koncie ma liczne nagrody wyróżnienia w dziedzinie muzyki klasycznej oraz współczesnej.

Od roku 2005 porusza się również w swerze muzyki improwizowanej , bałkańskiej, klezmerskiej oraz szeroko rozumianego folku i world music.

Konkursy jako solista: I miejsce na IX konkursie XX i XXI wieku dla młodych wykonawców - Radziejowice 2012
III Miejsce-VI Ogólnopolski konkurs interpretacji muzycznej – Krasiczyn 2012

Jako kameralista : II miejsce - II Międzynarodowy festiwal muzyki kameralnej - Olesnica 2006
I miejsce - XII Festiwal muzyki akordeonowej - Mława 2011


Robert Żelazko
puzonista, który odnajduje się zarówno w muzyce klasycznej jak i rozrywkowej. Jako muzyk klasyczny grał pierwszy puzon w Filharmonii Narodowej (2007 - 2011), a obecnie współpracuje z najlepszymi orkiestrami w Polsce (Sinfonia Varsovia, Orkiestra Teatru Wielkiego Opery Narodowej).

Gra również muzykę kameralną wraz Kwintetem Blaszanym, Kwartetem Puzonowym. Jako muzyk „rozrywkowy” grał w Big Bandzie El Jazz, Big Band Jazz Point w klubie Akwarium, Trifonidis Free Orkiestra, zespole
salsowym Calle Sol. Jako muzyk sesyjny nagrywa muzykę do filmów oraz występował gościnnie na kilku płytach. Obecnie jest także asystentem w klasie puzonu w Akademii Muzycznej w Lodzi oraz członkiem Trifonidis Orchestra i Maciej Trifonidis Quartet.


Damian Marat
absolwent łódzkiej Akademii Muzycznej (dyplom z wyróznieniem) oraz Staatliche Hochschule für Musik w Stuttgarcie (Niemcy). Laureat ogólnopolskich jak i międzynarodowych konkursów. Trzykrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz prestiżowego programu "Młoda Polska". Koncertuje w kraju i za granicą jako muzyk orkiestrowy, solista i kameralista.


Artur Bogusławski
pianista, kompozytor. Zespoły: Laptop Orchestra, Iman – Magdy Navarrete, Hyde Park. Od ponad roku współtworzy United States of Beta.

Płyty: USB, lena Romul Industrialnie, Hyde Park, Micha Ruda Changing.


Jacek Mazurkiewicz
kontrabasista i kompozytor. Interesuje się szeroko pojętą muzyką. Swoje dźwięki składa w całość bazując na wrażeniach emocjonalnych i pulsie. Łączy akustykę z elektronika, wciąż poszukując nowego brzmienia.

Współtworzy głownie projekty autorskie (3FoNIA, Gabinet Masażu Ucha Wewnętrznego, Polifolklorek Winylu).

Jedną z jego ulubionych form muzycznych są duety, które gra m.in. z Mikołajem Trzaską i Tomaszem Dąbrowskim. Gra piosenki z kwartetem Limboski, oraz tradycyjną muzykę taneczną z okolic Radomszczyzny z Poszukiwaczami Zaginionego Rulonu.


Daniel Moński
z muzyką związany od 12 lat, muzyk kolektywu Masala Sound System, Trifonidis Roots Trio, Sama Yoon, w których gra na instrumentach perkusyjnych (darabuka, daf, bendir, cajon, tabla) oraz śpiewa alikwotowo (kargyra, hoomey, sygyt).

Współpracował z zespołami Yerba Mater, Gadająca Tykwa, Ogrody Alamut, Maćko Korba, Zespół Polski Marii Pomianowskiej oraz Denisem Kolokolem, Lenką Lichtenberg, Dimą Gorelikiem, Saskia Bodeke i Peterem Greenawayem ("Wielki Wybuch" w CNK).

Wielokrotnie uczestniczył w wydarzeniach muzycznych związanych z kulturą bliskiego wschodu – m. in. wspólne występy z Mittu Sain’em – genialnym dholistą z Pakistanu, Sabri Brothers – legendarnym zespołem qawwali z Pakistanu, z perskim kompozytorem Mahdim Golamy i tureckim gitarzystą Denizem Atalayem – tworząc zespół Alli turnam.

Jego nauczycielami byli m. in. Raj Nisheet Srivastav (tabla), Muthu Kumar (tabla), Ruben van Rompaey (darabuka), Mittu Sain (tabla, dhol), Zohar Fresco (framedrums), David Kuckhermann (framedrums), Mohamad Rassuli (daf, muzyka perska), Dima Gorelik (improwizacja).


Krzysztof Szmańda
ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie perkusji w 1999 roku. W latach 2000-2002 odbył podyplomowe studia w Thornton School of Music University of Southern California w Los Angeles, gdzie doskonalił swe umiejętności u boku m.in. Petera Erskinea, Ndugu Chanclera, Erika Forrestera i Johna Claytona.

Jest współzałożycielem poznańskiej formacji – Soundcheck, z którą zdobył wiele nagród na krajowych i międzynarodowych konkursach jazzowych oraz wydał 3 płyty. Ponadto, współpracuje z Big Bandem klubu Tygmont w Warszawie, prowadzonym przez Zbigniewa Namysłowskiego oraz z zespołami Kuby Stankiewicza i Ingi Lewandowskiej, Mariusza Bogdanowicza, Marcina Olaka, Olega Kirejewa, Keitha Javorsa i Trifonidis Orchestra.

Krzysztof Szmańda zatrudniony jest na stałe w zespole orkiestry Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie, współpracuje też orkiestrami Filharmonii Narodowej oraz Sinfonia Varsovia.