Międzynarodowy Festiwal JAZZ 2016 - Kamil Piotrowicz Sextet
Kamil Piotrowicz Sextet przedstawi podczas Festiwalu JAZZ 2016 nowy skald swego zespołu promując wydaną ostatnio płytę "Popular Music" przez słowacką wytwórnię Hevhetia [Hevhet-Tune].Wzbogacony o saksofon altowy Kuby Więcka oraz doświadczoną sekcję rytmiczną (Andrzej Święs oraz Krzysztofa Szmańda) zespół przygotował program złożony z autorskich kompozycji, łączących elementy jazzu, muzyki współczesnej, folkloru polskiego i minimalizmu.
Mimo, iż zespół istnieje 2 lata, ma już na swoim koncie liczne nagrody i wyróżnienia, m.in.
- Nagrodę Indywidualną za kompozycje na 51. Jazz Nad Odrą (14-20.04.2015)
- Grand Prix w konkursie „Powiew Młodego Jazzu” na XIII Międzynarodowym Festiwalu Krokus Jazz Festiwal w Jeleniej Górze (26-28.10.2014)
-I miejsce na Blue Note Jazz Competition w Poznaniu (17-19.10.2014)
-I miejsce na XVII Ogólnopolskim Przeglądzie Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni (2.05.2014).
Jan Ptaszyn Wróblewski na temat zespołu: „Wspominałem już wcześniej, że najchętniej w finale Bielskiej Zadymki widziałbym nie trzy, ale pięć zespołów, mając na myśli dwa konkretne. I dziś polecam uwadze Państwa jeden z nich – Kwintet Kamila Piotrowicza. Lider po za grą na fortepianie i oryginalną koncepcją zespołową frapuje także niecodziennymi kompozycjami. Z konieczności posłużę się rejestracją tegoż kwintetu dokonaną na jeleniogórskim konkursie, gdzie zresztą chłopaki zostali laureatami. Kompozycja zwie się ‘Centurio’.
Zespół w styczniu 2015 roku nagrał swoją debiutancką, autorską płytę. Nagranie miało miejsce w profesjonalnym studiu RecPublica w Lubrzy. Realizował je znany ze współpracy z Leszkiem Możdżerem Piotr Taraszkiewicz. Płyta została wydana w czerwcu przez Hevhetia znalazła się w niemal 20 krajach, m. in. w Polsce, Czechach, Słowacji, Norwegii, Niemczech, Francji, Anglii oraz Japonii.
Zespół wstąpi w składzie: Kuba Więcek - soprano and alto saxophone, Piotr Chęcki - tenor saxophone, Emil Miszk – trumpet. Kamil Piotrowicz - piano/compositions, Andrzej Święs - double bass, Krzysztof Szmańda – perkusja.
Kamil Piotrowicz na polskiej scenie jazzowej zadebiutował świetnie przyjętą płytą „Birth” (Hevhetia, 2015) nagraną z gdańskim kwintetem założonym w 2014 roku. Ukończył z wyróżnieniem studia licencjackie w klasie kompozycji prof. dr hab. Leszka Kułakowskiego na Akademii Muzycznej w Gdańsku. W 2015 roku odbył 6 miesięczne stypendium w prestiżowym Rhythmic Music Conservatory w Kopenhadze, gdzie obecnie rozpoczął studia magisterskie. Stypendysta Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. Koncertował w wielu państwach Europy (Dania, Niemcy, Węgry, Czechy).
Kuba Więcek – saksofonista, kompozytor. Obecnie student prestiżowego Rhythmic Music Conservatory w Kopenhadze. Zaczął grę na saksofonie w wieku 11 lat. Laureat wielu nagród oraz międzynarodowych konkursów. W jego grze słychać wpływy jazzu, folku oraz muzyki klasycznej. Pobierał lekcje u takich mistrzów, jak: Lee Konitz, David Binney, Chris Speed, Dick Oatts, Peter Evans, Jim Black oraz wielu innych. Koncertował w Danii, Szwecji, Holandii, Francji, Niemczech, Belgii, Anglii, Polsce, na Łotwie oraz w Stanach Zjednoczonych i Indiach. Współpracował z takimi artystami jak Mike Stern, Gilad Hekselman, Rafał Sarnecki, Michał Barański czy Łukasz Żyta.
Piotr Chęcki – absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie saksofonu prof. Macieja Sikały. Stypendysta i laureat wielu nagród, zarówno w muzyce klasycznej, jak i jazzowej. Grał na takich festiwalach, jak Jazz Jantar, Komeda Jazz Festiwal, Bydgoszcz Jazz Festiwal, Festiwal Big Bandowy w Nowym Tomyślu, Sopot Jazz Festiwal, Sopot Frindge Festiwal.
Emil Miszk – naukę gry na trąbce rozpoczął w roku 1998 w Lęborku. Świetny solista, jak i kameralista, z dużym doświadczeniem scenicznym. Współtworzy wiele formacji związanych z trójmiejskim środowiskiem muzycznym: Jan Konop Big Band, Critical Level, Kamil Piotrowicz Quintet, Piotr Lemańczyk Quartet North, kwartet trąbek barokowych Tubicinatores Gedanenses. Współpracuje również z orkiestrami: Elbląską Orkiestrą Kameralną, Polską Filharmonią Kameralną Sopot, Polską Filharmonią Bałtycką, Cappellą Gedanensis. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Gdańsku.
Andrzej Święs – urodzony w 1979 roku kontrabasista. Absolwent Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu (2005) oraz Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej (2008). Występował z tak uznanymi muzykami, jak m.in.: Lee Konitz, Greg Osby, George Garzone, Karl Martin Almqvist, Jacques Schwarz-Bard, Judy Bady, Keith Javors, Adam Pierończyk, Frank Parker, Harald Tanschek, Janusz Muniak, Zbigniew Namysłowski, Jan „Ptaszyn” Wróblewski, Joachim Mencel, Kuba Stankiewicz, Ewa Bem, Grzegorz Nagórski, Jacek Kochan, Aga Zaryan, Grace Kelly, Jason Palmer, Pete McCann, Artur Dutkiewicz, Jorgos Skolias, Krzesimir Dębski i inni. Na stałe współpracuje z kwartetem Soundcheck, Zbigniewem Namysłowskim, Maritą Alban Juárez, Kocin Kociński Trio oraz Nowicki/Święs/Frankiewicz Trio. Album „Pathfinder” Nowicki/Święs/Frankiewicz Trio w 2013 roku nominowany był do Nagrody Muzycznej Fryderyk w kategorii Album roku – muzyka jazzowa.
Krzysztof Szmańda – ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W latach 2000-2002 odbył podyplomowe studia w Thornton School of Music University of Southern California w Los Angeles, gdzie doskonalił swe umiejętności u boku m.in. Petera Erskine'a, Ndugu Chanclera i Erika Forrestera. Jest współzałożycielem poznańskiej formacji Soundcheck, która w październiku 2004 roku zwyciężyła w międzynarodowym konkursie jazzowo-bluesowym w Usti nad Łabą (Czechy), a w kwietniu 2005 roku zdobyła Grand Prix festiwalu Jazz Nad Odrą we Wrocławiu. Krzysztof Szmańda współpracuje z zespołem Kuby Stankiewicza, Macieja Kocinskiego, Krzysztofa Dysa, Adama Pierończyka, Lory Szafran, Włodka Pawlika, Adama Bałdycha, Janusza Szroma, Marcina Olaka, Olega Kirejewa, Trifonidis Orchestra, Chłopcy Kontra Basia, Visegrad Jazz Quartet oraz z big bandem Zbigniewa Namysłowskiego. Jest członkiem międzynarodowego kwintetu jazzowego Kattorna, który w październiku 2006 zdobył nagrodę publiczności na konkursie Berlin Jazz Award, a w listopadzie 2006 – trzecią nagrodę na Krokus Jazz Festiwal w Jeleniej Górze. Na festiwalu w Jeleniej Górze Szmańda otrzymał nagrodę specjalną. W ostatnich latach intensyfikował działalność na scenie muzyki improwizowanej, czego efektem jest Wójciński/Szmańda Quartet oraz współpraca z takimi postaciami jak Theo Jorgensmann, Wacław Zimpel. Krzysztof Szmańda zatrudniony jest też na stałe w zespole orkiestry Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie.
- Aby wysyłać odpowiedzi, należy się zalogować.