Acoustic Stories - Maciek Szczyciński & Marcin Olak

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Jazzarium Cafe, Warszawa
Data: 
25.11.2011

Acoustic Stories - Maciek Szczyciński & Marcin Olak

Acoustic Stories - po tym duecie można się spodziewać w zasadzie wszystkiego. To niewątpliwie projekt jazzowy, ale w muzyce granej przez Maćka Szczycińskiego (kontrabas) i Marcina Olaka (gitary akustyczne) można też znaleźć nawiązania do rocka czy bluesa. Warto zwrócić uwagę na oryginalne improwizacje muzyków: Maciek i Marcin, współpracując w różnych konfiguracjach od wielu lat, dopracowali się własnego, oryginalnego stylu. Ich gra jest żywiołowa i zaskakująca, a komunikacja pomiędzy muzykami pozwala im zacierać granice pomiędzy akompaniatorem a solistą i tworzyć intrygujące polifoniczne faktury.

Maciej Szczyciński jest muzykiem instrumentalistą specjalizującym się w grze na kontrabasie - jak głosi jego dyplom ZPSM im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Potwierdza to tytuł magistra sztuki uzyskany na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Swoją przygodę z muzyką w dużej mierze zawdzięcza obciążeniu genetycznemu, które zostało wykorzystane przez jego sprawców w zespole Mikroklimat. Proceder ten trwa do dnia dzisiejszego. Z racji wykształcenia udziela się na niwie jazzowej, co zaowocowało współpracą mniej lub bardziej trwałą z artystami takimi jak Zbigniew Namysłowski, Wojtek Staroniewicz, Andrzej Jagodziński, Dominik Bukowski. Oprócz tego gra z zespołami powstałymi w czasie studiów - m.in. Stryjo, Orkiestra Nikoli Kołodziejczyka, czy kwartet Bartka Pieszki. Jazzu nie uważa jednak za jedyny słuszny gatunek muzyki. Inne jej rodzaje uprawia z Miką Urbaniak, Anią Stępniewską, Noche de Boleros, Bisquit, Iwoną Loranc, Michałem Bajorem i wieloma innymi. Jako członek zespołu Kameleon akompaniował znaczącej większości kwiatu polskiego śpiewającego lepiej lub raczej gorzej aktorstwa. Współpracował również z Kabaretem Moralnego Niepokoju, gdzie oprócz wykonywania partii basowych zostawił po sobie ślad w postaci kilku kompozycji. Wspólnie z Marcinem tworzy kultowy projekt Transgrajpol.

Marcin Olak jest jednym z ciekawszych gitarzystów na polskiej scenie jazzowej. Jako jeden z nielicznych gra jazz na gitarze klasycznej i akustycznej, wykorzystując specyficzne możliwości brzmieniowe i artykulacyjne tych instrumentów; czasem sięga też po gitarę elektryczną. Chętnie porusza się na pograniczu różnych stylistyk: między jazzem a muzyka współczesną, między formą zamkniętą a improwizowaną. Koncertuje i nagrywa solo i w zespołach: od formacji free - jazzowych, poprzez orkiestrę symfoniczną, aż do klasycznych zespołów kameralnych. Na szczególną uwagę zasługuje jego autorski projekt, Marcin Olak Trio, zdobywający uznanie coraz to szerszej publiczności. Marcin także aranżuje i komponuje: jest autorem utworów kameralnych, tematów jazzowych i piosenek, nie stroni także od większych form. Jego koncert na trio jazzowe i orkiestrę - Impresje na gitarę, kontrabas, perkusję i smyczki - został zaprezentowany podczas Warszawskiego Festiwalu Gitarowego. Marcin występował na licznych festiwalach: Warsaw Summer Jazz Days (2008 - ten koncert został zarejestrowany przez TVP Kultura), Warszawski Festiwal Gitarowy (2008), Guitar City (2005, 2008), Warszawska Jesień (2007), Jazz na Buduku (2006, 2008), Jazz w Ruinach (2007), Jazz Juniors (2005), Warsaw Underground Jazz (2003) i innych. Ma na koncie współpracę z wieloma wybitnym artystami: m.in. z Leszkiem Potasińskim, Michałem Bajorem, Korą i Antoniną Krzysztoń. Wystepował także z Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orkiestrą Symfoniczną Teatru Narodowego, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej i innymi. Gitarzysta ma na koncie koncerty w najbardziej prestiżowych salach w Polsce, nagrania i koncerty dla radia i telewizji. Jest jednym z twórców kultowego (w pewnych kręgach) projektu Transgrajpol. Nie stroni też od sceny klubowej. Umiejętności Marcina zostały docenione przez środowisko muzyczne. W 2004 został zaproszony do współpracy z ogólnopolskim pismem Świat Gitary, a w 2005 z Top Guitar, gdzie ukazał się cykl warsztatów dotyczących improwizacji jego autorstwa. Marcin jest też czesto zapraszany do prowadzenia warsztatów dotyczących improwizacji jazzowej.

Wybrana dyskografia:
Marcin Olak Trio, Zealot (J3.16, 2005)
Marcin Olak Trio, Simple Joy (4Ever Music, 2008)
Polish Jazz 2007 (składanka, Polonia Records 2008)

Jazzarium Cafe, godz. 20:30
bilety: 15 PLN