Jesteś tutaj
Wkrótce staruje Warsaw Summer Jazz Days 2023
Mamy lato wreszcie. Mamy też Warsaw Summer Jazz Days. W programie festiwalu kilka koncertów zapowiadajacych się intersująco. My szczególnie rekomendujemy występy Immanuela Wilkinsa (szczególnie tym, którzy nie byli na koncercie w Jassmine), Joela Rossa, Dave Hollanda z kwartetem, w którym za klawiaturą fortepianu zasiąść ma Kriss Davis. Ciekawie zapowiada się także koncert Lindy May Han Oh z jej autorskim projektem oraz występ Daniela Cartera legendy nowojorskiej sceny free jazzowej z formacją New York United. Znajdzie się też kilka propozycji dla fanów brzmień brytyjskich oraz koncerty artystów polskich, więc jeśli jeszcze są bilety to zdecydowanie warto się wybrać.
A tak zachęca do testiwalu organizator.
Festiwal rozpoczyna dwudniowa gala polskich zespołów, których liderzy i ich muzycy stali się bohaterami jazzowych mediów. Docenieni nie tylko przez rodzime redakcje, ale i przez największe tuzy jazzowych krytyków zaprezentują się publiczności festiwalowej. Ich projekty muzyczne staną się niebawem, bądź są już pożądanymi dla wielu organizatorów koncertów czy festiwali jazzowych. Warsaw Summer Jazz Days będzie promotorem tych wykonawców.
Gwiazdą drugiego dnia będzie jeden z najlepszych gitarzystów wszechczasów – Al Di Meola ze swoim Trio. Był wielokrotnie na festiwalu, a najbardziej w pamięci pozostają koncerty tria: John McLaughlin/Al Di Meola/Paco de Lucia (organizowane przez naszą agencję koncertową ).
Zgodnie z trendem ostatnich lat trzeci dzień to erupcja angielskiego jazzu, współczesnej mieszanki muzyki klubowej, elektroniki i kolorytu dzisiejszego świata. Wszystkie trzy zespoły są oczekiwanymi przez naszą jazzową publiczność. Skorelowanie ich występu jednego dnia było nie lada wyzwaniem. Występ Chelsea Carmichael i jej kwartetu będzie niewątpliwie wydarzeniem festiwalu. Świadomie promowana u boku największych gwiazd współczesnego show-biznesu stała się już oczekiwaną osobą.
Czwarty dzień festiwalu to uczta dla fanów współczesnego jazzu. Trzy projekty odzwierciedlają różne gatunki współczesnej muzyki improwizowanej. Immanuel Wilkins i jego kwartet, to emanacja dzisiejszego jazzu pełnego energii i intelektualnych zagadek. New York United zaś będzie czarnym koniem festiwalu. Młodzi i znani europejscy muzycy towarzyszący guru światowego jazzu- Danielowi Carterowi jak i On sam staną się przyczynkiem owacji na stojąco. Finał tego dnia to występ kwintetu wspaniałej basistki Lindy Oh z jej najnowszym kwartetem. Dla niewtajemniczonych warto nadmienić, iż grała m.in. z Waynem Shorterem czy Vijay Iyerem. Ten koncert to gratka dla prawdziwych fanów współczesnego jazzu.
Ostatni wieczór festiwalu rozpocznie „najlepszy” towar eksportowy z Polski, czyli Maciej Obara Quartet. Ten polsko-norweski zespół wydający również dla wytwórni ECM koncertuje na całym świecie z dużym powodzeniem, więc warszawski występ będzie na pewno oczekiwany. Kolejnym faworytem festiwalu, szczególnie dla mnie będzie Oktet wybitnego wibrafonisty Joela Ross’a z projektem „Parables”. To formacja wielu wybitnych instrumentalistów, którzy prezentują znakomite kompozycje lidera z jego fantastycznymi aranżacjami. Finał trzydziestej drugiej edycji festiwalu to występ Dave Holland Quartet. Gościł na festiwalu już kilkukrotnie z różnymi tuzami światowego jazzu, a teraz pojawi się ze swoimi sprawdzonymi przyjaciółmi.
KONCERTY BILETOWANE
6 lipca 2023(19.00 Klub Stodoła)
Marek Pospieszalski Oktet
Wojtek Mazolewski Quintet
- Aby wysyłać odpowiedzi, należy się zalogować.