Siódma edycja TZADIK POZNAŃ FESTIVAL 2013 tuż tuż!

Autor: 
Redakcja

Już niebawem odbędzie się w Poznaniu siódma edycja TZADIK POZNAŃ FESTIVAL. Program festiwalu podzielony jest na dwa tematyczne cykle: muzyczny, filmowy. Tzadik muzyczny, jak co roku prezentował będzie czołówkę krajową i gwiazdy światowej sceny neoklezmerskiej. Obok koncertów uznanych formacji, jak co roku przygotowano projekty, przygotowywane specjalnie na nową edycje festiwalu. Osiem koncertów, w tym trzy premierowe międzynarodowe projekty, i jeden krajowy, które powstają na zamówienie Tzadik Festival. Zaproszeni artyści przyjadą z Izraela, USA, Chile, Argentyny, Holandii, Belgii, Wielkiej Brytanii. Nie zabraknie polskich wykonawców.

 

Przegląd filmów prezentowanych i nagrodzonych na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Żydowskie motywy” 2013 będzie połączony ze spotkaniami z wybranymi twórcami, tak jak to było w latach poprzednich, np. w 2012 po prapremierowej projekcji filmu "Szukając gwiazd", na podstawie wojennego opowiadania Marka Hłaski odbyło się spotkanie z reżyserem, Filipem Luftem. Wszystkie pokazy poprzedzi prelekcja kuratora festiwalu filmowego, Piotra Foreckiego.

 

Festiwal został podzielony na dwa tematyczne cykle: muzyczny i filmowy. Potrwa 4 dni, a każdy z nich będzie miał swój urok i klimat. Na program Festiwalu składają się koncerty i projekcje filmowe. Festiwal zgromadzi wybitnych zagranicznych i polskich artystów muzyki i filmu, twórców z dużym dorobkiem artystycznym, jak również młodych, początkujących artystów zafascynowanych bogactwem kultury żydowskiej.

 

Tzadik Filmowy, jak co roku poświęcony będzie narodowi żydowskiemu, jego tradycji, tożsamości narodowej i kulturowej oraz historii, zarówno współczesnej jak i na przestrzeni dziejów.

 

Tak jak w latach poprzednich, podczas tegorocznej edycji trwać będzie przegląd filmów nagrodzonych na ostatnim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „ŻYDOWSKIE MOTYWY”. Chcemy, aby dzieła kinematograficzne na tematy żydowskie docierały zwłaszcza do młodej widowni, która stoi dziś również przed trudnymi problemami współczesności, jak terroryzm, nietolerancja i nienawiść.

 

W tym roku salą kinową tak jak w ubiegłym będzie sala audiowizualna Małego Domu Kultury w klubie Dragon, mieszcząca około 100 miejsc siedzących. Selekcji filmów dokonał Piotr Forecki, politolog z Zakładu Kultury Politycznej Instytutu Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM. Zajmuje się kwestią niepamięci w dialogu polsko-żydowskim i retoryką antysemicką.

 

 

Miejsca Festiwalowe:

 

Tzadik Filmowy

Mały Dom Kultury, ul. Zamkowa 3

 

Tzadik Muzyczny

Sala Wielka Centrum Kultury Zamek, ul. Św. Marcin 80/82

Klub Meskalina, Stary Rynek 6

Klub Dragon, ul. Zamkowa 3

 

 

Organizator:

stowarzyszenie MULTIKULTI

 

Współorganizacja:

Centrum Kultury ZAMEK