Premiera trzeciej płyty z serii "Swingujące 3-miasto"
20. października ukaże się trzecia płyta z serii „SWINGUJĄCE 3-miasto”, tym razem przypominająca jazzową grupę Antykwintet – objawienie polskiej sceny jazzowej przełomu lat 70- i 80-tych.
Antykwintet powstał w 1978 roku w Gdańsku. Niemal z biegu wystartowali w konkursie festiwalu „Jazz nad Odrą”, gdzie zebrali bardzo dobre recenzje. Na dodatek perkusista Józef Eliasz otrzymał wyróżnienie. W roku następnym zdobyli już II nagrodę zespołową, a w 1980 roku zwyciężyli jako formacja, a Leszek Kułakowski otrzymał nagrodę za kompozycję. Po tych sukcesach funkcjonowali jeszcze przez rok, zaliczając wszystkie ważne imprezy z Jazz Jamboree ’80 i Dniami Komedy na czele. Występowali też w Berlinie Zachodnim, na Węgrzech i w Związku Radzieckim.
Antykwintet tworzyli: Leszek Kułakowski (fortepian, skrzypce, kompozytor, twórca koncepcji zespołu), dziś profesor nadzwyczajny i wykładowca Akademii Muzycznej w Gdańsku i dyrektor Komeda Jazz Festiwal w Słupsku. Laureat wielu międzynarodowych konkursów muzycznych; Antoni Śliwa (flet, sax alt) absolwent PWSM w Gdańsku, grał w Teatrze Instrumentalnym Ryszarda Gwalberta Miśka i zespole Rama 111; Lech Wieleba (kontrabas) od wielu lat mieszka za granicą gdzie prowadzi własny projekt pt. „Poetic Jazz” (4 płyty, m.in. z Adzikiem Sendeckim); Józef Eliasz (perkusja) absolwent w PWSM w Katowicach. Od lat prowadzi w Bydgoszczy klub „El Jazz” oraz big-band jazzowy; Mariusz Stopnicki (trąbka) w zespole od 1980 roku, wielokrotny laureat Jazz nad Odrą i Festiwalu Improwizacji Jazzowej, dziś bezkompromisowy artysta i performer; Marian Szarmach (perkusja) w zespole od 1979 roku, obecnie fotografik wyspecjalizowany z zdjęciach dzikich ptaków.
Mimo tych imponujących sukcesów Antykwintet, z którym współpracowali m.in. Grażyna Auguścik i Leszek, doczekał się tylko jednej, radiowej sesji nagraniowej. Nie doczekał się natomiast żadnej płyty, co staramy się naprawić z trzydziestoletnim opóźnieniem.
Płyta „Antykwintet” zawiera siedem utworów (6 kompozycji Leszka Kułakowskiego i „Minor Mode” Barney’a Kessela) nagranych podczas koncertów zespołu w latach 1978-1980.
Fonograficzna seria wydawnicza „Swingujące 3-miasto” została uruchomiona pod koniec ubiegłego roku by przywrócić pamięć muzykach Trójmiasta , którzy w latach 60-tych i 70-tych ubiegłego wieku nadawało ton polskiej muzyce jazzowej. Przypomnieć, że to tutaj rozwijały się i rozkwitły talenty takich tuzów, jak: Włodzimierz Nahorny, Alek Musiał, Ryszard Kruza, Jerzy Sapiejewski, Janusz Strobel, bracia Nadolscy, Jerzy Lisewski, Marianna Wróblewska, Jerzy Główczewski i wielu, wielu innych. A przecież były jeszcze m.in. formacje: Flamingo, Jazz Players, Rama 111, Baszta, Antiquintet .... Wymownym jest fakt, że w latach 1964-80 muzycy z Trójmiasta byli laureatami prestiżowego festiwalu „Jazz nad Odrą” aż 22-krotnie !!!
Dotychczas ukazały się dwie płyty z serii „Swingujące 3-miasto” – Baszta i Rama 111. Teraz wydajemy Antykwintet, a jeszcze w tym roku ukaże się Flamingo. W przyszłym roku również planujemy wydanie 4 płyt – m.in. Leszka Dranickiego, i Big Bandu Jana Tomaszewskiego. Partnerem projektu Swingujące 3-miasto jest Polskie Radio Gdańsk i firma Soliton, wspierani przez Urzędy Miast Gdańska i Gdyni, a jego pomysłodawcą Marcin Jacobson.
- Aby wysyłać odpowiedzi, należy się zalogować.