Noise to Silence oraz Samech w krakowskiej Czajowni

Autor: 
Redakcja

Tą muzykę można dosłownie „obczaić” w Herbaciarni Czajownia na krakowskim Kazimierzu (ul. Józefa 25). Kwartet Samech wystąpi 15 listopada w repertuarze autorskich kompozycji z pogranicza muzyki klasycznej, world music, muzyki żydowskiej i jazzu. Natomiast 28 listopada zaprezentuje się duet: Anna Nacher i Marek Styczyński z projektem Noise to Silence. Oprócz koncertu odbędzie się muzyczna prezentacja instrumentów i instalacji dźwiękowych własnej produkcji m.in: długich strun, daxophonu, radio-otwieracza, generatorów Badoog, motophonu.


Autorką projektu Samech jest Anna Ostachowska - altowiolistka, kompozytorka, aranżerka, absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Birmingham Conservatoire (Anglia). Dzięki klasycznemu wykształceniu połączyła tradycje muzyki poważnej z oryginalną muzyką klezmerską. Od wielu lat związana z krakowskim Kazimierzem - kolebką muzyki klezmerskiej w Polsce. W roku 2003 założyła zespół Samech grający głównie tradycyjną 
muzykę klezmerską. Samech wykształcił swój własny styl - jest to połączenie tradycji
 muzyki klasycznej z world music, muzyką żydowskią, latin music i jazzem. Jest to muzyka z różnych zakątków świata, która podobnie jak tradycyjna muzyka klezmerska niesie ze sobą ogromny ładunek ekspresji i mistycyzmu. Większość utworów to kompozycje autorskie. Tak o zespole wypowiada się John Zorn (wydawca): „Kolejna genialna grupa z Polski wykonująca muzykę żydowską z melodiami snującymi się bez końca i silnym drive'm rytmicznym. Zaczęli tam, gdzie Davka i Masada String Trio przerwali, łączą różnorodność muzyki świata w świeżą i ekscytujacą nową muzykę. Oczarowują, można ich słuchać bez końca, jest to nowa muzyka kameralna XXI wieku”. (Tzadik, 2012)

Projekt Noise to Silence został powołany do życia w 2011 roku przez Annę Nacher i Marka Styczyńskiego. Zamiarem artystów jest eksploracja tymczasowych, elektroakustycznych środowisk brzmieniowych, opartych  przede wszystkim o komponowane w czasie realnym struktury alikwotowe, generowane na pograniczu zjawisk akustycznych i ich wzmocnień/przetworzeń. W projekcie wykorzystywane są  analogowe generatory dźwięku emitujące częstotliwości na pograniczu słyszalnego spektrum sonicznego, zbudowane specjalnie na potrzeby muzyków (generator fal sinusoidalnych oraz generator z dźwiękiem modyfikowanym za pomocą fotoogniwa), a także preparowane instrumenty strunowe, nagrania terenowe i głos. Pierwsza sesja nagraniowa została zrealizowana w grudniu 2011 roku w Berlinie, we współpracy z  Jackiem E Zero i jest dostępna na platformie Free Music Archive.

15 listopada, godz. 19.00
Samech

Bilety: przedsprzedaż 10 zł, w dniu koncertu: 15 zł

28 listopada, godz. 19:30
Noise to Silence
Bilety: 15 zł

www.czajowniakrakow.pl