Songs of Thessaloniki

Autor: 
Marta Jundziłł
Savina Yannatou
Wydawca: 
ECM
Dystrybutor: 
Universal Music Polska
Data wydania: 
06.03.2015
Ocena: 
4
Average: 4 (1 vote)
Skład: 
Savina Yannatou: voice Kostas Vomvolos: qanun, accordion Yannis Alexandris: oud, guitar Kyriakos Gouventas: violin Harris Lambrakis: nay Michalis Siganidis: double bass Kostas Theodorou: percussion

Na swoim najnowszym albumie „Songs of Thessaloniki” Savina Yannatou ze swoim zespołem - Primavera en Salonico -  jest przewodnikiem po kulturze i historii Saloników. Z lekkością wyśpiewuje pieśni, które przez wieki wykonywały kobiety z różnych grup etnicznych, zamieszkujące to multikulturowe, greckie miasto.

Songs of Thessaloniki to czwarty album Saviny Yannatou dla wytwórni ECM. Artystka od wielu lat na swoich albumach ukazuje, jak bardzo utożsamia się ze swoimi korzeniami. W Grecji uznawana jest za jedną z największych współczesnych, śpiewaczek narodowych. Jej barwa, pełna słodyczy i lekkości doskonale nadaje się do wyśpiewywania prostych, ludowych melodii. Savina Yannatou posiada też naturalną wibrację w głosie; duży atut przy wykonywaniu greckiej muzyki.

 

Na albumie Songs of Thessaloniki Savina Yannatou wraz z zespołem Primavera en Salonico składa hołd historii Saloników. Znajdują się na nim pieśni oddające charakter miasta przez ostatnie stulecia. Dyfuzja kultur: żydowskiej, greckiej, bałkańskiej, a także słowiańskiej to najważniejszy element, zarówno dla przedwojennej historii tego miejsca, jak i dla najnowszej płyty Saviny Yannatou i Primavera en Salonico. Płytę otwiera bizantyjski hymn ku czci świętego Dimitra – patrona Saloników.  W utworze pieśniarka pięknymi ozdobnikami wychwala starogreckie bóstwo. Akompaniament jest bardzo skąpy. Zazwyczaj to długie dźwięki, na których Savina snuje wokalne ornamenty. Na tej bazie zbudowana jest większość utworów na płycie: Iptidadan Yol Sorarsa – suficki hymn, Calin Davullari – turecka, folkowa pieśń, czy Jelena Solun Devojko – kosowski hymn, wychwalający piękno Saloników.

Materiał na płycie, pokazuje szeroki przekrój historii greckiego miasta. Wspomniane już pogańskie hymny i ludowe pieśni, przeplatają się z utworami, z początku XX wieku. Aranżacja La Cantiga Del Fuego – pieśni o pożarze Saloników w 1917 roku – jest bardzo przejmującym opisem walki z żywiołem, oczami małego dziecka: „Ubodzy i bogaci - wszyscy staliśmy się równi, niestrudzenie uciekając wśród spalonych pól i koszar” – wyśpiewuje Savina.

Jedynym utworem w języku angielskim, na Songs of Theassaloniki jest pieśń Salonika – irlandzki protest song, przeciwko udziałowi angielskich wojsk w bitwie o Gallipoli. Jest to utwór ironiczny i prześmiewczy, w taki też sposób prezentowany jest przez muzyków z Primavera en Salonico i Savinę Yannatou. Wykonując go, wokalistka nie jest już  wielką pieśniarką, lubującą się w ozdobnikach i koloraturach. Śpiewa w zupełnie innym stylu, głosem niedojrzałej dziewczyny, momentami skandując tekst piosenki. Panowie natomiast grają w nieco cyrkowy sposób, wygrywając prostą melodię i rytm, niczym hałasujące dzieci na lekcji rytmiki.

Płyta Songs of Thessaloniki to ukłon w stronę greckiej historii. Dobry przedwakacyjny przewodnik po kulturze Saloników. To miasto słynie nie tylko z pięknych rozległych plaż i bizantyjskich budowli, ale także z przejmującej, pięknej, ludowej muzyki.

Apolitikion Agiou Dimitriou, A La Scola Del Allianza, Tin Patrida Mou Ehasa, Dimo Is Solun Hodeshe, La Cantiga Del Fuego, Una Muchacha En Selanica, Iptidadan Yol Sorarsan, Qele-qele, Çalin Davullari, To Yelekaki, Salonika, Inchu Bingyole Mdar?, Jelena Solun Devojko, Yedi Kule, Poulakin Eiha Se Kluvi, Pismo Dojde Od Soluna Grada, Apolitikion Agiou Dimitriou