Gdybym miał jednym zdaniem przedstawić Johna Abercrombie, bez wahania powiedziałbym – był jazzowym koryfeuszem, który przez lata wytrwale krystalizuje swój język muzyczny, zawsze do bólu konsekwentny, nie pozwolił sobie przy tym zejść z wytyczonej ścieżki kariery, by choć na chwilę dać się ponieść dobrodziejstwom sławy. Prawdopodobnie nie było takiego projektu, nagrania, na którym Abercrombie mógł zbudować na trwałe marketingowy sukces. Niewątpliwie osiągnął w zamian wiele, by na przestrzeni lat zyskać miano jednego z najważniejszych współcześnie jazzowych autorytetów.
Mieliśmy okazję pisać na naszych łamach na temat takich jazzowych mistrzów związanych z Francją, jak Daniel Humair, choć to Szwajcar, Jean-Luc Ponty czy Martial Solal. Aż się prosiło, by do tego zestawu nazwisk dodać jeszcze kilku muzyków, a jednym z nich z całą pewnością jest Henri Texier. W ostatnich latach nadarzyło się pare sprzyjających okoliczności, by przypomnieć sobie dorobek twórczy tego wybitnego kontrabasisty. Odwiedził w tym czasie Polskę kilka razy a to w Sopocie, a to we Wrocławiu. Nie ominął także Warszawy, ale dziś ma po prostu urodziny.
Od 1969 roku ECM Records jest znakiem najwyższej jakości produkcji muzycznej na świecie. Seria płytowa Touchstones celebruje 50.rocznicę powstania wytwórni ECM.
To seria wznowień najlepszych albumów, będących kamieniami milowymi jazzu i współczesnej muzyki improwizowanej. Część albumów od lat niedostępna na CD ukazuje się ponownie w nowej szacie graficznej i specjalnej cenie. Historyczne nagrania, nowe opakowanie, specjalna cena.
Jak oceniać płytę? Oto jest pytanie! Czy patrzeć na nią przez pryzmat dorobku muzyków, czy odnosić się do niej w oderwaniu od przeszłości artystycznej twórców, wyrywając ją niejako z kontekstu miejsca w karierze wykonawców, momentu ich życia, odniesień do bieżących zagadnień, społecznych, politycznych, czy po prostu artystycznych?
Gitarzysta John Abercrombie, wielka gwiazda i wielki ekspert w gitarowym świecie – nagrywający dla ECM jako lider od 1974 roku – powraca z drugim albumem kwartetu z Marc’ iem Copelandem - fortepian, Drew Grassem – kontrabas i Joey’em Baronem - perkusja.
Drugiego dnia 52. edycji festiwalu Jazz nad Odrą, 27-go kwietnia, w Centrum Kultury Impart, jako pierwsi na scenie pojawią się Darek Oleszkiewicz, John Abercrombie, Marc Copland i Joey Baron.
W najbliższy piątek, 16-go października w poznańskim Blue Note Jazz Club, w ramach festiwalu Era Jazzu, usłyszymy nowy kwartet amerykańskiego gitarzysty Johna Abercrombie. .
I takie informacje bardzo lubimy przekazywać. Bardziej nawet. Jesteśmy dumni i szcześliwi, ponieważ po pierwsze całkowicie zgadzamy się z werdyktem, po drugie mieliśmy szczeście patronować pierwszej jego płycie zatytułowanej POPYT i nagranej w kwartecie z Mateuszem Pałką. Tak więc Szymon Mika wygrał gitarowy turniej im Jarka Śmietany.