Cyro Baptista, to perkusista, który grając ze śmietanką muzyki rozrywkowej (Sting, Herbie Hancock, John Zorn) miał prawo wyrobić w sobie nieco dziwaczny styl, zarówno wizualnie, jak i muzycznie. Ta kreacja nie jest jednak, w ogóle wydumana, czy pretensjonalna. Cyro Baptista to typ ekscentryczny, ale wiarygodny. Dziś, artysta obchodzi swoje 74 urodziny.
Joe Morris to od dłuższego już czasu jeden z najważniejszych gitarzystów w muzyce improwizowanej, od kilkunastu lat również wzięty basista. Porozmawialiśmy trochę o jego podejściu do tych dwóch instrumentów, muzycznych współpracach a także wybranych ulubionych nagraniach oraz doświadczeniach koncertowych:
Mam często wrażenie, że gra na gitarze obciążona jest bardzo wyraźnie wyobrażeniami o tym jak gitara powinna brzmieć, czy to gitara rockowa, czy jazzowa. Jak udało Ci się uzyskać własne brzmienie na tym instrumencie?
Joe Morris has been one of the most intriguing guitar voices in improvised music for a while now, adding bass playing to his resume a while ago as well. We have talked about his approach to the two instruments, about his musical partnerships, as well as some of his favourite recordings and concert experiences:
I find guitar playing to be burdened heavily with preconceptions of how it should sound, be it rock music influences or jazz guitar playing. How did you manage to achieve your own sound on the instrument?
Jamie Saft New Zion Trio feat. Cyro Baptista, wystąpią 9-go października w Sali Koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Opolu, w ramach festiwalu jaZZ i Okolice 2016.
Postaci takie jak Ishmael Wadada Leo Smith są na wagę złota. Należący do pokolenia proroków jazzowej awangardy, bezpośrednio związany z AACM-em niemal od samego początku istnienia organizacji trębacz widział i słyszał już niejedno. Energia go jednak z wiekiem nie opuszcza: w ostatnim czasie głód tworzenia u Wadady jest coraz większy. Gra sporo, a towarzystwo dobiera sobie, trzeba przyznać, znakomite.
Jeżeli są formacje, które mogłyby pretendować do miana super-grupy, to Plymouth jest z całą pewnością mocnym kandydatem do tego tytułu. W zeszłym roku wydali debiutancki album, a teraz przyjeżdżają do Polski. 10-go marca wystąpią w warszawskim Pardon, To Tu.
Wrzesień okazuje się być wyjątkowo łaskawy dla fanów wielkiego Wadady Leo Smitha. Tydzień temu informowaliśmy o światowej premierze krążka „The Great Lake Suites”. Ale to nie jedyny album trębacza, jaki pojawi się w sprzedaży tej jesieni. Pod koniec miesiąca ukaże się również „Red Hill” – płyta awangardowego kolektywu Wadada Leo Smith, Jamie Saft , Joe Morris, Balazs Pandi, debiut dla brytyjskiej wytwórni RareNoise.
I znów płyta nie nowa. To źle, że przez całe wieki nie było w Polsce dostępu do wielu płyt. W ten sposób nie wiedzieliśmy, co dzieje się na Świecie w muzyce jazzowej. Owszem dochodziły produkcje wielkich koncernów, ale wbrew pozorom te nie są, jak się teraz okazuje, najbardziej reprezentatywne dla współczesnego jazzu, którego kroniką są małe niezależne wytwórnie płytowe.