Palm Jazz Festival: Michał Wróblewski Trio / Włodzimierz Nahorny & Tomasz Mucha

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Centrum Kultury Jazovia, Gliwice
Data: 
29.10.2014
Godzina: 
18:00

29-go października, w Centrum Kultury Jazovia, w Gliwicach, w ramach Palm Jazz Festiwal, wystąpią Michał Wróblewski Trio, a następnie Włodzimierz Nahorny i Tomasz Mucha.

Michał Wróblewski - polski pianista jazzowy, kompozytor. Absolwent wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach na kierunkach Kompozycja i Aranżacja oraz Fortepian. Zdobywca GRAND PRIX Jazz Juniors 2010. Laureat Transatlantyk - Instant Composition Contest oraz finalista Nottingham International Jazz Piano Competition 2012. Występował na wielu festiwalach jazzowych, jak np.: Festiwal Jazz Juniors, Jazz nad Odrą, Jazz Jantar, Pomorska Jesieo Jazzowa, Jazz Fest Berlin, Jazz na Guido, JAZ Festiwal Zabrze, Transatlantyk International Film And Music Festival, Nottingham International Jazz Piano Competition, Ars Cameralis Festival i wiele innych. Cieszy się współpracą z: Terence’m Blanchardem, Polską Orkiestrą Syfoniczną Polskiego Radia w Katowicach (NOSPR), Orkiestrą Polskiego Radia Amadeus pod dyr. Agnieszki Duczmal, Zbigniewem Namysłowskim, Michałem Miśkiewiczem, Maciejem Obarą i innymi. Jego autorskie albumy "I remember" i "Jazz and Orchestra" - około godzinna suita na kwartet jazzowy i orkiestrę symfoniczną odniosły sukces na rynku polskim i japooskim. Album "Jazz i Orkiestra" zdobył miano "jazzowej płyty roku" w Polskim Radiu Trójka. Był również dystrybuowany wśród prenumeratorów Jazz Forum w październiku 2013 r. Najnowszy album trio "City Album" mający swoją premierę 25 sierpnia 2014 roku w Japonii (Gats Production Ltd.) oraz 13 września w polskich dobrych sklepach muzycznych to projekt pod patronatem Polskiego Radia Trójka oraz Instytutu Adama Mickiewicza, z którym planowane są koncerty zarówno w Europie jak i w Nowym Jorku zimą 2015 r.

Włodzimierz Nahorny - pianista, kompozytor, przez krytyków nazywany Chopinem Jazzu. Studiował grę na klarnecie w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Sopocie. Już w czasie studiów w 1959 założył własny zespół – kwartet „Little Four”. W tym samym roku zaczął występować również z formacją „North Coast Combo”, z którą współpracował przez 2 lata, oraz jako klarnecista z zespołem jazzu tradycyjnego „Tralabomba Jazz Band”. Grał także w Orkiestrze Filharmonii Bałtyckiej. W 1962 zadebiutował na festiwalu Jazz Jamboree w Warszawie jako solista-saksofonista w big-bandzie Jana Tomaszewskiego. Od tego czasu występował tam wielokrotnie prawie przez 15 lat, głównie z sekstetem Andrzeja Trzaskowskiego (1962-77). Jako pianista współpracował również z zespołami Ryszarda Kruzy i Alojzego Musiała (1963-64). W 1965 założył własne trio, z którym po raz pierwszy wystąpił na festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu, podczas którego zespół otrzymał I nagrodę, a Włodzimierz Nahorny - I nagrodę indywidualną i wyróżnienie za kompozycję "Zbyszek". W 1966, podczas Światowego Konkursu Jazzu Nowoczesnego w Wiedniu, został uhonorowany II nagrodą, a w 1967 na 6. Festiwalu Jazzu Amatorskiego w Wiedniu odebrał z rąk Duke'a Ellingtona I nagrodę indywidualną oraz II nagrodę dla swojego tria.

Ponadto dwukrotnie otrzymał nagrodę podczas Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu: w 1972 Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki za piosenkę "Jej portret" (do słów Jonasza Kofty), w 1973 – I nagrodę na koncercie Premiery za "Tango z różą w zębach" (do słów Kofty). Nagrał serię płyt „Fantazja Polska" z jazzową interpretacją twórczości Karola Szymanowskiego ("Mity", 1997), Fryderyka Chopina ("Nahorny-Chopin. Fantazja polska", 2000) i Mieczysława Karłowicza ("Nahorny gra Karłowicza", 2000). Jest kompozytorem muzyki filmowej (m.in. „Znaki na drodze”, kultowa „Rewizja osobista” ze Zdzisławem Maklakiewiczem, „Zapach psiej sierści”, „Sam na sam”) i teatralnej (m.in. „Medea”, „Księżniczka Turandot”). Opera Bałtycka wystawiła premierę baletu „Fantazja Polska". Spod jego pióra wyszły znane tematy jazzowe i popularne piosenki. Jako pianista, saksofonista, flecista, kontrabasista, kompozytor i aranżer współpracował m.in. z Andrzejem Kurylewiczem, Krzysztofem Sadowskim, Andrzejem Trzaskowskim i Janem Ptaszynem Wróblewskim, wokalistkami – Wandą Warską, Marianną Wróblewską i Łucją Prus, a także Lorą Szafran (płyta „Śpiewnik Nahornego”), zespołami Novi Singers i Breakout, z duetem gitarzystów klasycznych Alber-Strobel oraz Studiem Jazzowym Polskiego Radia. Z innych, „okołojazzowych” wydawnictw można wymienić: „Piosenki Lwowskie”, a także „Piosneczki Pana Alfreda Prettymana”. Był wielokrotnie zapraszany do nagrań i koncertów innych twórców, m.in. Kazimierza Jonkisza, Jana Jarczyka, Tomasza Szukalskiego. Obecnie Włodzimierz Nahorny promuje swą najnowszą płytę pt.: „Hope” (na której towarzyszą mu: na kontrabasie Mariusz Bogdanowicz oraz Piotr Biskupski na perkusji), a także jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Gdańsku na kierunku Jazz i Muzyka Estradowa.

Tomasz Mucha - jest absolwentem Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie skrzypiec. Występował ze znanymi muzykami polskiej (i nie tylko rodzimej) sceny jazzowej - Maciejem Sikałą, Zbigniewem Namysłowskim, Włodzimierzem Nahornym, Jarosławem Śmietaną, Pawłem Kaczmarczykiem, Johnem Zornem, Lasse Lindgrenem, Siergiejem Dawidowem oraz tzw. “sceny jassowej” - Tomaszem Gwincińskim (płyta “Jupiter” z udziałem Locko Richtera - bas i Arka Skolika - perkusja), Tymonem Tymańskim. Prowadzi swoje autorskie składy: Tomek Mucha Collective, Mulasta Trio; gra również w zespołach: Spirit of Stephane Grappelli, GaDMu Trio, udziela się również na śląskiej scenie hiphopowej (płyta Skorupa „Piękna Pogoda”). Wydał autorską płytę “Mulasta Trio – Live in Green Eye” (z udziałem fińskiego basisty Lasse Lindgrena i perkusisty Bartka Staromiejskiego).

CO? – Palm Jazz Festival: Michał Wróblewski Trio / Włodzimierz Nahorny & Tomasz Mucha
KTO? – Paweł Dobrowolski,  Michał Jaros, Michał Wróblewski / Tomasz Mucha, Włodzimierz Nahorny 
GDZIE? – Centrum Kultury Jazovia, Gliwice
KIEDY? – 29/10/2014, 18:00 / 21:00